Najpopularniejsze imiona dla dzieci ostatniej dekady. Teraz to Zuzanna i Antoni, a 10 lat temu?

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w pierwszej połowie 2019 to Zuzanna i Antoni. Czy w ostatnich dziesięciu latach rodzice sięgali po te same imiona? A może na podium królowały inne? Sprawdzamy dane.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci

Od pewnego czasu na podium znajdują się te same imiona. Zamieniają się tylko miejscami. W 2018 roku rodzice decydowali się na Zuzannę i Antoniego. W pierwszych trójkach znalazły się także Julia, Maja, Jakub i Jan. Zaskoczeń nie było także, jeśli chodzi o najpopularniejsze imiona dla dzieci nadawane w pierwszej połowie 2019. Królowały: Zuzanna, Julia i Maja, a także Antoni, Jakub i Jan. Czy te same imiona podobały się rodzicom w ciągu ostatnich 10 lat? Sprawdzamy.

Najpopularniejsze imiona żeńskie ostatniej dekady

Dzięki informacjom zgromadzonym w serwisie dane.gov.pl możemy prześledzić decyzje rodziców. W 2009 roku najwięcej było Julii. To imię otrzymało 16010 dziewczynek. Na podium znalazły się także Maja i Zuzanna. Popularność tych imion trwa od tamtego czasu. Królowały one także w 2010 roku. W 2011 roku nastąpiła mała zmiana, na trzecim miejscu znalazło się imię Lena. Rok później przeskoczyło ono oczko do góry, a pierwsza trójka prezentowała się następująco: Julia, Lena, Maja. Na pierwszym miejscu Lena znalazła się w 2013 roku, wtedy też z podium zniknęła Maja. Zamiast tego imienia pojawiła się... Zuzanna. W 2014 roku zmian nie było, pierwsza trójka to Lena, Julia i Zuzanna. 2015 i 2016 to triumf Zuzanny. W 2017 na podium znalazło się "nowe" imię - na trzecim miejscu pojawiła się Zofia (przed nią Julia i Zuzanna). W 2018 znów znane trio: Zuzanna, Julia i Maja. Tak samo było w pierwszej połowie 2019 roku.

Chociaż w ciągu ostatnich 10 lat na podium próbowały się "wcisnąć" inne imiona dla dziewczynek, to rodzice są wierni trzem: najpopularniejsze to Zuzanna, Julia i Maja.

Czym powinniśmy kierować się wybierając imię dla dziecka? Modą, a może skojarzeniami? Na pewno nie powinniśmy popełniać tych błędów:

Zobacz wideo

Najpopularniejsze imiona męskie ostatniej dekady

Wybierając imię dla dziecka, sięgamy po te z pierwszych miejsc rankingów? Wiele na to wskazuje, ponieważ wciąż wybieramy te same. W 2009 najpopularniejszymi imionami dla chłopców były Jakub, Kacper i Szymon. Rok później znów znalazły się na podium, jednak w innej kolejności. W 2011 Kacpra wyparł Filip, który trafił na trzecie miejsce zestawienia. W 2012 podium należało do Jakuba, Kacpra i Filipa, rok później nic się nie zmieniło. 2014 rok to początek ery Antoniego, wtedy to imię trafiło na trzecie miejsce (przed nim uplasowały się imiona Jakub i Kacper). W 2015 Antoni znalazł się na drugim miejscu, pierwsze należało do Jakuba, a trzecie do Szymona. 2016 rok to triumf Antoniego, poza tym na podium znów Jakub i Szymon. W 2017 roku nastąpiła drobna zmiana, na trzecim miejscu najpopularniejszych imion znalazł się Jan. Na pierwszym Antoni, za nim Jakub. To zestawienie utrzymało się także w 2018 roku oraz w pierwszej połowie 2019 roku.

Nic nie wskazuje na to, aby wybory rodziców miały się niebawem zmienić. Wciąż na placach zabaw będziemy spotykać Zuzie i Antków. A zatem jeśli chcemy, aby nasze dziecko nie było jednym z kolejnych w klasie, musimy poszukać imienia, które znalazło się na dalszych miejscach rankingów.

embed

Najpopularniejsze imiona dla dzieci. Które poza podium?

Obecnie rodzice często sięgają po imiona tradycyjne. Wysoko w rankingach znajdziemy m.in. Hannę, Marię, Helenę, Franciszka, Ignacego czy Ryszarda. Czy moda na "dawne" imiona trwała już w 2009 roku? Wtedy tuż poza podium znalazły się takie, które dobrze znamy, m.in.:

  • Mateusz,
  • Filip,
  • Michał,
  • Bartosz,
  • Natalia,
  • Aleksandra,
  • Martyna,
  • Weronika.

Z każdym rokiem imiona tradycyjne pięły się w górę. Widać, że przestaliśmy się bać wybierania ich dla swoich dzieci. Dziś już nikogo nie dziwi mała Aniela czy mały Ryszard.

Szukasz imienia dla dziecka? Inspiracje znajdziesz w naszej bazie imion. Sprawdzisz tam także, jakie znaczenie i pochodzenie ma wybrane przez ciebie imię dla dziecka.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.