Znaczenie imion damskich - księga imion żeńskich

Znaczenie imion damskich powinien wziąć pod uwagę każdy rodzic, który wybiera imię dla swojej córki. Imiona żeńskie bardzo często kryją w sobie wiele intersujących sekretów. Sprawdź, skąd pochodzi dane imię i co oznacza.

Znaczenie imion damskich

Onomastyka - czyli nauka o pochodzeniu nazw własnych to niezwykle ciekawy dział językoznawstwa. Szczególnie nią zainteresowani są przyszli rodzice, wybierający imię dla dziecka. Każde imię oprócz znaczenie, niesie ze sobą szczególne cechy charakterystyczne osoby która je nosi. Chociaż oczywiście to tylko przesądy warto zapoznać się ze znaczeniem i pochodzeniem imienia zanim zostanie nadane dziecku. Może to też ułatwić tak trudny czasami wybór przed którym stoją przyszli rodzice. Wystarczy, że przy wyborze będą się kierowca cechami, przypisanymi danemu imieniu, które najbardziej cenią. 

Chcesz dowiedzieć się, jakie znaczenie ma dane imię żeńskie?  Zastanawiasz się jakie imię wybrać i jakie ma cechy? Zapoznaj się z poniższą listą, która pomoże ci wybrać ciekawe imię dla córki lub powie więcej na temat bliskiej osoby.

Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

Zobacz wideo

Adela

Imię Adela ma germańskie korzenie (adal czyli szlachetny). Adela to zatem kobieta o szlachetnym obliczu. Była też Święta Adela, która żyła w VIII wieku.

Agata

Imię Agata zostało stworzone w oparciu o greckie słowo agathe (oznaczające dobrą i szlachetną osobę). Była też Święta Agata (dziewica i męczennica).

Agnieszka

Imię Agnieszka jest greckiego pochodzenia - od słowa hagnos oznaczającego: czystość, świętość, nieskalaność.

Aleksandra

Imię Aleksandra powstało po dodaniu ostatniej litery do męskiego imienia Aleksander. Pochodzi od greckiego słowa Aleksandros, co tłumaczy się dosłownie jako obrońca ludzi.  Jaka jest Aleksandra? Ambitna, odpowiedzialna i zaradna.

Aneta

Imię Aneta zaczerpnięto z francuskiego zdrobnienia Anny (Annette). Aneta to osoba ambitna, która wie czego chce.

Anna

Imię Anna czyli w dosłownym tłumaczeniu „pełna wdzięku” (od słowa hebr.Channah – wdzięk, łaska).  Święta Anna była matką Najświętszej Maryi Panny.

Barbara

Imię Barbara wywodzi się z Grecji, pochodzi od słowa barbaros (barbarzyński, obcy).

Beata

Imię Beata pochodzi od  łacińskiego słowa beata (błogosławiona, szczęśliwa).  Odnosi się do osoby szczęśliwej i bogatej, której los sprzyja.

Bożena

Imię Bożena to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza osobę obdarowaną przez Boga.

Czesława

Imię Czesława to żeńska odmiana męskiego imienia Czesław. Powstało w wyniku połączenia starosłowiańskich słów: cześć i sława. Oznacza osobę, która chce być sławna.

Dorota

Imię Dorota zostało stworzone w oparciu o greckie słowadoron (dar) i theos (bóg). Oznacza osobę,  która przyszła na świat jako dar boży.

Edyta

Imię Edyta wywodzi się od dwóch staroangielskich słów - pierwsze eadoznacza dobrobyt, pomyślność, a drugie gyth czyli walka. Edyta to zatem osoba bogata dzięki walce albo kobieta, która walczy o majątek.

Ewa

Imię Ewa jestpochodzenia hebrajskiego. Według Biblii to imię pierwszej kobiety, która została stworzona z żebra Adama. Zostało zaczerpnięte od słów hajja (być) lub hawwa (wzięta od męża albo dająca życie).

Ewelina

Imię Ewelina jest pochodzenia celtyckiego i oznacza światło i radość.

Grażyna

Imię Grażyna to ma litewskie korzenie, pochodzi od słowa grażus, które oznacza piękna.

Halina

Imię Halina jest pochodzenia greckiego, oznacza blask i jasność.

Hanna

Imię Hanna pochodzi od hebrajskiego słowa Chana, które oznacza „wdzięk, łaska” i taką też oznacza osobę.

Izabela

Imię Izabela ma hiszpańsko-portugalskie korzenie. Najczęściej mówi się, że pochodzi od hebrajskiego imienia Jezabel (wywyższona przez Boga).

Julia

Imię Julia jest pochodzenia rzymskiego. Oznacza osobę promienistą i młodą.

Kamila

Imię Kamila to żeńska odmiana imienia Kamil. Zostało zaczerpnięte z o łacińskiego słowa camillus, które oznacza osobę szlachetnie urodzoną.

Karolina

Imię Karolina pochodzi od słowacharal, carl (mąż, mężczyzna). Oznacza: wierna małżonkowi, oddana domowi.

Katarzyna

Imię Katarzyna pochodzi od greckiego słowa katharos oznaczającego: czysta, dziewicza, bez skazy.

Kinga

Imię Kinga zaczerpnięte zjęzyka węgierskiego, wywodzi się od imienia Kunegunt (przekształcenie niemieckiego im. Kunegunda).

Magdalena

Imię Magdalenajest imieniem biblijnym. Pochodzi z języka aramejskiego, od przydomka Marii Magdaleny – Maria z Magdali.W Polsce pojawiło się w XIII wieku.

Małgorzata

Imię Małgorzata pochodzi z Grecji - od greckiego słowa margarites (perła).

Maria

Imię Maria jest pochodzenia hebrajskiego. Przypuszcza się, że zostało stworzone od słowa mariam (napawać radością) albo egipskiego meri-jam (ukochana przez Boga).

Marta

Imię Marta zostało zaczerpnięte od aramejskiego słowa marta (pani, władczyni).

Martyna

Imię Martyna, pochodzenia łacińskiego, oznacza osobę związaną z rzymskim bogiem wojny, Marsem.

Monika

Imię Monika wywodzi się od greckiego słowa monos (jedyny, sam, samotny). Z tego powodu było często kiedyś nadawane jedynaczkom.

Natalia

Imię Natalia pochodzi od łacińskiego słowa diesnatalis (dzień narodzin). Oznacza osobę oczekującą ponownych narodzin w życiu pośmiertnym.

Patrycja

Imię Patrycja to żeńska formałacińskiego imienia Patrycjusz. W przeszłości oznaczało przynależność do warstwy uprzywilejowanej.

Stanisława

Imię Stanisława pochodzi z języka staropolskiego i oznacza: stań się sławną.

Teresa

Imię Teresa pochodzi od greckiego słowa thera (polowanie, zdobycz, dziczyzna). Teresa to zatem amatorka polowania na dziczyznę.

Zofia

Imię Zofia ma greckie pochodzenie. Pochodzi od słowa σοφ?α (sophia), które oznacza „mądrość”. W niektórych krajach ma swój męski odpowiednik: w Bułgarii jest to Sofko, zaś w Danii i Norwegii Sofus bądź Sophus.

Szukasz imienia dla dziecka? Zajrzyj do naszej bazy imion:https://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/0,79473.html#TRNavSST

Więcej o: