Wybór imienia dla dziecka jest dla rodziców bardzo ważną decyzją. Zazwyczaj zastanawiają się nad nim jeszcze długo przed narodzinami pociechy. Są osoby, dla których dużą rolę odgrywa tradycja. Zależy im, aby potomek miał typowo polskie imię, lub odziedziczył je po jakimś krewnym. Osoby wierzące, zwykle nadają dziecku imię świętego lub świętej, wierząc, że dzięki temu maluch zyska patrona. Oczywiście istotną rolę odgrywają także same upodobania rodziców oraz aktualna moda, a ta z biegiem czasu ulega zmianie.
Jeszcze kilkanaście lat temu o wiele większym zainteresowaniem cieszyły się zagraniczne imiona, ale patrząc na najnowsze rankingi imion, można zauważyć, wielki powrót do tradycji. Zawsze znajdą się jednak rodzice, którzy nie chcą, aby ich dziecko było kolejnym Antosiem, czy Zuzią w klasie. Dlatego wolą wybrać maluchowi nietypowe imię, które wyróżni się na tle innych.
Trzeba jednak zaznaczyć, że w Polsce nie można nazwać dziecka w dowolny sposób. Zakazane są imiona o charakterze ośmieszającym i nieprzyzwoitym. Do niedawna trzeba było także wybrać imię, które jasno wskazywałoby płeć dziecka, ale przepis ten uległ zmianie i od 1 stycznia 2015 dozwolone są także imiona unisex. To, czy dane imię zostanie zatwierdzone, w dużej mierze zależy od urzędnika stanu cywilnego, na którego trafią rodzice w procesie wypełniania formalności.
Urzędnicy często kierują się zaleceniami Rady Języka Polskiego, która opracowała listę 69 imion, których nie powinno się nadawać dziecku. Zamieściliśmy ją pożniej