Więcej artykułów przeczytasz na Gazeta.pl
Jak wynika z oficjalnych danych opublikowanych przez dział cyfryzacji Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jest wiele imion, które w ostatnim czasie nadawane są coraz rzadziej. Pod lupę wzięliśmy pierwsze półrocze roku 2021.
Zgodnie z raportem, jest wiele imion, na które polscy rodzice zdecydowali się w pierwszych sześciu miesiącach roku zaledwie dwa razy. Wśród nich wymieniono: Bożydara, Lesława, Conana czy Barnabę.
Popularne nie były także takie imiona jak: Gerald, Ibrahim, Kasper, Joszko i Alojzy. Na każde z nich zdecydowano się w Polsce jedynie trzy razy.
Mało dzieci będzie się posługiwało również następującymi imionami: Janusz, Lucjusz, Lubomir, Tycjan i Wawrzyniec. W pierwszej połowie 2021 r. wybrano je zaledwie po 5 razy każde.
Rządowy raport wyszczególnił także rzadko wybierane imiona żeńskie. Po dwie dziewczynki w Polsce dostały w pierwszych miesiącach roku takie imiona jak: Żaklina, Tekla, Wioleta, Miłosława, Dąbrówka, Bogdana i Arletta.
Mało popularnym wyborem rodziców były także: Melodia, Miranda, Elwira, Bronisława, Aldona i Dagna. Zdecydowano się na nie zaledwie po 3 razy.
Niezbyt często zdecydowano się również na następujące imiona: Regina, Marzena, Grażyna, Brygida i Nawojka. Zgodnie z raportem dostało je zaledwie po 5 dziewczynek każde.
Raport zwraca także uwagę na imiona, które pojawiły się w pierwszym półroczu tego roku najczęściej. Wśród chłopców były to: Antoni (3862 razy), Jan (3535) oraz Aleksander (3353).
Rodzice dziewczynek decydowali się natomiast najczęściej na Zuzannę (3251 razy), Zofię (3178) oraz Hannę (3064).