Popularne imiona dla dziewczynek: skąd pochodzą i co oznaczają? Top 10

Popularne imiona dla dziewczynek, które przodują w różnych zestawieniach i ogólnopolskich rankingach są piękne i uniwersalne. Mają w sobie dużo wdzięku. Skąd pochodzą i co oznaczają? Zobacz popularne imiona dla dziewczynek nadawane noworodkom. Poznaj też te, które noszą starsze panienki i dorosłe kobiety.

Popularne imiona dla dziewczynek: top 10

Popularne imiona dla dziewczynek – które święcą tryumfy? Okazuje się, że w ostatnich latach nowo narodzonym maluchom płci żeńskiej rodzice najczęściej nadawali takie imiona jak:

 1. Zuzanna
 2. Julia
 3. Maja
 4. Zofia
 5. Hanna
 6. Lena
 7. Alicja
 8. Maria
 9. Amelia
 10. Oliwia

Nieco inne imiona są popularne wśród starszych dzieci i kobiet. Okazuje się, że w obrębie całej populacji kobiet w Polsce królują takie imiona jak:

 1. Anna
 2. Maria
 3. Katarzyna
 4. Małgorzata
 5. Agnieszka
 6. Barbara
 7. Ewa
 8. Krystyna
 9. Elżbieta
 10. Magdalena.

Rodzice opowiadają, jakie wybrali imię dla swojego dziecka:

Zobacz wideo

Popularne imiona dla dziewczynek: pochodzenie i znaczenie

Rodzice wybierając imię dla nowo narodzonego dziecka sugerują się nie tylko jego brzmieniem, ale i znaczeniem. Co warto wiedzieć o popularnych imionach dla dziewczynek?

Listę „popularne imiona dla dziewczynek” otwiera bezkonkurencyjny numer jeden, czyli imię Zuzanna. Pochodzi ono od hebrajskiego imienia Szoszannah, które wywodzi się od hebrajskiego słowa shoshano, czyli lilia. Zuzanna nigdy nie robi niczego wbrew sobie, jest wierna wyznawanym wartościom. To osoba wrażliwa, subtelna, o artystycznej duszy. Uwielbia przyrodę i naturę. Nie cierpi rutyny i monotonii. Jeśli kocha, to całą sobą.

Julia to imię powstałe w starożytnym Rzymie. Znaczy „piękny kwiat”, osoba „młoda”, „promienista”. Julia jest ciekawa świata, pewna siebie i towarzyska. Przywiązuje dużą wagę do przyjaźni. Na co dzień jest bardzo taktowna. Ma w sobie dużo entuzjazmu do pracy, jest optymistką.

Maja to imię o nie do końca wyjaśnionym pochodzeniu. Prawdopodobnie wywodzi się od hebrajskiego słowa mariam (napawać radością) lub egipskiego meri-jam (ukochana przez Boga). Możliwe jednak, że pochodzi od imion greckiej nimfy Mai lub od rzymskiej bogini przyrody. Maja posiada niezależną naturę, zwykle nie zgadza się z opinią większości. Wrażliwa, jednocześnie twardo stąpająca po ziemi.Chowa oblicze przed światem, jest typem samotnika. Inteligentna, pomysłowa i zaradna.

Zofia to imię żeńskie pochodzenia greckiego, wywodzące się od słowa sophia oznaczającego „mądrość”. Zofia jest zaradna, pracowita i rozsądna, elokwentna i energiczna.Ma wielkie serce, jest odporna na porażki. Potrafi rozwiązywać problemy szybko i skutecznie. Jest bardzo zaradna, pełna energii i wigoru. Ma swoje zdanie i lubi pracować samodzielnie (jak to Zosia Samosia).

Hanna to imię pochodzenia hebrajskiego, oznaczające osobę pełną wdzięku i łaski. Hanna jest szlachetna, łagodna, umie i lubi cieszy się każdą chwilą. Najważniejsza dla niej jest rodzina, następnie kariera. To prawdziwa dusza towarzystwa. Już jako dziecko lubi zwracać na siebie uwagę, wyróżnia się samodzielnością, odwagą i ogromną ciekawością świata. Jest ambitna, zorganizowana i zdyscyplinowana.

Lena to imię żeńskie, usamodzielnione zdrobnienie od Helena lub Magdalena. Lena ma silną wolę i jest bardzo niezależna. To osoba zarówno nadpobudliwa, jak i powolna. Źle znosi porażki. Najlepiej czuje się we własnym świecie. Nie lubi, gdy ktoś próbuje narzucać jej swoje zdanie. Lubi mieć ostatnie słowo. Uwielbia zarządzać, a kierowanie ludźmi to jej żywioł.

Alicja to imię, pochodzenie którego nie jest do końca znane. Być może wywodzi się od  włoskiej formy imienia Alessis, od starogermańskiego imienia Adalheidis, które skracało się do Alis, a może od greckiego słowa aletheia– prawda (w średniowiecznej łacinie przyjmowało formę: Alitia, Alicia). Tak czy inaczej Alicja jest osobą kreatywną, która odnajduje się w różnym towarzystwie. Jest indywidualistką radzącą sobie także w niesprzyjających sytuacjach. Bardzo towarzyska i lubiana w swoim otoczeniu, uparcie dąży do celu i konsekwentnie zwalcza przeszkody. Lepiej nie wchodzić jej w drogę. Rodzina i miłość są dla niej najważniejsze.

Maria to hebrajskie imię pochodzące od Mariam – słowa, które znaczy „napawać radością”. Pierwotną wersją imienia było hebrajskie Miriam, następnie przekształcone na Mariam - stąd Maria. Maria jest uparta,ma dobrą intuicję i silną osobowość. Potrafi zjednywać sobie ludzi. Jest kobietą o dwoistej naturze: poważnej i szalonej.

Amelia to imię pochodzenia staroniemieckiego oznaczające pracowitą gospodynię lub dzielną obrończynię ogniska domowego. Amelia jest rozważna i romantyczna, twórcza i odpowiedzialna. Chce być podziwiana, jednak przeszkadza jej wrodzona nieśmiałość. Amelia nigdy nie narzeka, jest lubiana, subtelna i taktowna.

Zestawienie „popularne imiona dla dziewczynek” zamyka Oliwia. To imię pochodzenia łacińskiego, oznaczające  gałązkę drzewa oliwnego (symbol pokoju) lub osobę, która hoduje oliwki.Oliwia jest spokojna i opanowana. Ceni rodzinne tradycje i rytuały. Porażki przyjmuje ze spokojem, potrafi wyciągać z nich wnioski i nauczki. By osiągnąć zamierzony cel wykorzystuje wszelkie swoje zalety. Oliwia jest towarzyska, a także sympatyczna i życzliwa, stąd łatwo nawiązuje nowe znajomości.

Szukasz imienia dla dziecka? Zajrzyj do naszej bazy imion.

TU ZNAJDZIE SIĘ REKLAMA

Więcej o: