Najpopularniejsze imiona dla dzieci w Katowicach to Jan i Zuzanna. Ale ciekawsze są te odrzucone przez USC
Najpopularniejsze imiona dla dzieci 2019 w Katowicach
Urząd Miasta Katowice opublikował informacje dotyczące imion, które w ubiegłym roku najchętniej wybierali dla swoich dzieci mieszkańcy miasta. Tych, którzy śledzą zestawienia najpopularniejszych imion, ich decyzje nie powinny dziwić - te najczęściej nadawane to Jan i Zuzanna. W ubiegłym roku Jan zajmował drugą pozycję, w 2019 roku to imię otrzymało 147 chłopców. Z kolei Zuzanna triumfuje drugi rok z rzędu. To imię nadano 147 dziewczynkom urodzonym w 2019 roku.
Warto zauważyć, że po raz pierwszy od 20 lat Jakub przestał być najpopularniejszym imieniem dla chłopców. Spadł na trzecią pozycję tuż za Franciszkiem. Z kolei najpopularniejszy w Polsce Antoni zajął w Katowicach czwartą pozycję. Do pierwszej dziesiątki, na ósme miejsce, po raz pierwszy awansował Leon
- słowa Mirosława Kańtora, kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Katowicach cytuje UM.
Ci, którzy rejestrowali swoje dzieci w katowickim USC, nie zdecydowali się natomiast na imiona, które niegdyś cieszyły się dużą popularnością - Krystynę i Barbarę.
Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek 2019 w Katowicach to:
- Zuzanna,
- Hanna,
- Alicja,
- Zofia,
- Julia,
- Maja,
- Emilia,
- Lena,
- Pola,
- Amelia.
Najpopularniejsze imiona dla chłopców 2019 w Katowicach to:
- Jan,
- Franciszek,
- Jakub,
- Antoni,
- Filip,
- Szymon,
- Aleksander,
- Leon,
- Adam,
- Mikołaj.
Oryginalne imiona dla dzieci
Oprócz imion, które dobrze znamy, w Katowicach zarejestrowano także dzieci, którym nadano rzadkie imiona. To m.in.:
- Merida,
- Malina,
- Sofija,
- Alp,
- Horyw,
- Wiliam,
- Wiedzimin.
Czyżby inspiracją były filmowe postacie? Merida to rudowłosa bohaterka animacji Disneya, która nie przypomina innych księżniczek. Z kolei Wiedzimin kojarzy się z bohaterem sagi Sapkowskiego - Wiedźminem. A co z Horywem? Być może inspiracją był jeden z legendarnych założycieli Kijowa, Choryw?
Szukając imienia dla dziecka kierujemy się wieloma kryteriami. Ma się dobrze kojarzyć, pasować do nazwiska... Pamiętajmy także, aby nie popełniać tych błędów:
Imiona dla dzieci niezgodne z zasadami
Imię "Alp" wydaje ci się dziwne? Rodzice, którzy rejestrowali dzieci w USC w Katowicach, mieli oryginalniejsze pomysły. Chcieli nazwać swoje dzieci Joint, Koka, Pipa, Nutella, Rambo, Nirvana czy Batman. Kierownik USC odmówił ich nadania.
Zasady nadawania imion dzieciom reguluje ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego z dnia 28 listopada 2014 r. Według niej dziecko może otrzymać nie więcej niż dwa imiona, w akcie urodzenia nie mogą być zamieszczone w formie zdrobniałej, nie mogą mieć także charakteru ośmieszającego lub nieprzyzwoitego. Ustawa mówi także, że niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców, dziecku można nadać imię (lub imiona) obce. Imię może nie wskazywać na płeć dziecka, jednak w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci. Jeżeli wybrane przez rodziców imię nie spełnia założeń, kierownik urzędu stanu cywilnego może odmówić jego nadania i wybrać dziecku imię z urzędu.
-
Dr Paweł Rajewski o powrocie do szkół: Bezpieczniej byłoby zachować nauczanie zdalne do końca roku szkolnego
-
Zapomnimy o 500 plus? Będzie Bezwarunkowy Dochód Podstawowy? To aż 1200 zł dla dorosłego, 600 zł dla każdego dziecka
-
Katarzyna Cichopek pokazała zdjęcie z rodziną. Fanka o dzieciach: Wow, jakie już duże!
-
Czy wracamy do szkoły 2021? Minister Czarnek nie traci optymizmu. "Jest w dalszym ciągu szansa, duża szansa"
-
Mama wstydziła się, że po rozwodzie została sama z szóstką dzieci. Teraz jest w 12. ciąży i nie martwi się, co ludzie powiedzą
- Polska lekarka zbiera na tablety dla dzieci w Indiach. "Żebrzemy dla tych dzieci, żeby one nie musiały żebrać"
- Obostrzenia po 18 kwietnia. Wrócą szkoły, ale w systemie hybrydowym? Andrzej Duda: Chcemy bardzo ostrożnie podejmować dalsze kroki
- "Super bliźniaki" zostały poczęte w odstępie dwóch tygodni. Ich historia jest niesamowita
- Klaudia Halejcio zdradza imię dziecka. "Nie znamy nikogo, kto by się tak nazywał"
- Emerytura stażowa 2021. Nie została jeszcze wprowadzona z konkretnego powodu