Znaczenie imion i ich pochodzenie - poznaj tajemnicę imienia, które chcesz nadać swojemu dziecku

Znaczenie imion i ich pochodzenie może okazać się dobrą wskazówką, jeśli szukasz imienia dla dziecka. Mało tego! Jeśli wierzyć, że imię kształtuje cechy osobowości i może decydować o przyszłości, to jego znaczenie i pochodzenie stają się kwestią kluczową. Idąc tym tropem - przy wyborze imienia dla dziecka znaczenie imion jest ważniejsze niż impuls, moda, opinia bliskich, ładne brzmienie czy harmonia, jaką imię tworzy z nazwiskiem.

Znaczenie imion od zawsze było dla ludzi ważne. Już nasi przodkowie nadawali swoim dzieciom takie, w znaczenie których wpisywały się konkretne, pożądane przez nich cechy charakteru.

Imię to część każdego z nas. Wielu wierzy, że każde jest wyposażone w cechy oddziałujące na osobę, dlatego nadane jej imię wpływa na osobowość i charakter. Może coś w tym rzeczywiście jest? Bo czy to przypadek, że u osób noszących to samo imię obserwuje się tak wiele podobieństw?

Szukasz imienia dla dziecka? Nie popełnij tych błędów

Znaczenie najpopularniejszych imion męskich

Dowiedz się, co oznacza wybrane przez ciebie imię i skąd się wywodzi. Na naszej liście znajdziesz najpopularniejsze imiona, jakie rodzice najchętniej nadawali swoim dzieciom w ostatnich miesiącach.

Antoni - imię pochodzenia łacińskiego, które oznacza: wspaniały, doskonały, wybitny. Antoni posiada dużo cierpliwości i determinacji. Dzięki temu, choć nie jest przebojowy, często osiąga cel.

Jakub - imię pochodzenia hebrajskiego. Tłumaczone jako "zesłany, by karać za grzechy" lub "ten, którego Bóg ochrania". Biblijna geneza mówi, że imię Jakub oznacza słowo "pięta".

Jakub jest ruchliwy, ciekawski, przebojowy i pogodny. Ma analityczny umysł, a świat ocenia subiektywnie. Jego słabym punktem jest egoizm. Szybko się nudzi.

Jan - imię pochodzenia hebrajskiego, pochodzi od słów Jehu (Jahwe) i channah (łaska). Oznacza "cieszący się boską łaską". To imię o biblijnych korzeniach. Jan jest uczciwy, solidny, sprawiedliwy i pracowity, charakteryzuje go wyjątkowa inteligencja. Jego wadą jest nadmierny upór.

Szymon - imię pochodzenia hebrajskiego, od słów szim on (Bóg wysłuchał) i oznacza "Bóg wysłuchał". Szymon to intelektualista i indywidualista. Ma swoje zdanie, którego potrafi zaciekle bronić. Jest uparty, pewny siebie, waleczny i odważny.

Franciszek - imię pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słowa frank (wolny) i oznacza człowieka wolnego. Franciszek lubi udowadniać, że ma rację, nawet jeśli w głębi duszy się waha. Na zewnątrz zawsze zdecydowany i pewny siebie. Jest człowiekiem o wielkim sercu.

Znaczenie najpopularniejszych imion żeńskich

Julia - imię pochodzenia rzymskiego, popularne od czasów Juliusza Cezara. W Polsce występuje od XVIII wieku. Oznacza: różę, piękny kwiat lub promienista, młoda. Julia ma wielkie serce i mnóstwo wdzięku. Jest bardzo towarzyska - nie znosi samotności, kocha dobrą zabawę. Bardzo ceni przyjaźń. Jest inteligentna, szybko się uczy, ma wiele pasji i zainteresowań.

Zuzanna - pochodzi od hebrajskiego imienia Szoszannah, które wywodzi się od słowa shoshano, czyli lilia. Zuzanna często szybciej działa, niż myśli. Bardziej ufa życiowemu doświadczeniu niż intuicji. Zuzanna to artystyczną duszą, mająca ogromne poczucie stylu. Uwielbia przyrodę i naturę - z niej czerpie wewnętrzną siłę. Ma wielkie serce i jest wierna własnym zasadom.

Zofia - imię pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa sophia, które znaczy mądrość. Zofia jest zaradna, pracowita i rozsądna. To pełna energii optymistka. Ma łatwość uczenia się i wiele wszechstronnych uzdolnień. Kocha spotkania z przyjaciółmi i dalekie podróże. Nie znosi nudy i monotonii. Chętnie niesie pomoc.

Lena - imię, które powstało od zdrobnienia Heleny lub Magdaleny, dopiero z czasem zostało uznane za imię samodzielne. Lenę cechuje wielka wrażliwość, choć bywa czasem uparta. Lubi rządzić, dowodzić i kierować innymi. Jest niezależna, odważna, kontaktowa, otwarta i towarzyska. Źle znosi porażki. To indywidualistka, która nie lubi, gdy ktoś narzuca jej swoje zdanie.

Maja - to imię o nie do końca wyjaśnionym pochodzeniu. Niektórzy twierdzą, że pochodzi od Maryi, matki Chrystusa lub maja, czyli miesiąca, w którym się ją czci. Inni uważają, że wywodzi się od hebrajskiego słowa mariam "napawać radością" lub egipskiego meri-jam "ukochana przez Boga". Kolejna teoria mówi, że imię pochodzi od greckiej nimfy Maji, bogini przyrody.

Maja jest inteligentna, pomysłowa, szybko się uczy. Posiada intuicję, jest kreatywna i bystra. Kocha zwierzęta, jest wrażliwe na cierpienie. Cechuje ją odwaga, siła, konsekwencja. Ma wyraźne cechy przywódcze i niezależną naturę.

Chcesz poznać znaczenie innych imion? Przeczytaj nasz imiennik

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA