Imiona damskie na Ż. Co oznaczają? Które są najpopularniejsze?

Imiona damskie na Ż nie są zbyt popularne, jednakże w porównaniu z męskimi odpowiednikami bezwątpienia wygrywają w tym zestawieniu. Na jakie imiona żeńskie na Ż warto zwrócić uwagę?

Imiona damskie na Ż. Czy cieszą się popularnością?

Imiona damskie na Ż, owszem są dalej w użyciu, jednak nie jest to zbyt częste i tyczy się tylko kilku wybranych. Dobór odpowiedniego imienia dla dziecka jest niezmiernie ważny. Słowo to będzie mu jak nic innego towarzyszyć całe życie. Wiadomo, do niezbyt trafnych wyborów z czasem zdołamy się przyzwyczaić, a nawet je polubić. Jednak, nie jest pewne czy w okresie dziecięcym, małe dziewczynki dadzą radę nosić brzemię takich propozycji jak Żyrosława, czy też Żelisława. Być może będzie to delikatnie za dużo pewnego rodzaju niecodzienności wprowadzonej w społeczeństwo małych dzieci. Ciężko jest przewidzieć, czy takie imię zostanie uznane jako dobry temat do żartów, czy przyjęte z powagą. Wszystko zależy w dużej mierze od danego środowiska oraz wychowania dzieci. 

Imiona żeńskie na Ż. Lista i ich znaczenie

Imiona żeńskie na Ż to stosunkowo bardzo wąska grupa. Rodzice mają tutaj kilka ciekawych propozycji do wyboru. Zobaczmy jak wygląda pełne zestawienie takich imion oraz ich znaczenia:

  • Żaklina - jest bardzo ciekawą propozycją, która w ostatnich czasach do nas trafiła. Jest to nic innego jak spolszczenie francuskiego imienia, które znane jest na całym świecie. Chodzi tutaj oczywiście o Jacqueline. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, iż imię to jest żeńskim odpowiednikiem Jakuba.
  • Żaneta - to już doskonale znana nam propozycja. Niegdyś bardzo popularne imię, teraz dalej używane, ale na pewno w mniejszym nasileniu. Przykładowo według rankingu na najpopularniejsze imię dla dziewczynki z roku 2018 dowiadujemy się, iż w Polsce nadano je tylko 11 razy. Pochodzi ono podobnie jak w przypadku Żakliny z języka francuskiego. Powstało poprzez spolszczenie - Jeanette
  • Żanna - imię to od razu wydaje nam się nieco w klimacie naszych wschodnich sąsiadów. Najprawdopodobniej powstało ono właśnie pod wpływem Rosjan. Imię nie jest natomiast u nas zbyt często nadawane dzieciom 
  • Żelisława - swoje korzenie ma w języku staropolskich i jest odpowiednikiem męskiego - Żelisław. Żeby lepiej poznać znaczenie tego imienia musimy podzielić je na dwa człony. Uzyskamy wtedy: Żeli, co oznacza - pragnący oraz sława, która znaczy dokładnie to samo, czyli sławę. Zatem imię to w całościowym, wolnym tłumaczeniu może oznaczać - "ta, która pragnie sławy"
  • Żyrosława - podobnie jak poprzednie pochodzi z języka staropolskiego. Mamy tutaj taką samą sytuację - dzielimy najpierw imię na dwie części. Ich znaczenie przedstawia się następująco: żyro - pokarm, czynność jedzenia lub też życie oraz sława - sława, sławić. Męską wersją będzie tutaj - Żyrosław
  • Żywia - imię nadawane dziewczynkom, które pochodzi wprost z panteonu bóstw słowiańskich. Jego protoplastką jest słowiańska bogini, która odpowiedzialna jest za życie, płodność oraz wiosnę
  • Żywila - jako autora tego imienia przypisuje się Adama Mickiewicza, czyli jest to imię o pochodzeniu literackim. 

 Imiona dla dziewczynek na Ż pochodzące z języka staropolskiego

Imiona dla dziewczynek na Ż, które pochodzą z dawniejszych czasów, nie są wybierane praktycznie nigdy. Zostały pozostawione w całkowitym zapomnieniu. Być może jest to spowodowane ich fonetyką. Nie da się ukryć, że są surowe, a zdrobnione ich formy nijak mają się do małych dzieci. Rodzice zdecydowanie wolną wersję nowoczesnych imion. Z roku na rok, coraz częściej sięgają także po zapożyczenia z innych języków. Największą popularnością cieszą się propozycje z języka angielskiego, niemieckiego, francuskiego (przykład Żakliny, choć tutaj w spolszczonej wersji), hiszpańskiego, włoskiego a nawet koreańskiego.

Zobacz wideo Jakich błędów nie popełniać, wybierając imię dla dziecka?

Imię na Ż. Jak nadać je dziecku?

Imię na Ż - jakiekolwiek by nie było, czy to z języka staropolskiego, czy też w nowszej wersji, nadaje się dziecku do 21 dni od sporządzenia karty urodzenia. Ostateczna akceptacja imienia należy do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Dla bardziej niezdecydowanych rodziców dobrą informacją będzie fakt, iż imię dziecka może być jeszcze w stosunkowo łatwy sposób zmienione, w okresie sześciu miesięcy od wpisu. 

Imiona na Ż dla chłopców, czy są równie mało popularne?

Imiona na Ż dedykowane dla chłopców są jeszcze bardziej pomijane niż te dla dziewczynek. Zdecydowanie nie ma w tej kategorii żadnego wyboru, który co roku przewijałby się nawet w mniejszym stopniu jak to jest w przypadku - Żanety, Żakliny, czy też Żanny. Męskie odpowiedniki, to raczej w większości imiona głęboko zakorzenione w języku staropolskim. Czy jest szansa na to, że kiedyś wrócą do łask? Być może przyjdzie moda na unikatowe imiona, które są niezwykle oryginalne i nietuzinkowe. Wtedy z pewnością rodzice odwiedzą takie listy zapomnianych wyborów, rozpoczynających się na te najbardziej niepopularne litery.

Zobacz też: Imiona żeńskie na literę Z. Zofia a może Zuzanna? Przegląd imion na Z dla dziewczynek

Szukasz imienia dla dziecka? Zajrzyj do naszej bazy imion.

Więcej o: