Wybór imienia dla dziecka stanowi dla rodziców nie lada dylemat. Wiele osób przed narodzinami pociechy przegląda listy imion, chcąc wybrać coś pasującego dla ich pociechy. Niektórzy kierują się przede wszystkim własnym gustem, a dla innych ważne jest, aby nazwać dziecko na cześć członka rodziny lub znanej osoby, która odniosła sukces, jak dany muzyk czy odkrywca. Jeszcze kilkanaście lat temu mamy i ojcowie inspirowali się imionami zachodnimi i interesowali tym, jak swoje dzieci nazywały gwiazdy. Ostatnio widać jednak powrót do tradycji.
Porównując rankingi najpopularniejszych imion, można zauważyć, że do łask wracają imiona, które były modne za czasów naszych dziadków i babć. Przykładowo, wśród dziewczynek na królują Zuzanna (na równi z Julią), Zofia i Hanna, a wśród chłopców największym zainteresowaniem cieszą się tradycyjne Antoni, Jan oraz Jakub. Możliwe, że niedługo rodzice pójdą o krok dalej i będą nadawać swoim pociechom staropolskie imiona.
Niewiele osób wie, że według starej słowiańskiej tradycji dzieciom nadawano imiona dopiero po skończeniu siedmiu lat. Rytuał ten znany jako postrzyżyny, miał przynieść dziecku szczęście i pomyślność w dalszym życiu. Na początku dzieciom nadawano imiona "przejściowe", które miały głębsze znaczenia.
Staropolskie imiona pochodzą jeszcze z czasów przedchrześcijańskich, wiec nie mają odniesień religijnych. Określają cechy wyglądu lub osobowości. Część z nich z czasem przekształciła się w nazwiska, które kojarzymy do dziś. Poniżej opublikowaliśmy listę staropolskich imion męskich i żeńskich.