Imiona żeńskie na literę P. Skąd pochodzą imiona Pola, Paulina czy Paloma? Lista propozycji dla dziewczynek

Imiona żeńskie zaczynające się na literę P są dosyć liczne, choć nie wszystkie cieszą się popularnością. W zależności od swoich upodobań, rodzice mogą się zdecydować na jedno z nich. Co oznaczają imiona dla dziewczynek takie jak Pola, Paulina czy Pamela?

Niektórzy rodzice potrafią myśleć o imieniu dla swojego dziecka przez długi czas. Swoje poszukiwania mogą zacząć także wśród imion żeńskich na literę P. Jeśli szukają czegoś bardzo znanego i popularnego, mogą wybrać Paulę. Gdyby z kolei liczyli na coś oryginalnego - niech postawią na Palomę. Wszystko zależy tak naprawdę od gustu, brzmienia imion oraz jego komponowania się z określonym nazwiskiem. Jakie imię na P można nadać dziewczynce?

Imiona dla dziewczynek na literę P - które z nich są najpopularniejsze w Polsce?

Imiona dla dziewczynek na literę P są chętnie wybierane przez rodziców. Wśród tych najpopularniejszych znajduje się chociażby Pola. Zwykle uznaje się je za zdrobnienie imienia Apolonia. Obecnie funkcjonuje jako samodzielne imię, znów ciesząc się dużym powodzeniem. O nazwanych tym imieniem dziewczynkach mówi się, że drzemie w nich mnóstwo sprzeczności. Jednocześnie może okazać się osobą bardzo wrażliwą, choć konkretną i żyjącą według własnych reguł, które nie zawsze są uznawane przez otoczenie. Imię Pola nosiły dwie słynne aktorki: Pola Negri i Pola Raksa. Imieniny Poli przypadają 26 stycznia, 9 lutego bądź 23 września.

Innym popularnym imieniem żeńskim jest Paulina. To imię łacińskiego pochodzenia, które wzięło się od słowa "paulus", czyli mały, będąc odpowiednikiem męskiego imienia Paweł. Żeńskie imię tłumaczy się jako "ta, która pochodzi od Pawła". Uważa się, że osoba o imieniu Paulina może mieć dosyć trudny charakter, przeżywać częste wahania nastroju i lubić, gdy w jej życiu wiele się zmienia. Swoje imieniny Paulina może świętować między innymi 26 stycznia, 6 czerwca, 31 lipca lub 2 grudnia.

To nie koniec popularnych w Polsce imion żeńskich na literę P. W tej grupie znajdują się także:

 • Paula
 • Patrycja
 • Petronela

Imiona damskie na literę P - wykaz imion oryginalnych

Imiona damskie na P występują też w wielu oryginalnych formach. Wśród nich rodzice mogą się natknąć chociażby na taką propozycję jak Pamela. Jest to imię pochodzenia literackiego. Wymyślił je poeta Philip Sidney w XVI wieku i wykorzystał w swoim poemacie "Arkadia". Stworzył je z połączenia dwóch słów: "pan" (cały), a także "meli" (miód, słodycz). Uważa się, że w Pameli drzemią ogromne pokłady energii, nie ma problemu z nawiązywaniem kontaktów, posiada ogromne poczucie humoru, choć czasem okazuje się zbyt głośna. Swoje imieniny Pamela może obchodzić 16 lutego, 14 marca, 1 kwietnia lub 12 lipca.

Innym niecodziennym imieniem dla dziewczynek jest Paloma. Wywodzi się ono z języka hiszpańskiego, a w dosłownym tłumaczeniu znaczy gołębia. Przyjmuje się, że kobiety posługujące się tym imieniem bywają bardzo nieśmiałe, łatwo je wystraszyć i bardzo niechętnie podejmują znaczące decyzje w swoim życiu. Nie przepadają też za zmianami. Paloma może obchodzić imieniny 24 lipca albo 19 września.

Rodzice mogą napotkać wiele osobliwych imion na P dla dziewczynek, takich jak chociażby:

 • Placidia
 • Prudencja
 • Palmira
 • Palemona
 • Pryscylla

Imię dla dziewczynki na P - rzadko spotykane propozycje

Niektóre imiona na P przestały cieszyć się popularnością wraz z biegiem czasu, inne natomiast nie istnieją już w świadomości młodych osób. Do takich imion należy chociażby Pelagia. Imię pochodzi z języka greckiego, a dokładniej z przydomka, który nadano bogini Afrodycie - "pelagios" czyli morski. O osobach noszących imię Pelagia mówi się, że najważniejszą wartością w życiu jest dla nich rodzina. Do tego przyczynia się wzorowa stałość w uczuciach i dobre nastawienie do otoczenia, które pozwala także w zdobywaniu nowych przyjaciół. Imieniny Pelagii przypadają 23 marca, 9 sierpnia czy 8 października.

Przeglądając mało popularne imiona żeńskie na P, rodzice mogą też natrafić na Petronię. Jest ona żeńską wersją imienia Petroniusz. Przyjmuje się, że kobiety noszące to imię są bardzo empatyczne, ciepłe w odbiorze, chętnie nawiązujące kontakt z innymi. Nie znoszą za to samotności, źle czują się w pustym domu, a jednocześnie doskonale nadają się na stanowiska kierownicze, ponieważ potrafią być obiektywne. Swoje imieniny Petronia obchodzi 31 maja.

Naturalnie, można odnaleźć więcej rzadko wykorzystywanych imion dla dziewczynek na literę P, w tym na przykład takie, jak:

 • Pakosława
 • Petra
 • Pęcisława
 • Pia
 • Piotra
 • Piotrumiła
 • Prakseda
 • Pryska
 • Przecława
 • Pulcheria

Zobacz też: Imiona żeńskie na literę W - tradycyjna Wiktoria czy nowoczesna Wanessa? Wykaz imion dla dziewczynek

Szukasz imienia dla dziecka? Zajrzyj do naszej bazy imion.

Więcej o: