Najpopularniejsze imiona dla dzieci w pierwszym półroczu 2018 roku: Zuzanna i Antoni królują

Poznaliśmy najpopularniejsze imiona pierwszych sześciu miesięcy tego roku. Wielu zaskoczeń nie ma, od kilku lat w zestawieniach znajdziemy te same imiona. Wciąż nie wiesz, które nadać swojemu dziecku? Może najpopularniejsze imiona pomogą ci w podjęciu decyzji.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w pierwszym półroczu 2018 roku najpewniej będą pokrywały się z tym, co zobaczymy w rankingach obejmujących cały rok. Szukasz imienia dla dziecka? A może zastanawiasz się, czy imię twojego potomka cieszy się popularnością? Zestawienie, które opublikował na swoim Facebooku minister cyfryzacji to coś dla ciebie. Które imiona nadawano dzieciom w pierwszym półroczu 2018 roku?

Zobacz wideo

Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek w pierwszym półroczu 2018 r.

Czołówka odrobinę różni się od imion najczęściej wybieranych w 2017 roku, ale nie zmieniły się same imiona, a jedynie ich kolejność. Na podium Zuzanna, Julia i Zofia, a tuż poza pierwszą dziesiątką - Aleksandra, Wiktoria i Natalia.

Rodzice od dłuższego czasu stawiają na te same imiona - zarówno te tradycyjne, które (już coraz mniej) kojarzą się z pokoleniem naszych dziadków, jak i te, które nie można skategoryzować ani jako "starodawne", ani jako "nowoczesne".

Które imiona nadawano dziewczynkom najczęściej? Oto pierwsza dziesiątka:

 1. Zuzanna - to imię otrzymało 4207 dziewczynek
 2. Julia (4118)
 3. Zofia (3874)
 4. Maja (3820)
 5. Hanna (3769)
 6. Lena (3696)
 7. Alicja (2794)
 8. Maria (2602)
 9. Amelia (2594)
 10. Oliwia (2471)

Najrzadsze imiona dla dziewczynek w pierwszym półroczu 2018 r.

A które imiona znalazły się na drugim biegunie zestawienia? Ministerstwo Cyfryzacji w zestawieniu nie umieściło tych pojedynczych, ale poznaliśmy te, które nadawano o wiele rzadziej, niż te ze szczytu rankingu. Jeśli nie chcesz, aby twoja córka spotykała w klasie dziewczynki o tym samym imieniu, powinieneś zdecydować się na np. na jedno z tych:

 • Rita - to imię otrzymało 100 dziewczynek urodzonych w pierwszej połowie tego roku
 • Justyna i Olivia - te imiona nadano po 96 dziewczynkom urodzonym od stycznia do końca czerwca
 • Elżbieta - to imię otrzymały 94 dziewczynki

Mniej więcej na środkowych miejscach zestawienia znalazły się imiona takie jak Emilia, Anna, Helena, Nadia czy Michalina.

Najpopularniejsze imiona dla chłopców w pierwszym półroczu 2018 r.

Jeśli nie chcesz, aby twój syn spotykał rówieśników o tym samym imieniu, lepiej zapomnij o Antonim, Jakubie czy Janie - to te imiona znalazły się na podium. Popularne imiona to także Adam, Stanisław, Marcel, Michał, są tuż za pierwszą dziesiątką.

Które imiona nadawano chłopcom najczęściej? Oto pierwsza dziesiątka:

 1. Antoni - to imię otrzymało 4577 chłopców
 2. Jakub (4398)
 3. Jan (4042)
 4. Szymon (3966)
 5. Aleksander (3675)
 6. Franciszek (3435)
 7. Filip (2998)
 8. Wojciech (2923)
 9. Mikołaj (2877)
 10. Kacper (2720)

Podium zestawienia wygląda tak samo, jak w rankingu z 2017 roku. Antoni, Jakub i Jan to wciąż najpopularniejsze imiona nadawane chłopcom w Polsce.

Najrzadsze imiona dla chłopców w pierwszym półroczu 2018 r.

A które imiona nadawano najrzadziej? Podobnie jak w przypadku imion żeńskich nie znamy tych wybieranych w pojedynczych przypadkach. W dole zestawienia znalazły się:

 • Iwo - to imię otrzymało 98 chłopców
 • Remigiusz - 97 chłopcom nadano to imię
 • Norbert - 92 chłopców otrzymało to imię

Mniej więcej na środku są: Dawid, Miłosz, Bartosz i Karol.

Pierwsze półrocze 2018 roku a pierwsze półrocze 2017

Czy zestawienie za pierwsze miesiące tego roku różni się od analogicznego z poprzedniego roku? Nie bardzo. Na podium w pierwszym półroczu 2017 znalazły się Julia, Zuzanna i Maja oraz Antoni, Jakub i Jan. W przypadku imion męskich nic się nie zmieniło, w przypadku żeńskich - Julia i Zuzanna "zamieniły się" kolejnością, a Maję wyparła Zofia (ale one też tylko wymieniły pozycję - w 2018 roku Maja jest na czwartym miejscu, w ubiegłym roku należało do... Zofii).

Zastanawiasz się, jakie imię nadać dziecku? Zajrzyj do naszej bazy imion, może znajdziesz tam "to" imię. Kliknij tutaj >>

Jak wybrać imię dla dziecka?

Przede wszystkim - nie ulegajmy modzie. Krąży wiele opowieści o małych Isaurach, nazwanych tak na cześć serialowej niewolnicy. Imię ma się dobrze kojarzyć rodzicom, nie wywoływać przykrych wspomnień, ale nie może być też ośmieszające dla dziecka. Skreśl imiona, których nie zaleca nadawać Rada Języka Polskiego. Spiszcie propozycje, wykreślcie te, które na pewno wam się nie podobają. Imię możecie wybrać zanim dziecko pojawi się na świecie, możecie też ograniczyć się do kilku propozycji, a ostateczną decyzje podjąć już po porodzie.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: