Popularne imiona dla chłopców - jak brzmią? Skąd pochodzą? Co znaczą?

Popularne imiona dla chłopców, znajdujące się na szczytach ogólnopolskich rankingów są modne i chętnie nadawane noworodkom od kilku lat. Jak brzmią? Skąd pochodzą i co oznaczają? Jakie są najbardziej popularne imiona dla chłopców? Które najczęściej noszą starsi chłopcy i mężczyźni w Polsce?

Popularne imiona dla chłopców: top 10

Popularne imiona dla chłopców – które obecnie święcą tryumfy? Okazuje się, że w ostatnich latach nowo narodzonym maluch rodzice najczęściej nadawali takie imiona jak:

 1. Antoni
 2. Jakub
 3. Jan
 4. Szymon
 5. Aleksander
 6. Franciszek
 7. Filip
 8. Mikołaj
 9. Wojciech
 10. Kacper.

Nieco inne imiona królują wśród starszych dzieci i mężczyzn. Okazuje się, że najpopularniejsze imiona w Polsce, w obrębie całej populacji, to:

 1. Piotr
 2. Krzysztof
 3. Andrzej
 4. Tomasz
 5. Jan
 6. Paweł
 7. Michał
 8. Marcin
 9. Stanisław
 10. Jakub.

Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

Zobacz wideo

Popularne imiona dla chłopców: pochodzenie i znaczenie

Rodzice wybierając imię dla nowo narodzonego dziecka sugerują się nie tylko jego brzmieniem, ale i znaczeniem. Co warto wiedzieć o popularnych imionach dla chłopców?

Antoni jest imieniem pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od rzymskiego rodu Antoniuszy. Imię to nie raz otwierało zestawienie „popularne imiona dla chłopców”. Jest obecnie zdecydowanym numerem jeden. Imię to oznacza: wspaniały, doskonały, wybitny.Antoni jest ciekawy świata. Ma wiele cech przywódczych, lubi być chwalony i doceniany, znajdować się w centrum zainteresowania. Odpowiedzialny, obowiązkowy i sumienny. Przebojowy, towarzyski, z poczuciem humoru. Dusza towarzystwa i człowiek sukcesu.

Jakub to imię pochodzenia hebrajskiego. Pochodzi od słowa aqeb (pięta) lub jest skrótem aramejskiego słowa ja’aqob’el (niech Bóg ochrania). Cechuje go duża pewność siebie, stabilność emocjonalna. Jakub ma wiele talentów i umiejętności. Jest czarujący.

Jan to imię męskie pochodzenia biblijnego. Po hebrajsku Jochanan oznacza „Jahwe jest łaskaw”. Według Ewangelii imię to nosił prorok Jan Chrzciciel oraz apostoł Jan Ewangelista. To popularne imię rozpowszechnione we wszystkich krajach chrześcijańskich. Jan posiada analityczny umysł, potrafi wytrwale dążyć do wyznaczonego celu. Ceni sobie chwile spędzone w samotności. Jest uczciwy, pracowity, towarzyski, a także przywiązany do tradycji.

Szymon („Jahwe wysłuchał”) to imię męskie pochodzenia hebrajskiego, biblijnego. Szymon to inteligentny indywidualista.Jest uczciwy, słowny i odpowiedzialny, dobrze radzi sobie ze stresem. Na ogół jest spokojny i opanowany. Ma fantastyczne podejście do kobiet, dobrze czuje się w ich towarzystwie,potrafi z nimi rozmawiać.

Aleksander to imię, które pochodzi od greckiego słowa aleksandros, składającego się z dwóch członów: alekso (bronię się, odpieram atak) i andros (mężczyzna, mąż). Tym samym Aleksander to obrońca mężów (wojowników), człowiek niezłomny i odważny, który zawsze staje w obronie słabszych. Aleksander jest wierny swoim przekonaniom, ma silny kręgosłup moralny. Lubi proste zasady, uporządkowane życie i dobrą organizację. W swojej dziedzinie dąży do doskonałości.

Franciszek to imię pochodzenia germańskiego, które wywodzi się od słowa frank (wolny) i oznacza człowieka wolnego, z plemienia Franków. Franek jest prostoduszny i szczery, lojalny i odważny, pracowity, rzetelny i uczciwy. Jest praktyczny, lubi prostotę i niezawodność. Kocha zwierzęta, zawsze broni słabszych i można liczyć na niego w każdej sytuacji. Ma podwójną naturę, często popada w skrajności.

Filip to imię męskie pochodzenia greckiego, oznaczające "lubiący konie" lub "przyjaciel koni".Filip obdarzony jest bardzo wrażliwą naturą. Może sprawiać wrażenie osoby zamkniętej w sobie, a nawet lekko ospałej czy wycofanej. To złudzenie, ponieważ Filip skrywa żywy temperament: to uroczy buntownik o ciekawej osobowości. Filip potrafi cieszyć się życiem i jego przyjemnościami. Jest szczery – czasem wręcz do bólu. Lubi wygodę i luksus. Nie jest specjalnie pracowity, ale świetnie sobie radzi w dziedzinie finansów. To coraz bardziej popularne imię dla chłopca.

Mikołaj - imię pochodzenia greckiego (Nikólaos) i kompilacja słów nike (zwycięstwo) i laos (lud). Oznacza tego, który odniósł zwycięstwo dla swojego ludu. Mikołaj jest odważny i ambitny. Ma dość chłodny styl bycia, nie potrafi okazywać uczuć i ujawniać swoich przeżyć ani potrzeb emocjonalnych. Komunikatywność zdecydowanie nie jest jego mocną stroną. Najważniejsza jest dla niego rodzina i przyjaciele. Można na nim polegać, jest dla bliskich podporą. Nie toleruje ludzkich słabości i stagnacji. Nie chce wyróżniać się w tłumie, woli stać z boku.

Wojciech to staropolskie męskie imię pochodzenia słowiańskiego. Wojciech to złożenie słów woj-, czyli wojownik i –ciech, cieszyć się. Wojciech jest pogodny i sympatyczny, dociekliwy i inteligentny, pewny siebie i doskonale zorganizowany. Wytrwale dąży do celu. Jest uparty i ma swoje zdanie na każdy temat. Wojciech to introwertyk, który nie ulega niczyim wpływom i ostrożnie traktuje znajomości.

Listę top 10 „Popularne imiona dla chłopców” zamyka Kacper. Kacper imię męskie pochodzenia perskiego (pers. Gathaspar). Imię powstało jako gwarowe przekształcenie imienia Kasper, które oznacza stróża skarbca lub osobę dbającą o swoją cześć. Według tradycji imię jednego z trzech mędrców z Nowego Testamentu. Kacper jest rodzinny i ciepły, energiczny i aktywny. Lubi podróżować, nie uznaje ograniczania swobody. W kontaktach z ludźmi jest powściągliwy.

Szukasz imienia dla dziecka? Zajrzyj do naszej bazy imion.

Więcej o:
Copyright © Agora SA