Imiona męskie na Ż. Żyrosław a może Żelibrat? Lista imion i ich znaczenie

Imiona męskie na ż należą do grupy zapomnianych na dobre. Bardzo sporadycznie po nie sięgamy. Zazwyczaj robią to rodziny posiadające tradycje z nimi związane. Przypomnijmy sobie jakie propozycję kryją się pod literą ż dla chłopców.

Imiona męskie na Ż - czy warto wygrzebać je spod grubej warstwy kurzu?

Imiona męskie na Ż są dość specyficzne ze względu na literę je rozpoczynającą. Litera ta do alfabetu polskiego została wprowadzona w roku 1513. Ciekawostką może być fakt, iż "ż" istnieje również w języku maltańskim, kaszubskim oraz wilamowski. Dla osób pochodzących z innych krajów może ona stwarzać problem z zapisem. Zazwyczaj w takich sytuacjach zastępowana jest literą "z". Być może dla niektórych rodziców jest to duża przeszkoda i dlatego nie decydują się na nadanie dziecku imienia, które zawiera w swojej pisowni specyficzne dla danego języka litery. Jak widać na przykładach innych krajów, raczej nie powinno to stanowić większej przeszkody. Tak się dzieje przykładowo w językach skandynawskich, gdzie specyficzne litery są dosyć powszechnie używane w ogólnym nazewnictwie. Zatem warto jest szukać inspiracji w tej kategorii, czy może lepiej iść utartymi ścieżkami i wybrać imię, które jest popularne w dzisiejszych czasach? A może coś bardziej zagranicznego?

Imiona dla chłopców na Ż

Imiona dla chłopców na Ż są dość nieliczną kategorią i z całą pewnością bardzo oryginalną i unikatową. Zapewne niejednej osobie idącej zawsze pod prąd, któreś z nich przypadło do gustu.

Zobaczmy jak przedstawia się lista i jakie dane imiona mają znaczenie:  

  • Żegota - jest to jak najbardziej męski imię, mimo typowo damskiej końcówki. Korzeni tego imienia należy upatrywać w języku słowiańskim. Tłumaczymy je jako: palić lub ogień. Dzieje się tak, ponieważ początek w postaci żec, oznacza ogień  
  • Żelibor - imię to jest pochodzenia zarówno staropolskiego jak i słowiańskiego. Do poznania jego znaczenia konieczne jest podzielenie go na dwie części. Wtedy otrzymamy: żeli, które oznacza - pragnąć oraz bor, co tłumaczymy jako - walka, walczyć, zmagać się. 
  • Żelibrat - tutaj mamy przykład imienia, które swoje korzenie ma w języku staropolskim. Również należy je podzielić na dwa człony, aby poznać znaczenie. Otrzymamy wtedy: żeli - pragnąć oraz brat, które może oznaczać brata, czy też dalszego krewnego, członka wspólnoty rodzinnej/rodowej. Imię zatem możemy tłumaczyć jako - "ten, który pragnie brata"
  • Żeligniew - w tym przypadku mamy do czynienia z imieniem pochodzącym z języka staropolskiego. Żeligniew składa się z dwóch członów, które oznaczają: żeli - pragnąć oraz gniew - gniew
  • Żelimysł - jest to imię, które pochodzi z języka staropolskiego oraz słowiańskiego. Musimy je podzielić na dwie części aby zgłębić jego znaczenie. Żeli będzie tutaj oznaczało - pragnąć, natomiast mysł - myśleć. Możemy zatem imię to tłumaczyć jako - "ten, który pragnie myślenia", czy też - "ten, kto chce być mądry"
  • Żelisław - należy do grupy staropolskich imion męskich. Oznacza wyrażenie - "pragnąć sławy". Na takie tłumaczenie składają się dwa człony tego imienia. Jest to: żeli - pragnąć oraz sław - sława
  • Żelistryj - jest to również imię staropolskie. Możemy tłumaczyć je jako żeli - pragnąć oraz stryj - stryj
  • Żeliwuj - podobnie jak poprzedni przykład imienia, należy go grupy wywodzącej się z języka staropolskiego. Dzielimy to imię na dwa człony, które oznaczają: żeli - pragnąć oraz wuj - wuj/brat matki
  • Żyrosław - imię to ma także korzenie w języku staropolskim. Dzielimy je na dwa wyrazy, które oznaczają: żyro - pokarm, czynność jedzenia lub życie, natomiast sław - sławić

Imiona na Ż. W przypadku kobiet jest o wiele lepiej

Imiona na Ż dla mężczyzn są tak rzadkie, że niejednokrotnie pomija się tą kategorię w alfabetycznych listach imion, w wersji zarówno internetowej jak i papierowej. Zostają one również podkreślone jako błąd językowy w programach do pisania, mimo iż ustawiamy w nich język polski. W przypadku kobiet jest lepiej i to znacznie. Obok kilku nieco starszych przykładów, doskonale nam znane i popularne są - Żaklina, Żaneta, czy też Żanna. Imiona te może nie są nadawane dzieciom w nadmiarze, jednakże każdy z nas zna zapewne chociaż jedną Żanetę. Oznacza to, że imię to jest w obiegu i nie zostało jeszcze odstawione na półkę, jak to może się wydawać w przypadku imion męskich na Ż. 

Zobacz wideo Jakich błędów nie popełniać, wybierając imię dla dziecka?

Imiona na Ż. Czy kiedyś doczekamy się ich powrotu?

Imiona na Ż w wersji męskiej być może kiedyś doczekają się wielkiego powrotu i wkroczą nawet do rankingu najpopularniejszych imion. Zapewne najpierw musiałaby zapanować moda na oryginalne i niepowtarzalne imię dla dziecka. W takich okolicznościach niektórzy rodzice chętniej sięgaliby po nie. Z pewnością dla opiekunów dużą wadę mogą stanowić stosunkowo surowe zdrobnienia, które niekoniecznie będą pasować do małego dziecka. Dodatkową sprawą jest utrudniony zapis dla obcokrajowców. 

Zobacz tez: Imiona męskie na S. Przegląd imiona dla chłopców

Szukasz imienia dla dziecka? Zajrzyj do naszej bazy imion.

Więcej o: