W Polsce imiona żeńskie na K tworzą spory katalog. Znajdują się w nim imiona zarówno bardzo popularne, jak i rzadko spotykane, tak tradycyjne, jak i nowoczesne. Zdecydowanie jest z czego wybierać.
Jak wygląda lista imion na K? Tworzą ją takie imiona jak: Karolina, Katarzyna, Kasandra, Kaja, Kama, Kalina, Kamila, Karina, Kazimiera, Kinga, Kira, Klara, Klarysa, Klaudia, Kalina, Klaudyna, Klementyna, Kleopatra, Klotylda, Konstancja, Kordula, Kornelia, Krystiana, Krystyna, Krzysztofa, Ksenia, Kunegunda, Kwietosława.
Imiona, tak jak wszystko na świecie, podlegają modom i trendom. Ich popularność jest szalenie zmienna. Jeszcze kilka dekad temu popularnością cieszyły się Kasie i Krysie, dziś sympatię i uznanie rodziców wzbudzają Kornelie, Klary i Karoliny.
W najnowszym rankingu ogólnopolskim „Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek” żadne z imion na K nie znalazło się w pierwszej dziesiątce imion żeńskich nadawanych dzieciom urodzonym w 2018 roku. Najwyższej uplasowało się imię Kornelia – zdobyło miejsce 26. Jakie imiona damskie na K wybierali rodzie nowo narodzonych dziewczynek?
Jakie imiona noszą starsze dziewczynki i kobiety? Wskazuje na to zestawienie opracowane na podstawie imion przypisanych w rejestrze PESEL wraz z liczbą wystąpień (na lipiec 2019 r.). Udostępnia je Ministerstwo Cyfryzacji. Lista nie uwzględnia imion, które pojawiają się pojedynczo lub należą do osób zmarłych. Jakie imiona na K damskie występują najczęściej wśród wszystkich Polek? Ile kobiet je nosi?
Najbardziej popularnym damskim imieniem na K wśród wszystkich Polek jest imię Katarzyna. Znalazło się na 4. miejscu listy. Nosi je 609363 Polek. W pierwszej dziesiątce, na miejscu 9., znalazło się imię Krystyna. Nosi je 451241 kobiet w Polsce.
Pozostałe imiona damskie na K, które nosi ponad 1000 polskich kobiet to:
Dwa imiona damskie na K: Kornelia i Katarzyna – co powoduje, że rodzice najczęściej wybierali je na imiona dla swoich nowo narodzonych córek? Czy była to kwestia mody, brzmienia, a może znaczenia imienia?
Kornelia – imię żeńskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od nazwiska rzymskiego rodu Korneliuszy. Choć imię to stało się popularne stosunkowo niedawno, nie jest nowe. Znano je już w starożytności, a w Polsce nadawano je się je od XVIII wieku. Imię Kornelia to żeński odpowiednik imion Kornel i Korneliusz.
Jaka jest Kornelia? Kocha podróże i ryzyko. Jest ambitna i konsekwentna. Nie cieszy się sympatią otoczenia, choć żyje sprawami innych (siebie usuwa w cień). Dlaczego? Ponieważ bywa wścibska, plotkuje, marudzi i się wymądrza. Bywa napastliwa.Kornelia sukces może odnieść w polityce i działalności społecznej.
Katarzyna to imię żeńskie pochodzące od greckiego słowa katharós „czysty”, „bez skazy”. Do Polski trafiło z łaciny. Jego popularność była zmienna. Od kiedy się pojawiło w Polsce (XII w.), przez kolejne stulecia święciło tryumfy. Poszło w zapomnienie w wieku XIX w., by powrócić do łask w latach 60. XX w.
Jaka jest Kasia? Katarzyna jest choleryczką. Ma trudny charakter. Jest dumna i wyniosła, czasem oschła. Często przyjmuje pozę obrażonej damy i wycofuje się ze znudzoną miną. Ma skłonność do odnoszenia wszystkiego do siebie. Odbiera wszystko osobiście, a jak przystało na egocentryczkę chce, aby wszystko kręciło się wokół niej. Ma nielicznych przyjaciół, których starannie dobiera. Potrafi ranić słowem.
Szukasz imienia dla dziecka? Zajrzyj do naszej bazy imion.