Imiona męskie na N - przegląd propozycji imion dla chłopców

Imiona męskie na N w Polsce nie są zbyt liczne. Jeśli jednak rodzice zdecydują się wybierać właśnie spośród nich, mogą sięgnąć zarówno po coś popularnego, jak i po bardzo oryginalną propozycję. Na jakie imiona na N warto zwrócić uwagę?

Nie wszyscy mają swoje ulubione imiona, dlatego gdy zastanawiają się, jak nazwać nowonarodzone dziecko, pojawia się pewien problem. Jakie imię można wybrać dla chłopca? Wyjść jest naprawdę wiele, a jeśli podczas poszukiwań padnie akurat na imiona męskie na n, również trzeba rozważyć kilka różnych propozycji. Norbert, Nataniel, a może Noe? Długie, krótkie, oryginalne czy bardziej tradycyjne? Podrzucamy kilka propozycji z kategorii "imiona męskie na N". 

Imiona dla chłopców na N – propozycje cieszące się największą popularnością

Imiona dla chłopców na N bywają popularne, choć nie jest ich zbyt wiele. Wśród tych częściej wybieranych znajduje się chociażby Nikodem. Jest to imię pochodzenia greckiego, które wzięło się z połączenia dwóch słów: „nike" oznaczającego „zwycięstwo” oraz „demos”, rozumianego jako „lud”, „ludzie”. Jego znaczenie tłumaczy się więc jako „zwyciężający dla ludzi”. Nadaje się je już od XIV wieku. Osoby o imieniu Nikodem uznawane są za niezwykle odważne, energiczne, a zarazem ambitnie dążące do wyznaczanych celów. W realiach naszego państwa najbardziej rozpoznawalnym Nikodemem jest bez wątpienia bohater stworzony przez Tadeusza Dołegę-Mostowicza – Nikodem Dyzma. Imieniny Nikodema przypadają 1 czerwca, 31 sierpnia oraz 15 września.

Częstym wyborem polskich rodziców jest też Norbert, który niegdyś nie cieszyło się zbyt dużym powodzeniem, choć nadawano je w Polce już w XII wieku. To z kolei imię starogermańskie. Wzięło się z połączenia słów „nord”, czyli „północ” oraz „beraht”, czyli „jaśnieć”, „błyszczeć”. Można więc przetłumaczyć Norberta jako „tego, który jaśnieje na północy”. Mówi się, że ci, którzy otrzymują to imię, są otwarci na innych ludzi, kulturalni, potrafią podchodzić dyplomatycznie do wielu drażliwych tematów, a także interesują się psychiką człowieka oraz jego reakcjami. Wśród znanych osób noszących to imię warto wymienić niemieckiego kompozytora, Norberta Schultze czy polskiego historyka i publicystę, Norberta Wójtowicza. Imieniny Norberta przypadają 6 czerwca.

Można też znaleźć parę innych popularnych imion męskich na N, w tym takie, jak:

  • Natan
  • Norman
  • Nestor

Imiona na N – oryginalny wybór dla chłopca

Imiona na N proponowane chłopcom mogą mieć też bardzo oryginalne brzmienie. Wielu rodziców decyduje się na nie właśnie ze względu na ich interesującą osobliwość. W ten sposób pozwalają swoim dzieciom wyróżnić się z tłumu.

Jednym spośród takich imion jest Nikifor. Imię to jest wschodniosłowiańską wersją greckiego imienia Nicefor. Greckie „nikiforos" znaczy tyle, co „niosący zwycięstwo”. W Polsce pojawiło się około XV wieku, natomiast bardzo popularne jest do dziś w Rosji. O Nikiforze mówi się, że jest zamknięty w sobie, niewiele mówi, trzyma się na uboczu i ufa tylko nielicznym, choć zawsze pozostaje wierny i potrafi dochować tajemnicy. Swoje imieniny chłopcy o imieniu Nikifor obchodzą 9 lutego, 26 marca, 15 czerwca i 22 lipca.

Oryginalnym imieniem na n dla chłopca jest też bez wątpienia Napoleon. Choć każdy kojarzy to imię przez wzgląd na Napoleona Bonaparte, tak naprawdę niewiele osób decyduje się nadać je swojemu dziecku. Nie do końca wiadomo, jakiego pochodzenia jest imię Napoleon, jednak najwięcej osób podejrzewa, że wzięło się z łaciny. Oznacza najprawdopodobniej „tego, który pochodzi z Neapolu”. Wspomina się, że Napoleon jest mądry, bystry, stworzony do przywództwa i podejmowania trudnych decyzji, jednak jako osoba decyzyjna bywa bardzo wymagający i bezwzględny. Swoje imieniny obchodzi 15 sierpnia.

Rodzice znajdą jeszcze kilka oryginalnych imion męskich na N dla swoich synów, na przykład:

  • Noe
  • Nazariusz
  • Nataniel
  • Nikolas

Zobacz też: Imiona męskie na L - przegląd imion dla chłopców

Imię na N dla chłopca – opis tych rzadko spotykanych

Imię na N może być też bardzo rzadkie i obecnie prawie niewykorzystywane przez polskich rodziców. Zdarzają się też takie, o których nie pamiętamy bądź o jakich w ogóle nigdy nie słyszeliśmy.

Imieniem budzącym złe skojarzenia, a zarazem niechętnie nadawanym dzieciom jest Narcyz. Pochodzi ono z języka greckiego, od słowa „nárkissos”, czyli nazwy kwiatu znanego u nas jako właśnie „narcyz”. Imię Narcyz nosił także w mitologii nieziemskiej urody młodzieniec, syn nimfy Liriope i boga rzeki Kefisos. Narcyza postrzega się jako kogoś skupionego przede wszystkim na realizacji własnych celów, który dąży do sukcesu i świetnie czuje się w centrum uwagi. Osoby o tym imieniu mogą obchodzić swoje imieniny 18 marca, 17 września lub 29 października.

Imię na N, którego nie wykorzystuje się w dzisiejszych czasach, to także Niemir. Jest imieniem staropolskim, a powstało z dwóch słów: „nie” jako negacja i „mir” oznaczającego „spokój”, „dobro”, „pokój”. Najprawdopodobniej imię to oznaczało więc kogoś, kto nie lubi spokoju. Chłopcy o imieniu Niemir obchodzili swoje imieniny 14 lutego.

Wśród rzadkich imion męskich na literę n znalazły się jeszcze:

  • Nawoj
  • Natalian
  • Niecisław
  • Niegosław

Zobacz też: Imiona męskie na U - co warto o nich wiedzieć?

Szukasz imienia dla dziecka? Zajrzyj do naszej bazy imion.

Zobacz wideo Co rodzice mówią o imionach dla dzieci?
Więcej o:
Copyright © Agora SA