Imiona męskie na U. Jakie są najpopularniejsze? Co oznaczają? Przegląd imion dla chłopców

Imiona męskie na U są kategorią raczej zapomnianą. Czy możemy zatem traktować je jako unikatowe? Na jakie imiona męskie na U warto zwrócić uwagę?

Imiona męskie na U, które pozostają dla nas zapomniane 

Imiona męskie na U należą do grupy, która jest bardzo mało popularna w dzisiejszych czasach. Raczej nie usłyszymy na placach zabaw rodziców, którzy wołają swoje dzieci imionami zaczynającymi się na literę U. Miały one swoich zwolenników kilka dekad temu, a i wtedy nie były zbytnio wykorzystywane. Aktualnie raczej nie są nadawane dzieciom.

Duża liczba poradników i list imion męskich pomija całkowicie literę U. Czy chodzi tutaj o ich brzmienie? Ciężką odmianę, a może trudność z odnajdywaniem zdrobnień dla dziecka? Pewnie wszystkiego po trochu. Imiona zaczynające się na u są zazwyczaj surowe, nie często je słyszymy, dlatego też nie kojarzą nam się pozytywnie.

Być może kiedyś się to zmieni, chociaż do tego będzie potrzebne przebycie bardzo ciężkiej i długiej drogi. Musiałaby przyjść do nas moda na bardzo rzadkie i niepowtarzalne imiona, wtedy z pewnością rodzice chętniej sięgaliby po takie perełki. A może doczekamy się nowego, porywającego tłumy serialu, gdzie w głównej roli, wielkiego bohatera i wojownika zobaczymy Unieboża, czy też Unolda?

Imiona dla chłopców na u. Lista i ich znaczenie

Imiona dla chłopców na U mają w większości, jak nie wszystkie nieco surowe brzmienie. Być może jest to powodem dlaczego tak rzadko po nie sięgamy. Dużo z nich ma swoje korzenie w języku germańskim lub starosłowiańskim stąd może występować takie wrażenie.

A tak przedstawia się lista imion dla chłopców na literę U, ich znaczenie oraz pochodzenie:  

 •  Ubald - jest to imię, które pochodzi z języka germańskiego i oznacza - "silny ratownik"
 •  Ubysław - wywodzi się ze staropolskiego. Imię to może oznaczać - "ten, który pomniejsza sławę", ponieważ tłumaczenie dwóch jego oddzielnych członów wygląda następująco: Uby oznacza ubyć lub ubywać, natomiast druga część, czyli sław to sława
 • Udalryk - ma swoje korzenie w języku germańskim. Pochodzi od Hulderich, imienia które składa się z dwóch członów. Ich znaczenie to - hultha, czyli łaskawy oraz ric, co oznacza potęga, czy też władza
 • Ulryk - jest skróconą wersją Udalryka, imię to ma swoje pochodzenie w języku germańskim. Stanowi w tym zestawieniu najpopularniejszy wybór wśród rodziców. Imię oznacza - "pochodzący z bogatego rodu"
 • Unieboż - imię pochodzi tym razem z języka staropolskiego. Można je rozłożyć na dwa człony, wtedy będą one oznaczać: unie, czyli lepszy oraz boż, który tłumaczymy jako Bóg, chociaż pierwotne znaczenie tego członu to - los, dola, szczęście
 • Uniedrog - tutaj również mamy korzenie staropolskie. Imię także dzielimy na dwa człony: unie - lepszy oraz drog - drogi. Możemy je tłumaczyć jako - jeszcze droższy, czy też najdroższy
 • Uniegost - przykład imienia o pochodzeniu staropolskim. Oznacza ono - "ten, który lepiej niż inni podejmuje gości". Do poznania znaczenia musimy podzielić imię na dwie części, wtedy oznaczają: unie - lepszy oraz gost - podejmować kogoś, gościć 
 • Uniemir - imię to tłumaczymy jako - "ten, który zapewnia jeszcze lepszy ład i pokój". Do tego zabiegu znów musimy podzielić imię na dwie niezależne części. Będą one oznaczać kolejno: unie - lepszy oraz mir, który znaczy - pokój, spokój, dobro. Imię pochodzi z języka staropolskiego
 • Uniemysł - podobnie jak inne imiona z przedrostkiem unie, wywodzi się ono z języka staropolskiego. Tłumaczenie poznamy po podzieleniu go na dwie części. Unie jest nam już znane i oznacza - lepszy, natomiast mysł, to nic innego jak - myśleć. Według specjalistów imię to powinno się zatem tłumaczyć jako - "ten, który ma jaśniejszy umysł od innych" lub też - "ten, który ma dobre myśli"
 • Unierad - kolejne imię, które pochodzi z języka staropolskiego. Tłumaczyć trzeba je z podziałem na dwie części, gdzie unie oznacza - lepszy a rad - radosny, zadowolony. Imię to może oznaczać - "ten, który jest bardziej niż inni zadowolony i szczęśliwy", czy też - "ten, który ma więcej powodów do zadowolenia". 
 • Uniesław - imię staropolskie. Tłumaczy się je z podziałem: unie - lepszy oraz sław - sława. Może brzmieć - "ten, który cieszy się lepszą sławą"
 • Uniewit - kolejny przykład z języka staropolskiego. Tłumaczymy go podobnie, czyli dzieląc na dwa człony. Unie będzie tutaj oznaczać - lepszy, a wit z kolei - pan lub władca. Zaproponowane tłumaczenie tego imienia przedstawia się następująco: "tego, który będzie panem lepszym niż inni"
 • Unold - tutaj mamy już przykład germańskiego imienia, które oznacza - panujący, rządzący 
 • Urban - imię pochodzenia łacińskiego, oznaczało - mieszczanina
 • Uriel - tutaj natomiast mamy korzenie hebrajskie. Imię oznacza: mój ogień lub moim światłem jest Bóg
 • Ursus - jak każdemu zapewne wiadomo, oznacza - niedźwiedzia. Wywodzi się natomiast, z języka łacińskiego
 • Ursycyn - Imię to pochodzi od Ursusa
 • Ursyn - jak powyższe ma korzenie w języku łacińskim i jest kolejną wersją stworzoną z Ursusa
 • Uściwoj - staropolskie imię, które możemy tłumaczyć jako: "ten, który inspiruje wojowników"

Zobacz też: Imiona męskie na S. Przegląd imiona dla chłopców

Imiona na U. Czy któreś obroni się nieco większą żywotnością?

Imiona na U odeszły w zapomnienie, na pewno stało się tak w przypadku chłopców, a co z dziewczynami? Oczywiście mamy Urszulę, która nie jest może bardzo spotykanym imieniem, ale jednak potrafi się obronić corocznymi imienniczkami. Jeżeli chodzi o chłopców, od czasu do czasu pojawia się w Polsce dziecko, które zostaje nazwane Ulryk, reszta z listy imion na u występuje niezmiernie rzadko. Są to z reguły imiona tradycyjne, staropolskie, czy też germańskie. 

Szukasz imienia dla dziecka? Zajrzyj do naszej bazy imion.

Zobacz wideo Jakich błędów nie popełniać, wybierając imię dla dziecka?
Więcej o: