Imiona żeńskie na literę Z. Zofia a może Zuzanna? Przegląd imion na Z dla dziewczynek

Imiona żeńskie na literę Z ostatnio zostały zdominowane przez imię Zuzanna oraz Zosia. Szukasz odpowiedniego imienia dla dziecka? Potrzebujesz inspiracji? Sprawdź imiona żeńskie zaczynające się na literę Z, w tym także niecodzienne Zoe, Zara czy Zyta.

Imiona żeńskie na literę Z cieszą się ostatnio dużą popularnością, głównie przez Zuzanny i Zosie. Rodzice przed narodzinami dziecka zastanawiają się na różnymi imionami dla swojej pociechy. Sprawdź, na jakie inne propozycje warto zwrócić uwagę. 

Imię żeńskie na Z - Zofia - dla tych, którzy chcą być wierni tradycji

Zofia to w ostatnim czasie prawdziwy hit wśród imion dla dziewczynek. Zofia to imię greckie pochodzące od słowa sophia znaczącego mądrość. Popularne zdrobnienia to Zosia, Zosieńka, ale też Zocha. W 2019 roku było to 3. najbardziej popularne imię w Polsce - otrzymało je wtedy 7737 dziewczynek.

Dziewczynki o tym imieniu są najczęściej powściągliwe w okazywaniu emocji. Są także bardzo opanowane, grzeczne i dobrze się uczą, a w szkole odnoszą liczne sukcesy. W dorosłym życiu Zofia zawsze służy dobrą radą i jest bardzo dyskretna - można powierzyć jej wszystkie swoje tajemnice. Ze względu na dobre serce czasami za bardzo angażuje się w pomoc innym, zapominając o sobie. 

Imiona żeńskie na Z - Zuzanna od lat bije rekordy popularności

Zuzanna to imię pochodzenia biblijnego, od hebrajskiego słowa szoszan znaczy lilia. Jest to jedno z najstarszych imion używanych w Polsce - nadawane jest od XII wieku. Popularne zdrobnienia to Zuzia, Sasanka, Zuzanka, Zuza oraz Zuzu. W 2019 roku było to najpopularniejsze w Polsce imię - nadano je aż 8456 dziewczynkom.

Zuzanny to romantyczne dusze, które nawet przy małych środkach finansowych tworzą wokół siebie piękno i otaczają się ciekawymi przedmiotami. W każdej sytuacji, nawet pod presją, Zuzanny są wierne sobie i swoim zasadom. Dziewczynki, które noszą właśnie to imię, są bardzo uparte. Te też osoby pewne siebie, wrażliwe, uczciwe, pomysłowe i towarzyskie.

Zobacz też: Imiona żeńskie na literę T. Tamara, Teresa a może Tatiana? Przegląd imion dla dziewczynek

Nietypowe imię damskie na Z - Zoe

Zoe to greckie imię, które oznacza życie. Jest to bardzo popularne imię w Europie Zachodniej, w Europie Wschodniej, a także w Polsce lepiej znana wersja tego imienia brzmi Zoja. W rankingu imion w 2019 roku Zoe zajęła 192. miejsce, a otrzymało je w sumie 36 dziewczynek. Zoe jest naturalnym liderem i we wszystkim chce być najlepsza. Jest bardzo samodzielna, nie ulega wpływom, zawsze ma swoje zdanie, a w raz podjętej decyzji jest nieugięta. 

Oryginalne imię dla dziewczynki - Zara

Zara to imię semickie, w języku arabskim oznacza kwitnąć lub księżniczkę. W Polsce imię jest bardzo rzadko używane - częściej małą Zarę można spotkać za granicą. W 2019 roku imię to zajęło 522. miejsce w rankingu imion żeńskich w Polsce - otrzymały je wtedy tylko trzy dziewczynki. Zara, podobnie jak Zoe, to także osoba, którą cechuje wrodzony talent do przewodzenia i kierowania. Dziewczynka o tym imieniu jest pewne siebie i zawsze będzie dążyć do założonego celu. 

Imiona damskie na literę Z - Zyta to jedno z rzadziej nadawanych imion

Zyta wywodzi się z języka włoskiego, gdzie zitta oznacza po prostu dziewczynę. W Polsce pojawiło się w czasach średniowiecza, było bardzo popularne zwłaszcza wśród zakonnic. W 2019 roku imieniem tym nazwano w Polsce cztery dziewczynki (486. miejsce w rankingu popularności). 

Zyty są raczej poważne, bardzo pracowite, to także idealne strażniczki domowego ogniska. Sprawdzają się przede wszystkim w zawodach związanych z opieką. To urodzone nauczycielki lub lekarki - lubią pracować z ludźmi i im pomagać. Są też zdecydowane, dokładne, inteligentne i niezależne, ale też łagodne i uczuciowe.

Imiona żeńskie na Z. Lista propozycji

Inne imiona na Z to:

  • Zbysława
  • Zdzisława
  • Zefiryna
  • Zenobia
  • Zenona
  • Zinaida
  • Zofia
  • Zuzanna
  • Zuzia
  • Zyta

Zobacz też: Imiona żeńskie na literę P. Skąd pochodzą imiona Pola, Paulina czy Paloma? Lista propozycji dla dziewczynek 

Szukasz imienia dla dziecka? Zajrzyj do naszej bazy imion.

Więcej o: