Imiona męskie na U - co warto o nich wiedzieć?

Imiona męskie na U tworzą oryginalny katalog. Brzmią nieco egzotycznie, choć często mają bardzo swojski rodowód. Jest ich całkiem sporo, jednak rzadko się je spotyka na co dzień. Jakie imiona męskie na U noszą Polacy? Co warto o nich wiedzieć?

Imiona męskie na U: lista

W zestawieniu męskich imion na U można ująć zarówno imiona staropolskie, jak i zagraniczne, choćby włoskie, białoruskie czy norweskie. To: Ulryk, Uniemir, Urban, Ursus, Uniemysł, Ursyn, Ubald, Ubysław, Udalryk, Unieboż, Uladzimir, Uniedrog, Uniegost, Unierad, Uniesław, Uniewit, Unold, Uriel, Ursycyn, Uściwoj, a także Ulf, Ulrik, Usman czy Ugo i Umberto.

Imiona męskie na U: które noszą Polacy?

Wśród całej populacji mężczyzn w Polsce niewielu z nich nosi imiona na U, rzadko są to też imiona polskie. Doskonale ilustruje to ranking imion, który jest zestawieniem udostępnionym przez  Ministerstwo Cyfryzacji. Uwzględnia ono imiona występujące w rejestrze PESEL wraz z liczbą wystąpień (na lipiec 2019 r.). Lista nie ujmuje imion, które występują pojedynczo lub należą do osób zmarłych.

Najpopularniejszym męskim imieniem na U wśród Polaków jest imię Uladzimir. Nosi je 1057 osób. W dalszej kolejności pojawia się:

 • Uladzislau, które nosi 488 osób,
 • Uwe– nosi je 207 osób,
 • Urban – nosi je 193 Polaków,
 • Ulrich – nosi je 177 Polaków,
 • Uri– nosi je 155 Polaków,
 • Udo – noszą je 82 osoby,
 • Umar – nosi je 78 osób,
 • Ulryk – nosi je 66 osób,
 • Umut– nosi je 66 Polaków,
 • Ulf – nosi je 65 osób,
 • Uažur– nosi je 59 osób,
 • Uriel– nosi je 53 osób,
 • Usman – nosi je 48 osób,
 • Umberto – nosi je 45 osób,
 • Ulugbek– nosi je 36 Polaków,
 • Ulrych – noszą je 34 osoby,
 • Ursyn – nosi je 16 osób.

W zestawieniu znalazły się również imiona męskie na U, o których śmiało można powiedzieć, że się szczególnie wyjątkowe, a wręcz na gruncie polskim unikatowe. Noszą je co najwyżej dwie osoby w Polsce. To: Uba, Ubald, Ubaldo, Ubbo, Udai, Ugonna, Uge, Ujjwal, Uki, Ukrit, Ulemi, Ulfat, Ulfert, Ulian, Ulisse, Ulli, Ulukbek, Ulyan, Ulyesse, Umarali, Umed, Umeshkumar, Umutcan, Un, Unan, Unakas, Unni, Upen, Uran, Uryi, Urlyk, Uros, Urvish, Usaia, Ussama, Ute, Utkir, Uuganbaatar,Uvais, Uysal, Uzair, Uzay, Uzeyir, Uziel.

Zobacz wideo Jakich imion dla dziecka najlepiej unikać?

Imiona męskie na U: znaczenie i pochodzenie

Ulryk to imię pochodzenia germańskiego. Oznacza„pochodzący z bogatego rodu/domu”.  Imię pochodzi od Hulderich, gdzie hulthaznaczy „łaskawy” i ric- „potęga, władza”.Ulryk to skrócona, oboczna forma imienia Udalryk. Ulryk obchodzi imieniny: 20 lutego i 14 lipca Ulryk jest zaradny i przedsiębiorczy. Podąża własnymi, często krętymi ścieżkami. Nie lubi naśladować innych, woli sam decydować o swoim życiu.Choć ceni swoja niezależność, często innym narzuca swoje zdanie. Choć jest otwarty, pogodny, radosny i optymistycznie nastawiony do życia, nie jest szczególnie lubiany. Przyczyną jest to, że bywa również kłótliwy i apodyktyczny. Jednocześnie Ulryk jest wrażliwy, łatwo go zranić.

Uniemir to staropolskie imię męskie. Ponieważ składa się z członu Unie- ("lepszy") -mir ("pokój, spokój, dobro"), przyjmuje się, że znaczy "ten, który zapewnia jeszcze lepszy ład i pokój".Uniemir imieniny obchodzi 23 stycznia i 3 grudnia.

Urbanto imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "mieszczanin, mieszkaniec miasta"- urbanus. Niegdyś tak określano Rzymianina. Urban imieniny obchodzi: 24 stycznia, 2 kwietnia, 16 kwietnia, 19 maja, 2 lipca, 28 lipca, 5 września, 27 września, 31 października, 28 listopada, 7 grudnia i 19 grudnia.

Urban jest żywiołowy i namiętny. Uwielbia przygody, fascynują go nowości. Nie znosi ograniczeń i stagnacji, a także krytyki. Jest pewny siebie, silny i ambitny, a także niezawodny i godny zaufania.  Bywa autorytarny,kłótliwy i arogancki, drażliwy, nerwowy, agresywny i skłonny do przemocy. Choć to typ domatora, często zaniedbuje swoje obowiązki małżeńskie i rodzicielskie.

Ursus to imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od wyrazu ursus, które oznacza "niedźwiedź". W językach skandynawskich jego odpowiednikiem jest Björn. Imię to cieszy się sporą popularnością. Najwięcej osób nosi to imię w Szwecji i Norwegii. Ursus obchodzi imieniny 13 kwietnia, 30 lipca i 30 września. Ursus jest silny i wytrzymały, cieszy się dobrym zdrowiem do późnej starości. Lubi prace fizyczne i wysiłek. Jest wytrwały, także w uczuciach.

Szukasz imienia dla dziecka? Zajrzyj do naszej bazy imion.

Więcej o: