Imiona żeńskie na literę O - Oliwia, Olga czy Olimpia? Lista imion tradycyjnych i nowoczesnych dla dziewczynek

Imiona żeńskie zaczynające się na literę O mogą mieć różne znaczenie, pochodzenie i brzmienie. Rodzic, przeglądający grupę takich imion, może być pewny, że znajdzie wiele różnorodnych propozycji, a któraś z pewnością wpasuje się w jego gusta. Sprawdźcie nasze propozycje imion dla dziewczynek.
Zobacz wideo Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

rodzice, którzy od razu wiedzą, jak chcą nazwać swoją małą pociechę. Większe poszukiwania zaczynają się w przypadku tych osób, które nie są zdecydowane na to, jak mogą nazwać swoje dziecko. Poniżej przedstawiamy propozycje imion żeńskich zaczynających się na literę O. Są to Olga, Otylia, ale też Oriana czy Olimpia. Co oznaczają poszczególne imiona?

Imiona damskie na literę O - najpopularniejsze w Polsce są propozycje tradycyjne

Wyjątkowo popularnym imieniem żeńskim w Polsce na O jest chociażby Oliwia. Imię to ma pochodzenie łacińskie, a wzięło się od słowa "oliva" oznaczającego drzewo oliwne bądź owoc drzewa oliwnego. Najczęściej dziewczynki o tym imieniu uznaje się za bardzo pogodne, otwarte na innych i ciepłe, zarażające swoją dobrą energią i ambitnie dążące do osiągania kolejnych celów. Zdarza się też, że mają wysoko rozwinięte zdolności przywódcze. Oliwia obchodzi swoje imieniny 5 marca lub 3 czerwca.

Innym popularnym imieniem dla dziewczynki jest Olga. Pochodzi ono ze Skandynawii i jest rosyjską wersją imienia Helga. Słowo "helge" oznacza dokładnie tyle, co szczęśliwy, zdrowy lub pomyślny. Wśród znanych osób o imieniu Olga znajduje się chociażby polska pisarka, zdobywczyni Nobla w dziedzinie literatury, Olga Tokarczuk. Przyjęło się, że osoby noszące imię Olga mają zdolność do skupiania się na tym, co dla nich najważniejsze. Rozwijają się w upatrzonym kierunku tak, by nie dać przeminąć swojej pasji. Imieniny Olgi mogą przypaść 26 marca, 13, 21 lub 28 czerwca czy 11 lub 24 lipca.

Istnieje też wiele innych, chętnie wybieranych żeńskich imion na O, którymi są na przykład:

  • Oksana - imię pochodzenia ukraińskiego, jest odpowiednikiem imienia Ksenia, 
  • Otylia - odpowiednik germańskiego imienia Otto, oznacza bogatą wojowniczkę lub obrończynię bogactwa,
  • Oda - odpowiednik imienia Odo, z germańskiego oznacza majątek, dziedzictwo, posiadłość, bogactwo,
  • Oktawia - żeńska forma imienia Oktawian, dokładnie oznacza ósme dziecko.

Imiona dla dziewczynek na literę O - oryginalne wybory

Imiona dla dziewczynek na O mogą być też niecodzienne i pozwolą wyróżnić się z tłumu. Wśród tych bardziej oryginalnych znajduje się chociażby Oriana. Imię to wywodzi się z języka włoskiego, a dokładniej od słowa "oro", czyli złoto. Osoby posługujące się tym imieniem uznawane są za silne, zdecydowane, wiedzące, czego chcą od życia, a także posiadające niespożyte pokłady energii. Swoje imieniny Oriana obchodzi 7 stycznia.

Innym dosyć osobliwym imieniem dla dziewczynki zaczynającym się na literę O jest Olimpia. Imię to pochodzi z języka greckiego, a wzięło się od Olimpu, siedziby greckich bogów lub miasta Olimpia na Peloponezie. Najprawdopodobniej oznacza tyle, co mieszkanka Olimpu lub Olimpii. Mówi się, że osoby noszące imię Olimpia bujają w obłokach, są marzycielskie, ale jednocześnie dążą do celu, by móc te marzenia zrealizować. Na swoje imieniny Olimpia może wybrać następujące dni: 28 stycznia, 15 kwietnia, 25 lipca lub 17 grudnia.

Oryginalne imiona mają to do siebie, że zwracają uwagę. Poza Olimpią i Orianą, rodzice mogą także zwrócić uwagę na takie imiona, jak:

  • Olena - imię w wersji rosyjskiej odnoszące się do greckiego imienia Helena,
  • Osanna - może mieć dwa znaczenia. W języku celtyckim słowo "ossana" znaczy sarenkę lub łanię. Może nawiązywać też do hebrajskiego powitania Hosannah, które oznacza witaj, bądź pozdrowiony.

Imiona dla dziewczynek na O - grecka Ofelia, a może słowiańska Odeta?

Z niepopularnych imion na uwagę zasługuje chociażby Ofelia, której imię większość rodziców kojarzy przede wszystkim z dziełem Szekspira. To greckie imię, wywodzące się od słowa "ophelos", czyli pomoc. Samo imię tłumaczy się natomiast jako "pomagająca w nędzy". Osoby o tym imieniu są uważane za wesołe, oddane rodzinie, ale za to bardzo eleganckie. Imię Ofelia nosi chociażby francuska piosenkarka, Ophelie Winter. Imieniny Ofelii przypadają 3 lutego.

Niezbyt często nadawane imię to także Odeta. Wywodzi się ono z południowej słowiańszczyzny, a konkretnej od starosaksońskiego Odyla. Odetę można tłumaczyć jako "kobietę zamożną". Uważa się, że osoba nosząca to imię ceni nade wszystko swoje relacje z ludźmi. Właśnie dlatego z łatwością nawiązuje nowe znajomości, zdobywa przyjaciół i jest niezwykle lubiana. Słynie z tego, że potrafi dochowywać tajemnic, dlatego wiele osób jej się zwierza. Jej imieniny wypadają 8 lipca.

Wśród imion damskich na literę O jest też sporo innych, rzadko spotykanych propozycji. Mogą to być chociażby:

  • Orencja
  • Oresta
  • Otolia
  • Otylda
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.