Imiona męskie na O - przegląd propozycji imion dla chłopców

Imiona męskie na O wydają się mało liczne. Mimo wszystko, rodzice mogą dotrzeć do kilku z nich, które cieszą się naprawdę dużą popularnością. Na które imiona na O dla chłopców warto zwrócić uwagę?

Nie każdy od razu wie, jak chciałby nazwać swoje dziecko. Czasem poszukiwania właściwego imienia trwają naprawdę długo, a rodzice nie mają pojęcia, na jaką literkę powinno się ono zaczynać, by być tym idealnym. Decydując się na przejrzenie imion męskich na o, mogą natrafić na propozycje niezwykle popularne, które pojawią się w większości klas szkolnych, a także na te bardzo rzadkie i oryginalne, od razu zwracające uwagę otoczenia.

Imiona dla chłopców na O – najczęściej wybierane

Imiona dla chłopców na O bywają dosyć popularne. Jeśli dobrze się zastanowić, można wymienić przynajmniej kilka spośród nich. Jednym z tych najczęściej występujących jest chociażby Oskar. Ma ono germańskie pochodzenie, a jego znaczenie to „boża włócznia”. Pierwszy raz pojawiło się na terenach Polski już w XV wieku, choć rozpowszechniło się dopiero trzy stulecia później. Wśród znanych osobistości noszących to imię warto wymienić chociażby słynnego pisarza, Oskara Wilde’a. Mówi się, że Oskar jest osobą silną, zdecydowaną i odważną, a przy tym wybuchową, choć w razie konieczności potrafiącą zachować opanowanie. Swoje imieniny może obchodzić 3 lutego lub 31 lipca.

Innym imieniem męskim na o, które w ostatnim czasie stało się bardzo popularne, jest Oliwier. Trudno powiedzieć więcej na temat jego historii, ponieważ brakuje w niej jednoznacznych faktów. Warto jednak zauważyć, że pierwszy znany Oliwier był bohaterem średniowiecznego utworu "Pieśń o Rolandzie". Samo imię może pochodzić z łaciny, od słowa "oliva", oznaczającego "drzewo oliwne" i wówczas należałoby je rozumieć jako "ten, który niesie spokój". Niewykluczone jednak, że Oliwier pochodzi od normandzkiego słowa "Alfihar", które tłumaczy się jako „armia elfów”. Uważa się, że osoby o tym imieniu są bardzo otwarte na innych, chętnie pomagają, gdy tylko zajdzie taka potrzeba, ale często chodzą z głową w chmurach i nie odnajdują się chociażby w pracy na etat. Imieniny Oliwiera przypadają 27 maja, 29 maja i 21 listopada.

Wśród imion męskich na O popularne okazują się ponadto takie propozycje, jak:

 • Olaf
 • Olgierd
 • Oleg
 • Oktawian

Imię na O – oryginalny wybór dla chłopca

Imię na O może być też chętnie nadawane w pewnych środowiskach, a zarazem dosyć osobliwe. Warto zwrócić chociażby uwagę na Oktawiusza. Jest to imię, które pochodzi z języka łacińskiego, natomiast swoje istnienie zawdzięcza rzymskiemu rodowi Oktawiuszów. Jeśli natomiast dopatrywać się jego dosłownego znaczenia, będzie to „ósmy”, a więc „ósme dziecko”. Utrzymuje się, że chłopiec noszący imię Oktawiusz będzie raczej cichy, spokojny, choć lubiący towarzystwo ludzi i chętnie z nimi rozmawiający, nawet, gdy ci podejmują trudne tematy. Swoje imieniny Oktawiusz obchodzi 20 listopada.

Zobacz też: Imiona męskie na l - przegląd imion dla chłopców

Dosyć niezwykłym wyborem jest także króciutkie Odo. Imię to pochodzi ze starosaksońskiego i oznacza "majątek", dlatego też tłumaczy się je jako „tego, który posiada majątek”. Stanowi ono inną, bardziej rozpowszechnioną formę imienia Otto lub Otton. Osoby o tym imieniu są uważane za niezwykle pogodne, ale co za tym idzie, także bardzo beztroskie. Odo bardzo szybko zyskuje przychylność otoczenia, wkupując się bez trudu w łaski każdego towarzystwa. Jego imieniny wypadają 2 lipca, 3 lipca lub 18 listopada.

Można też natrafić na inne, oryginalnie brzmiące imiona na o dla chłopców, na przykład:

 • Orfeusz
 • Orest
 • Owidiusz
 • Odys
 • Oswald

Imiona na O – rzadko wybierane imiona dla chłopców

Imiona na O to też te zapomniane bądź mało rozpowszechnione. Choć wciąż można natrafić na ich ślady, nie są one popularne, a część osób w ogóle nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia. Niektóre natomiast mogą się wydawać przestarzałe i niekoniecznie odpowiednie dla dziecka dorastającego w naszych czasach.

Imieniem, które nadaje się obecnie chłopcom dosyć rzadko, jest na przykład Onufry. Może ono pochodzić z czasów starożytnych, a konkretniej z Egiptu i wiązać się z przydomkiem boga Ozyrysa – Un-nefer. Oznaczał on tyle, co "wiecznie dobry". Istnieje też przesłanka, że Onufry wziął się z greki, a znaczenie tego imienia to „pasterz owiec”. Mężczyźni o tym imieniu mieli się odznaczać szczerością, wesołym usposobieniem, choć jednocześnie brakiem śmiałości w kontaktach z kobietami. Onufry obchodzi imieniny 10 lub 12 czerwca.

Rzadkim imieniem na O dla chłopca jest również Otokar. Ma ono germańskie pochodzenie, a tłumaczy się je jako "strażnika majątku". Osoba o tym imieniu powinna być, zgodnie z ogólnymi przekonaniami, bardzo pewna siebie, zdolna do daleko idących poświęceń, choć chętniej przebywająca w towarzystwie mężczyzn niż kobiet. Swoje imieniny może obchodzić 26 lutego bądź 27 sierpnia.

Wielbiciele rzadkich i trudno spotykanych imion natrafią też na inne propozycje dla chłopców na o, takie jak chociażby:

 • Odolan
 • Olbracht
 • Olimpiusz
 • Ondrasz
 • Orencjusz
 • Orestes
 • Osman

Zobacz też: Imiona męskie na N - przegląd propozycji imion dla chłopców

Szukasz imienia dla dziecka? Zajrzyj do naszej bazy imion.

Więcej o: