Imiona męskie na literę P. Lista tradycyjnych, oryginalnych i rzadkich imion dla chłopców

Imiona męskie na P to duża grupa imion. Wśród nich nietrudno znaleźć te popularne, jak i te bardziej osobliwe, które od razu wpadają w ucho. Sprawdź skąd pochodzą imiona takie jak Patryk, Paweł czy Pankracy.

Wybór imienia dla dziecka to bardzo ważna kwestia. Grupa imion męskich na literę P jest dosyć rozległa, dlatego rodzice mogą śmiało przyjrzeć się każdemu z nich i wybrać to, które najbardziej się spodoba. Warto dobrze przemyśleć swoją decyzję, by później nie żałować, a jednocześnie zapewnić swojemu maluchowi to idealne, najlepiej dopasowane imię.

Imiona dla chłopców na literę P - które wybierane są przez rodziców najczęściej?

Imiona dla chłopców zaczynające się na literę P są wybierane przez rodziców całkiem często. Wśród nich można wymienić chociażby Patryka. Imię to pochodzi z języka łacińskiego, konkretnie od słowa "patricius", czyli "szlachetnie urodzony". Niegdyś pojawiało się w Polsce w formie Patrycy. Warto wiedzieć, że Patrycy i Patryk, to skrócone wersje imienia Patrycjusz. Mówi się, że Patryk lubi zdobywać wiedzę, poszerzać swoje horyzonty, skupiając wokół siebie kilku, bardzo oddanych przyjaciół.

Innym często nadawanym imieniem męskim jest Paweł. To także imię pochodzenia łacińskiego - wzięło się od słowa "paulus", co oznacza mały lub drobny. Na terenach Polski pojawiło się w XIII wieku, a swoją popularność zawdzięczało postaci świętego Pawła. Mówi się, że osoba nosząca imię Paweł jest bardzo opanowana, potrafi zachować zimną krew niemal w każdej sytuacji, ma duże ambicje i lubi być najlepsza w dziedzinie, którą sobie wybierze.

Inne popularne imiona dla chłopców na P to na przykład:

 • Piotr - imię pochodzenia grecko-łacińskiego wywodzące się od słowa "petros", czyli kamień, głaz,
 • Przemysław - modyfikacja imienia Przemysł,
 • Prokop - imię pochodzenia greckiego, od słowa "prokope" (postęp, rozwój)

Imię męskie na P - oryginalna propozycja dla każdego chłopca

Jednym spośród dosyć osobliwych imion jest Pankracy. Ma ono greckie korzenie, a zostało stworzone z połączenia dwóch słów: "pan" (wszystko, wszech) i kratos (moc, siła). Imię tłumaczy się więc jako "wszechmocny". Mówi się, że mężczyzna o imieniu Pankracy jest pewny siebie, bardzo rozrywkowy, pełen uroku osobistego, który przekonuje do siebie wszystkich naokoło. Jego imieniny przypadają 12 maja.

Zobacz też: Imiona męskie na E. Emil, Eugeniusz a może Edzio? Propozycje imion dla chłopców

Innym oryginalnym imieniem dla chłopca jest Pantaleon. Wywodzi się ono z języka greckiego, a można je tłumaczyć jako "lew w całej okazałości". Uważa się powszechnie, że Pantaleon będzie szczerze i chętnie podejmował nowe wyzwania. To osoby bardzo otwarte na ludzi i ich problemy. Swoje imieniny Pantaleon obchodzi 27 lipca.

Rodzice mogą też napotkać inne oryginalne imiona dla chłopców na literkę p. Wśród nich znajdą się:

 • Paskal - z hebrajskiego "pesach" (przejść, omijać), oznacza też "wielkanocny",
 • Pius - imię pochodzenia łacińskiego, pochodzące od słowa oznaczającego "pobożny",
 • Prosper - z łacińskiego "prosperus" to pomyślny, szczęśliwy,
 • Przybysz - imię słowiańskie, oznaczające "tego, który ma pomnożyć sławę swego rodu"

Rzadko spotykane w Polsce imiona męskie na P

W tej grupie znajduje się na przykład imię Przybysław. Jest to propozycja słowiańska, która znaczy "ten, który mnoży sławę swojego narodu". Zakłada się, że osoba nosząca to imię daje się poznać jako obdarzona ogromnymi pokładami cierpliwości, spokojna, a zarazem będąca wsparciem dla najbliższych. Jednocześnie miewa ogromne ambicje i dzięki pracowitości, szybko pnie się po szczeblach kariery. Swoje imieniny Przybysław może obchodzić 27 stycznia lub 15 listopada.

Innym, rzadkim imieniem na literę P jest Przecław. To imię pochodzenia słowiańskiego, które oznacza "przewyższający innych sławą" lub "nade wszystko ceniący sławę". Mężczyźni, którym niegdyś nadawano imię Przecław, okazywali się doskonałymi współpracownikami, chętnie zapraszanymi gośćmi, doskonale czującymi się w liczniejszym towarzystwie. Imieniny Przecława przypadają 7 kwietnia.

Rzadko spotykane imiona mają to do siebie, że nie zawsze się sprawdzają, ponieważ otoczenie może je uznać za dziwne i niezrozumiałe. Popularnością obecnie nie cieszą się też takie propozycje dla chłopców, jak:

 • Patrycjusz
 • Pelagiusz
 • Petrycy
 • Placyd
 • Porfiriusz
 • Protazy
 • Prudencjusz

Zobacz też: Imiona męskie na S. Przegląd imiona dla chłopców

Szukasz imienia dla dziecka? Zajrzyj do naszej bazy imion.

Więcej o: