Imiona biblijne męskie i kobiece. Które są najpopularniejsze? Kto je nosił?

Imiona biblijnesą rozpowszechnione zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn na całym świecie. Które są najpopularniejsze? Kto nosił je w Biblii? Co znaczą? Poznaj najbardziej znane imiona biblijne dla kobiet i mężczyzn.

znane imiona biblijne dla kobiet i mężczyzn.

Imiona biblijne mają bardzo długą tradycję, wciąż często spotyka się je na co dzień. Najpopularniejsze męskie imiona biblijne to: Piotr, Paweł, Łukasz, Mateusz, Jan, Józef, Michał, Rafał, Daniel i Gabriel, a także Natan, Ariel, Daniel, Tobiasz czy Tymoteusz. Damskie imiona biblijne, które spotyka się współcześnie to Maria, Anna, Elżbieta, Joanna, Ewa, jak również Sara czy Estera.

Najpopularniejsze imiona biblijne męskie

Męskie imiona biblijne, które dziś noszą starsi i młodsi panowie, pochodzą nie tylko od apostołów, ale i innych postaci pojawiających się na kartach Biblii. Co warto nich wiedzieć? Kto je nosił?

Piotr: to jedno z najwcześniejszych imion chrześcijańskich.W Biblii należy do apostoła, który z ustanowienia Chrystusa „miał pierwszeństwo wśród dwunastu”. Według Ewangelii Piotr był synem Jana, bratem Andrzeja. Pochodził z Betsaidy nad jeziorem Genezaret. Do około 31 roku był rybakiem w Kafarnaum w Galilei, a następnie uczniem i apostołem Jezusa.

Paweł: w Biblii pojawia się Paweł z Tarsu, Paweł Apostoł. To urodzony około 5–10 w Tarsie w Cylicji święty chrześcijański i męczennik. Choć nie należał do grona dwunastu apostołów, nazywany jest Apostołem Narodów. Był nawróconym faryzeuszem, który wcześniej prześladował chrześcijan.

Mateusz: według Nowego Testamentu to celnik z Kafarnaum, później apostoł Jezusa uznawany za męczennika świętego Kościoła katolickiego, anglikańskiego, ewangelickiego, ormiańskiego, koptyjskiego i prawosławnego. Apostoł Mateusz jest patronem alkoholików, księgowych, pracowników kantorów, celników, urzędników podatkowych i straży granicznej. Uważany jest za patrona rodziny.

Łukasz: Łukasz Ewangelista, lekarz i towarzysz św. Pawła, autor Dziejów Apostolskich. Spisał jedną z Ewangelii. Odbywał dalekie podróże z Pawłem, który nazwał go „umiłowanym lekarzem” i współpracownikiem.

Jan: Jan Ewangelista, Jan Apostoł, Jan Teolog, to jeden z dwunastu apostołów Jezusa, syn Zebedeusza i Salome. Według tradycji chrześcijańskiej autor Ewangelii i Apokalipsy św. Jana oraz trzech listów w Nowym Testamencie. Uważany za najmłodszego z apostołów i umiłowanego ucznia Chrystusa.

Józef: Józef, Józef Egipski (skrócona forma imienia Josifiasz). Według Biblii żył 110 lat. Jego historię opisuje Księga Rodzaju. Józef, mąż Maryi, matki Jezusa, pochodził z rodu króla Dawida.

Daniel: najbardziej znaną postacią o tym imieniu jest główny bohater biblijnej Księgi Daniela, prorok żydowski. Imię Daniel oznacza „Bóg moim sędzią”. Biblia wspomina także o trzech innych osobach o tym imieniu.

Gabriel: oznacza „Bóg jest moją siłą”, „mąż Boży” albo „wojownik Boży”. Imię to nosi jeden z najwyższych rangą aniołów w tradycji chrześcijańskiej, judaistycznej i muzułmańskiej.Jest aniołem zwiastowania, zmartwychwstania, miłosierdzia, kary, śmierci i objawienia. Obok Michała i Rafała (Rafaela) jest jednym z trzech znanych z imienia aniołów, występujących w Starym Testamencie.

Michał: jeden z archaniołów (w chrześcijaństwie, judaizmie, islamie), święty Kościoła katolickiego i prawosławnego. Imię znaczy „któż jak Bóg”. Według tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej, gdy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i nakłonił do buntu aniołów, Michał wystąpił przeciwko niemu z okrzykiem: Któż jak Bóg!

Rodzice opowiadają, dlaczego wybór imienia dla dziecka to wyzwanie:

Zobacz wideo

Najbardziej znane imiona biblijne damskie

Damskie imiona biblijne, które dziś noszą kobiety i dziewczynki, pochodzą od wielu ważnych postaci biblijnych. Co warto nich wiedzieć? Co oznaczają? Kto je nosił?

Maria: jedna z głównych osób w wierze wielu wyznań chrześcijańskich, znana również w innych religiach. Matka Jezusa Chrystusa, żona Józefa z Nazaretu. To imię pochodzenia hebrajskiego,które wywodzi się od słowa mariam (napawać radością) lub od egipskiego meri-jam (ukochana przez Boga).

Anna: postać biblijna ze Starego Testamentu, matka proroka Samuela. Imię Anna pochodzi z języka hebrajskiego od słowa channah (wdzięk, łaska), tym samym imię oznacza miła, łagodna.

Elżbieta: matka Jana Chrzciciela, żona kapłana Zachariasza i krewna Marii z Nazaretu. Uznawana za świętą Kościoła katolickiego i prawosławnego, a także ewangelicznego, ormiańskiego i koptyjskiego. Imię pochodzi z języka staro hebrajskiego. Elzeba tłumaczone jest jako „Bóg jest moją przysięgą”. Elżbieta uchodziła za bezpłodną, cudem urodziła dziecko w podeszłym wieku. Kiedy odwiedziła ją Maria, ta powitała ją słowami modlitwy, rozpoznając w niej matkę Jezusa.

Ewa: „Awa” oznacza „życie”, „dająca życie”. Według Biblii pierwsza kobieta, matka wszystkich ludzi. Pierwsza stworzona przez Boga kobieta, która urodziła Kaina i Abla. Skuszona przez szatana (pod postacią węża) namówiła swego męża Adama do spróbowania zakazanego owocu z Drzewa Poznania Dobra i Zła, czym sprowadzili śmierć na Ziemię i skazali się na wygnanie z raju.

Więcej o: