Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców trudna decyzja. Zwykle zastanawiają się nad nim jeszcze przed narodzinami potomka. Inspiracje czerpią z różnych źródeł. Niektórzy nazywają dzieci na cześć danych członków rodziny, zaś inni wolą, aby nosiły imiona po artystach lub muzykach. Zwolennicy tradycji zwykle stawiają na typowo polskie imiona, zaś fani niekonwencjonalnych rozwiązań, wybierają nietypowe i zagraniczne imiona. Duży wpływ na ostateczną decyzję rodziców ma również moda, która na przestrzeni lat ulega zmianie.
Więcej artykułów o tematyce parentingowej znajdziesz na stronie Gazeta.pl.
Porównując rankingi najpopularniejszych imion z 2020 roku i pierwszej połowy 2021 roku można zauważyć, że na podium pozostali Antonii i Zuzanna. Wśród zaszczytnej pierwszej dziesiątki nie zobaczymy już jednak Wojciecha oraz Marii, a możliwe, że niedługo z list znikną także Lena i Stanisław. To wyjątkowe imiona, które chętnie nadawano dzieciom jeszcze w średniowieczu.
Lena to imię żeńskie, popularne w krajach słowiańskich i skandynawskich. Jest samodzielnym zdrobnieniem pochodzącym od greckiej Heleny lub Magdaleny. Oznacza "pochodnię lub "kosz trzcinowy". W Polsce było nadawane już XV wieku.
Stanisław to staropolskie imię męskie pochodzenia słowiańskiego. Jest złożone z członów Stani- ("stać, stać się, stanąć") oraz -sław ("sława"). Można je więc tłumaczyć, jako "tego, który staję się sławnym". Do końca XV wieku imię to zanotowano u około 1500 osób, co oznacza, że należało do najpopularniejszych w średniowiecznej Polsce obok Więcesława i Sędziwuja.
Poniżej opublikowaliśmy pełne rankingi najpopularniejszych imion z 2020 roku oraz pierwszej połowy 2021 roku.