Najpopularniejsze imiona dla dzieci w Katowicach to Jan i Zuzanna. Ale ciekawsze są te odrzucone przez USC

Najpopularniejsze imiona dla dzieci to coś, co interesuje nie tylko przyszłych rodziców. Wszyscy jesteśmy ciekawi, co zmienia się w rankingach. I chociaż na podium niewiele się dzieje, to zestawienie z Katowic pokazuje, że wciąż mamy ułańską fantazję.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2019 w Katowicach

Urząd Miasta Katowice opublikował informacje dotyczące imion, które w ubiegłym roku najchętniej wybierali dla swoich dzieci mieszkańcy miasta. Tych, którzy śledzą zestawienia najpopularniejszych imion, ich decyzje nie powinny dziwić - te najczęściej nadawane to Jan i Zuzanna. W ubiegłym roku Jan zajmował drugą pozycję, w 2019 roku to imię otrzymało 147 chłopców. Z kolei Zuzanna triumfuje drugi rok z rzędu. To imię nadano 147 dziewczynkom urodzonym w 2019 roku.

Warto zauważyć, że po raz pierwszy od 20 lat Jakub przestał być najpopularniejszym imieniem dla chłopców. Spadł na trzecią pozycję tuż za Franciszkiem. Z kolei najpopularniejszy w Polsce Antoni zajął w Katowicach czwartą pozycję. Do pierwszej dziesiątki, na ósme miejsce, po raz pierwszy awansował Leon

- słowa Mirosława Kańtora, kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach cytuje UM.

Ci, którzy rejestrowali swoje dzieci w katowickim USC, nie zdecydowali się natomiast na imiona, które niegdyś cieszyły się dużą popularnością - Krystynę i Barbarę.

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek 2019 w Katowicach to:

 1. Zuzanna,
 2. Hanna,
 3. Alicja, 
 4. Zofia,
 5. Julia,
 6. Maja, 
 7. Emilia,
 8. Lena,
 9. Pola,
 10. Amelia.

Najpopularniejsze imiona dla chłopców 2019 w Katowicach to:

 1. Jan,
 2. Franciszek,
 3. Jakub,
 4. Antoni,
 5. Filip,
 6. Szymon,
 7. Aleksander,
 8. Leon,
 9. Adam,
 10. Mikołaj.

Oryginalne imiona dla dzieci

Oprócz imion, które dobrze znamy, w Katowicach zarejestrowano także dzieci, którym nadano rzadkie imiona. To m.in.:

 • Merida,
 • Malina,
 • Sofija,
 • Alp,
 • Horyw,
 • Wiliam,
 • Wiedzimin.

Czyżby inspiracją były filmowe postacie? Merida to rudowłosa bohaterka animacji Disneya, która nie przypomina innych księżniczek. Z kolei Wiedzimin kojarzy się z bohaterem sagi Sapkowskiego - Wiedźminem. A co z Horywem? Być może inspiracją był jeden z legendarnych założycieli Kijowa, Choryw?

Szukając imienia dla dziecka kierujemy się wieloma kryteriami. Ma się dobrze kojarzyć, pasować do nazwiska... Pamiętajmy także, aby nie popełniać tych błędów:

Zobacz wideo

Imiona dla dzieci niezgodne z zasadami

Imię "Alp" wydaje ci się dziwne? Rodzice, którzy rejestrowali dzieci w USC w Katowicach, mieli oryginalniejsze pomysły. Chcieli nazwać swoje dzieci Joint, Koka, Pipa, Nutella, Rambo, Nirvana czy Batman. Kierownik USC odmówił ich nadania.

Zasady nadawania imion dzieciom reguluje ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego z dnia 28 listopada 2014 r. Według niej dziecko może otrzymać nie więcej niż dwa imiona, w akcie urodzenia nie mogą być zamieszczone w formie zdrobniałej, nie mogą mieć także charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. Ustawa mówi także, że niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców, dziecku można nadać imię (lub imiona) obce. Imię może nie wskazywać na płeć dziecka, jednak w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci. Jeżeli wybrane przez rodziców imię nie spełnia założeń, kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić jego nadania i wybrać dziecku imię z urzędu.

Więcej o: