Imiona żeńskie na literę W - tradycyjna Wiktoria czy nowoczesna Wanessa? Wykaz imion dla dziewczynek

Rodzice, którzy chcą nadać swojemu dziecku imię zaczynające się na literę W mogą wybierać spośród różnych propozycji - zarówno tych tradycyjnych, jak i nieco bardziej wyszukanych, które na pewno zwrócą uwagę otoczenia. Co oznaczają imiona takie jak Wiktoria, Wioletta, Wiera czy Wanessa?
Zobacz wideo Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

Rodzice wybierają imię dla dziecka na różne sposoby: jedni działają według ściśle określonego klucza, inni z kolei podejmują decyzję nieco bardziej spontanicznie. Niektórzy zwracają uwagę wyłącznie na brzmienie, dla części z przyszłych rodziców imię musi mieć znaczenie sentymentalne. Jakie są popularne oraz bardziej oryginalne imiona żeńskie na zaczynające się na literę W?

Imiona żeńskie na literę W - które są popularne w Polsce?

Imiona damskie na literę W niejednokrotnie cieszą się sporą popularnością. Do tych najbardziej znanych i lubianych należy chociażby Wiktoria. Imię to pochodzi z języka łacińskiego, a słowo, od którego się wzięło - victoria oznacza "zwycięstwo". W Polsce zaczęło pojawiać się około XIII wieku. Mówi się, że osoby o tym imieniu bywają niezwykle zagadkowe i bardzo opanowane. Lubią obserwować wszystko z boku, by wyrobić sobie zdanie o otoczeniu i nowych znajomych.

Kolejnym spośród często wybieranych imion damskich na W jest Wioletta. Zalicza się ono do imion pochodzenia włoskiego, a dokładniej wywodzi się od łacińskiego słowa "viola", które oznacza "fiołek". Uznaje się, że Wioletty są bardzo sympatyczne, a zarazem nigdy nie stronią od towarzystwa. Mimo wszystko, lubią mieć pewność co do uczuć, którymi darzą je najbliżsi, dlatego też warto często prawić im komplementy. 

Rodzice, poszukując imienia dla swojej córeczki, mogą też wybrać na przykład imię:

 • Wiola - zdrobnienie od imienia Wioletta,
 • Weronika - imię pochodzenia greckiego, wywodzi się od słów: phero - nieść i nike - zwycięstwo, oznacza więc "niosąca zwycięstwo",
 • Wanda - imię wymyślone prawdopodobnie przez biskupa i kronikarza Wincentego Kadłubka,
 • Waleria - imię pochodzenia łacińskiego od nazwy rodu Waleriuszy, oznacza "silna".

Oryginalne imiona dla dziewczynek na W - Wanessa, Walentyna i Wiera

Imiona dla dziewczynek na literę W mogą być także bardziej oryginalne i niecodzienne. Warte uwagi jest chociażby imię pochodzenia rosyjskiego - Wiera. To tak naprawdę odpowiednik słowiańskiego imienia Nadzieja. Mówi się, że osoby noszące imię Wiera są bardzo samodzielne, zawsze wiedzą, czego chcą i ambitnie dążą do realizacji każdego ze swoich celów. 

Innym dosyć osobliwym imieniem jest Wanessa. To stosunkowo "nowe" imię, które w Polsce pojawiło się dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku. Jego autorem jest irlandzki pisarz Jonathan Swift. Istnieje przekonanie, że kobiety o tym imieniu cechuje spora inteligencja, a jednocześnie duża wrażliwość. Są optymistkami, które chcą dużo osiągnąć i nie boją się mówić "nie" w kluczowych momentach swojego życia. Lubią towarzystwo zaufanych przyjaciół i często fascynują się sportem. 

Prócz wyżej wymienionych propozycji rodzice mogą też sięgnąć po inne imiona, takie jak chociażby:

 • Walentyna - imię pochodzenia łacińskiego, będące odpowiednikiem imienia Walenty, 
 • Wilhelmina -  żeński odpowiednik imienia Wilhelm, 
 • Wiktoryna - żeński odpowiednik imienia Wiktoryn,
 • Wirginia - imię pochodzenia łacińskiego, oznaczające "dziewicę",
 • Wiwiana - to polska wersja imienia Viviana i Vivien, które pochodzą od łacińskiego słowa vivianus - "żywy".

Imiona na literę W - dawniej popularne, teraz zapomniane

Imiona dla dzieci na W wcale nie muszą być popularne - można też zainspirować się imionami, które nadawano dziewczynkom w dawnych czasach. Istnieje kilka propozycji, które wyszły z powszechnego użycia. Mniej spotykane obecnie jest m.in. imię Wiesława. Należy ono do grupy imion słowiańskich, a wszystko wskazuje na to, że stanowi skróconą formę imienia - Wielisława. Zgodnie z najprostszym tłumaczeniem, oznacza ona "tę, która zyska wiele sławy". Na naszych ziemiach pojawiło się w XIII wieku. Wiesławy miały być dobrymi przewodniczkami ze względu na swoje rozwinięte zdolności przywódcze. Miały być raczej zamknięte w sobie, zdobywać niewielu przyjaciół, jednak wśród nich powinny się znajdować wyłącznie zaufane osoby.

Innym, rzadko nadawanym imieniem jest Wacława. To imię słowiańskie, które tłumaczy się jako "walcząca o sławę". Przyjmuje się, że Wacławę powinna rozpierać energia, z którą czasem trudno jest jej sobie poradzić. Z tego powodu nie lubi pozostawać w jednym miejscu, kocha podróżować i odkrywać nowe miejsca. Nie przepada też za nudą i biernym odpoczynkiem.

Poszukując imienia odpowiedniego dla córeczki, rodzice mogą też natrafić na inne niepopularne propozycje. Wśród nich znajdą się także:

 • Wieńczysława - imię staropolskie, odpowiednik imienia Wieńczysław,
 • Wincenta - imię pochodzenia łacińskiego, odpowiedników imienia Wincenty (vincens - "zwyciężający"),
 • Wirgilla - z języka łacińskiego oznacza "gałązkę",
 • Witolda - żeński odpowiednik imienia Witold, 
 • Wisława - imię słowiańskie, będące skróconą formą imienia Witosława albo Wojsława.

Zobacz też: Imiona żeńskie na literę P. Skąd pochodzą imiona Pola, Paulina czy Paloma? Lista propozycji dla dziewczynek

Szukasz imienia dla dziecka? Zajrzyj do naszej bazy imion.

Więcej o: