Imiona żeńskie na N. Przegląd imion dla dziewczynek

Imiona żeńskie na N nie są zbyt liczne, choć zdarzają się wśród nich takie, które Polacy często nadają swoim córkom. Warto je poznać, niezależnie od ich charakteru i formy, bo być może to właśnie jedno z nich okaże się idealne dla naszego dziecka.

Wybierając imię dla córki, trzeba się dobrze zastanowić, bo to wybór na całe życie. Wśród tych zaczynających się na literę N jest ich trochę, choć nie wszystkie okazują się szczególnie popularnie. Nie zawsze jednak te najczęściej nadawane są najodpowiedniejsze. Rodzice mogą dobierać je według własnego klucza i przyjrzeć się dokładniej każdemu z nich.

Imiona damskie na N – które są najpopularniejsze?

Imiona damskie na N bywają bardzo popularne. Wśród nich można znaleźć doskonałe propozycje dla dziewczynek – zarówno te dłuższe, jak i te nieco krótsze.

Często wybieranym imieniem żeńskim na N jest chociażby Nikola. Choć w wielu krajach to imię męskie, w Polsce funkcjonuje jako współczesna propozycja dla dziewczynki. Jest odpowiednikiem imienia Mikołaj. Pochodzi ono z języka greckiego, od słowa "nikolaos" znaczącego tyle, co "zwycięski". Przyjmuje się, że dziewczynki o imieniu Nikola odznaczają się wysoką inteligencją, a jednocześnie polegają na kobiecej intuicji i nie są wolne od uroku osobistego. Swoje imieniny obchodzą 19 maja, 10 września, 1 listopada lub 6 grudnia.

Innym popularnym imieniem żeńskim na N jest Natalia. Do Polski dotarło w XIV wieku. Pochodzi z języka łacińskiego, a dokładniej od wyrażenia "Dies Natalis Domini", tłumaczonego jako „W dniu urodzin Pana”. Kojarzy się więc ono z osobą, która czeka na zmartwychwstanie po odejściu z tego świata. Wśród znanych osób o tym imieniu można wymienić chociażby aktorkę i piosenkarkę, Natalię Oreiro, a także polską wokalistkę, Natalię Kukulską. Przyjmuje się, że Natalie mają dosyć trudne charaktery, nie bywają obiektywne i z trudem znoszą życiowe porażki. Z drugiej strony cechuje je pracowitość, oszczędność i spryt. Na swoje imieniny mogą wybrać 27 lipca, 26 sierpnia lub 1 grudnia.

Wśród popularnych imion damskich na literę N znajdują się także inne propozycje, takie jak:

 • Natasza
 • Nadia
 • Nina
 • Nela

Imiona dla dziewczynek na N – oryginalne propozycje

Imiona dla dziewczynek na N nierzadko bywają też bardzo oryginalne. Dzięki ich wyborowi, rodzice zyskują pewność, że dziecko nie stanie się którąś z kolei osobą o tym samym imieniu i poczuje się wyjątkowe. Z niezwykłością nie warto jednak przesadzać, by nie okazała się zbyt ekstrawagancka.

Jednym z oryginalnych imion na N jest chociażby Narcyza. To żeński odpowiednik greckiego imienia Narcyz. Prawdopodobnie ma związek ze słowem „odurzający”. W Polsce imię to stało się popularne w XIX wieku. Mówi się, że dziewczynki, którym nadano imię Narcyza, uwielbiają znajdować się w centrum uwagi, są towarzyskie, a ponadto bardzo ambitne, ponieważ zależy im na realizacji swoich planów. Swoje imieniny obchodzą 18 marca.

Dosyć osobliwym, ale jednocześnie chętnie wybieranym przez rodziców imieniem dla dziewczynek jest Noemi. Pochodzi ono z języka hebrajskiego i oznacza tyle, co „moja rozkosz” lub „moja słodycz”. Imię to pojawiło się również w Starym Testamencie. Obecnie w Polsce dziewczynki noszą to imię, jest ono także popularne za granicą. Uważa się, że Noemi jest niezwykle kreatywna, delikatna, a zarazem empatyczna. Swoje imieniny obchodzi 14 lutego.

To oczywiście nie wszystkie niecodzienne imiona na N dla dziewczynek. Znajdą się wśród nich ponadto:

 • Nikolina
 • Nora
 • Nika
 • Nastazja

Imiona na N – które imiona dla dziewczynek są rzadko nadawane?

Imiona na N to także to, które występują bardzo rzadko. Tak na przykład wśród propozycji dla dziewczynek można znaleźć niejedno imię na n, którego nie nadaje się już z różnych względów. Pojawiają się również takie, które po prostu nie cieszą się zbyt dużą popularnością.

Wśród rzadko nadawanych imion znajduje się chociażby Nadzieja. To imię grecko-łacińskie, które nadawano dziewczynkom bardzo chętnie przed II wojną światową. Działo się tak ze względu na jego dosyć oczywiste znaczenie. Dziś używa się go jeszcze w okolicach Kresów Wschodnich. Mówiło się, że osoby o imieniu Nadzieja mają bardzo silny charakter, są wsparciem dla innych i starają się im zawsze służyć pomocą. Urodziny Nadziei przypadają przede wszystkim 30 września, choć można je obchodzić także 15 maja i 1 sierpnia.

Trudno też znaleźć dzisiaj dziewczynkę o imieniu Nawojka. To imię staropolskie będące odpowiednikiem Natalii, a także żeńska odmiana imienia Nawoj. Osoby, które je nosiły, uznawano za indywidualistki, pozostające wiecznie w ruchu i dążące do osiągania każdego celu, bez względu na cenę. Swoje imieniny obchodziły 12 maja.

Jest wiele imion damskich na literkę n, które nie są już dzisiaj zbyt powszechne. Można się na nie oczywiście zdecydować, ale trzeba mieć świadomość, że może to zostać różnie odebrane przez otoczenie.

Do nietypowych imion należą jeszcze:

 • Niegosława
 • Nastia
 • Nikodema
 • Norberta
 • Nastazja

Zobacz też: Imiona żeńskie na p. Co oznaczają? Które są najpopularniejsze?

Szukasz imienia dla dziecka? Zajrzyj do naszej bazy imion.

Zobacz wideo Co rodzice mówią o imionach dla dzieci?
Więcej o:
Copyright © Agora SA