Oryginalne imiona dla dzieci. Na które decydują się rodzice w Polsce?

Oryginalne imiona dla dzieci nie muszą być niespotykanymi tworami. To po prostu te, których nie znajdziemy wśród najczęściej nadawanych. Oryginalne imię to i Andżela, i Witosz. Na które decydują się rodzice w Polsce?

Oryginalne imiona dla dzieci to często po prostu imiona obcobrzmiące, jak Fernando, Mia, Raphael, Olivia czy Lea. W zestawieniu najpopularniejszych imion znajdziemy wiele takich przykładów - w Polsce mieszka wielu obcokrajowców, mamy małżeństwa mieszane czy rodziców, którzy po prostu chcą, aby ich dziecko miało "światowe" imię. Ale oryginalne imiona to nie tylko te zagraniczne. Zaliczymy do nich także te, o których od dawna nie słyszeliśmy. Jaśmina, Julianna czy Konstancja to imiona, które znamy, ale nie przyszłyby nam do głowy, gdyby ktoś zapytał nas o imiona dla dziewczynek. A dla chłopców rzadko imieniem pierwszego wyboru bywają Miłosław, Euzebiusz czy Gaweł.

Oryginalne imiona dla dziewczynek

Rodzice, wybierając imiona dla swoich dzieci, szukają inspiracji nie tylko wśród bliskich. Nie jest niczym nowym, że dzieci otrzymują imiona po aktorach czy bohaterach filmów. Kiedyś słyszeliśmy o Isaurze, dziś w zestawieniu można znaleźć Milagros - kto wie, może inspiracją była bohaterka "Zbuntowanego anioła"? W zestawieniu najpopularniejszych imion, opublikowanym przez Ministerstwo Cyfryzacji, znajdziemy także imiona takie jak Renesmee (czyżby to na cześć córki Belli i Edwarda ze "Zmierzchu"?) czy Fiona, która wielu osobom może kojarzyć się tylko i wyłącznie z ukochaną Shreka. Inne oryginalne imiona dla dziewczynek, które znajdziemy w rankingu to m.in.:

 • Andżela,
 • Masza,
 • Esme,
 • Poppy,
 • Nikita,
 • Polianna,
 • Żaklina,
 • Dżesika.

Na uwagę zasługują także zdrobnienia popularnych imion - znajdują się w zestawieniu niżej niż ich długie odpowiedniki, sięga po nie mniej osób. Krótkie formy imion, które wybierają rodzice to m.in. Lenka, Tosia, Basia, Hania. W Polsce dziecku możemy nadać dwa imiona - imię pierwsze i imię drugie. Ale możemy wykorzystać też wersję z łącznikiem. W bazie imion portalu dane.gov.pl, wśród imion, które rodzice nadawali swoim córkom w ubiegłym roku, znajdziemy Marię-Magdalenę.

Oryginalne imiona dla chłopców

A co z imionami męskimi? W rankingu również nie brakuje imion obcych czy takich, które znamy z filmów czy książek. Morfeusz to jeden z bohaterów "Matrixa", a Rodiona doskonale znają wielbiciele "Zbrodni i kary". Rodzice wybierają także zdrobniałe wersje imion z góry rankingu - jak Tymek, Maciek, Witek czy Tolek. Inne oryginalne imiona dla chłopców to np.:

 • Atlas,
 • Pawel,
 • Milosz,
 • Gerald,
 • Syriusz.

Nie brakuje także imion, o których dawno zapomnieliśmy, jak np. Zbysław, Witosz czy Jarema.

Unikaj tych błędów, wybierając imię dla dziecka:

Zobacz wideo

Szukasz imienia dla dziecka? Poznaj zasady

Imię dziecka wybieramy podczas rejestracji jego narodzin. Możemy zrobić to w urzędzie stanu cywilnego lub przez internet. Niezależnie od tego, którą opcję wybierzemy, musimy się liczyć z tym, że imię, które wybierzemy dla naszego potomka, może zostać przez urzędnika odrzucone. Zasady opisane są w ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego. Czytamy w niej, że możemy wybrać nie więcej niż dwa imiona, nie mogą być zamieszczone w akcie urodzenia w formie zdrobniałej, nie mogą mieć charakteru nieprzyzwoitego lub ośmieszającego. Możemy wybrać dla dziecka imię obce, niezależnie od naszego obywatelstwa i narodowości. Dziecku możemy nadać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci. Jeśli wybrane przez nas imię nie spełni tych zaleceń, kierownik USC może odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia i nadaje dziecku imię z urzędu.

Warto pamiętać, że mamy sześć miesięcy na ostateczną decyzję - jeśli dojdziemy do wniosku, że wybrane przez nas imię nie pasuje do dziecka, możemy je zmienić na inne.

Więcej o: