Imiona męskie na W. Przegląd różnych propozycji imion dla chłopców

Imiona męskie na W są dosyć różnorodne - niektóre cieszą się sporą popularnością, inne z kolei bywają bardzo rzadkie. Ich wybór zależy przede wszystkim od upodobań rodziców, mogących z powodzeniem sięgać po propozycje krótkie, długie, bardziej nowoczesne lub tradycyjne.

Wybór imienia dla dziecka czeka każdego rodzica. Jeśli nie ma się do tego szczęścia ani głowy, warto przemyśleć sprawę z wyprzedzeniem, by później, w pośpiechu, nie podjąć pochopnej decyzji. Gdyby przyszli rodzice postanowili przyjrzeć się bliżej imionom męskim na W, na pewno natrafiliby na zróżnicowane propozycje i któraś z nich przemówiłaby do nich w ten szczególny sposób. W końcu to od ich decyzji zależy, jakie imię ostatecznie otrzyma długo wyczekiwany synek.

Imiona dla chłopców na W – które cieszą się popularnością?

Imiona dla chłopców na W to rozmaite propozycje, także takie, na które rodzice decydują się często, a ich aktualność nie przemija. W tej grupie znajduje się chociażby Wiktor. Imię to pochodzi z języka łacińskiego, konkretnie od słowa "victor", czyli „zwycięzca”. Choć trudno powiedzieć, kiedy to imię pojawiło się w Polsce, funkcjonuje na tych terenach przynajmniej od XVI wieku. Osoby o imieniu Wiktor uważa się przeważnie za bystre i przywiązujące wielką wagę do szczegółów. Zdobywanie nowej wiedzy przychodzi im z łatwością, a jednocześnie stanowią niezawodne wsparcie dla swoich przyjaciół, których nigdy nie zostawią w potrzebie. Wśród znanych ludzi imię Wiktor nosi polski aktor, Wiktor Zborowski. Każdy na pewno słyszał też o wielkim francuskim pisarzu, Victorze Hugo. Wiktor może obchodzić swoje imieniny w różnych dniach roku, na przykład 25 lutego, 8 maja, 21 lipca, 10 września czy 23 grudnia.

Innym "bezpiecznym" i wciąż często pojawiającym się imieniem męskim na w jest Wojciech. Należy do grupy imion słowiańskich, składa się z połączenia dwóch wyrazów: "woj", tłumaczonego jako "wojownik" i "ciech", które znaczy tyle, co "cieszyć się" czy "pociecha". Można je więc rozumieć różnie, a jedno z wyjaśnień jego znaczenia to "kochający walkę". W Polsce imię to nosiło i nosi sporo osób, w tym znane osobistości, takie jak kompozytor, Wojciech Kilar czy grający na pozycji bramkarza piłkarz, Wojciech Szczęsny. Mówi się, że osoby noszące to imię są bardzo cierpliwe, odważne i odpowiedzialne, a przy tym nastawione na potrzeby innych. Imieniny Wojciecha wypadają 23 kwietnia.

Wśród chętnie wybieranych imion na literę W znajduje się jeszcze kilka propozycji, na przykład:

 • Witold
 • Wiesław
 • Władysław
 • Wincenty
 • Waldemar

Zobacz też: Imiona męskie na O - przegląd propozycji imion dla chłopców

Oryginalne imiona męskie na W

Imię męskie na W może się też okazać bardzo osobliwe. Warto zwrócić uwagę, że w obecnych czasach to rodzice prześcigają się w pomysłach na oryginalne imiona dla swoich dzieci, choć często nie wiąże się to z przemyślaną decyzją. Tak jeden z małych chłopców, na fali rosnącej popularności serii powieści Andrzeja Sapkowskiego, otrzymał imię Wiedźmin. Nieco mniej niecodziennym wyborem, choć wciąż mocno oryginalnym jest chociażby Wilhelm. To imię starogermańskie, które wzięło się od połączenia słów "willo" znaczącego "wola", "pragnienie", a także "helm", czyli "opieka", "ochrona". Wilhelma ludzie często mają za indywidualistę, który zawsze ma własne zdanie i jego się trzyma, niezależnie od sytuacji. Co więcej, nigdy nie myśli stereotypowo i nie postępuje w zgodzie ze schematami. Swoje imieniny obchodzi najczęściej 25 czerwca.

Innym imieniem, które kiedyś było zwyczajne, ale dziś uznawane jest za dosyć niecodzienne, jest Wolfgang. Ono także zalicza się do grupy imion pochodzenia germańskiego. Początek dały mu słowa "wolf", czyli "wilk" oraz "gangan" – "iść", całość więc można tłumaczyć jako "idący wilk". Na terenie Polski było nadawane już w czasach średniowiecza, choć wówczas przyjmowało swoją łacińską formę. Osoby o tym imieniu często postrzegane są jako te zdolne do aktów twórczych. Według innych, są one aktywne i łatwo wybaczają krzywdy. Swoje imieniny obchodzą 31 października.

Rodzice mogą też natrafić na inne, dosyć osobliwe imiona dla swoich synów, takie jak:

 • William
 • Walerian
 • Wit
 • Walter
 • Wespazjan

Imiona na W – przegląd tych najrzadszych

Imiona na W mogą być bardzo rzadko nadawane i na tyle zaskakujące, że może zostały zapomniane lub wyparte ze świadomości współczesnych rodziców. Wśród nich warto wymienić chociażby imię Wyzdrowiał. Zalicza się je do imion starosłowiańskich, których używano w dawnej Polsce. Z początku pełniło jednak jedynie funkcję przydomku. Uważano, że osoba o imieniu Wyzdrowiał ma dar do przezwyciężania nawet najpoważniejszych problemów życiowych i ciesząca się doskonałym zdrowiem.

Obecnie nie używa się także raczej imienia Wawrzyniec. Stanowi ono polską formę łacińskiego imienia Laurencjusz, a to z kolei wzięło się od "laurus" oznaczającego "wieniec laurowy". Przyjmowało się, że Wawrzyniec jest osobą bardzo niezależną, szczerą w relacjach z bliskimi i znajomymi, a przy tym dbającym o rodzinę. Jego imieniny najczęściej przypadały 10 sierpnia lub 14 września.

Innymi rzadkimi imionami dla chłopców na w są:

 • Wacław
 • Walentynian
 • Walenty
 • Werner
 • Więcław
 • Wirgiliusz
 • Wirginiusz
 • Wszerad
 • Wszebor
 • Włodzisław

Zobacz też: Imiona męskie na N - przegląd propozycji imion dla chłopców

Szukasz imienia dla dziecka? Zajrzyj do naszej bazy imion

Więcej o: