"Zakazane imiona" sprzed 100 lat. Piotr to imię dla prostego ludu, a Marta jest zbyt ekscentryczna

Porady dotyczące imion dla dzieci z początków XX wieku zaskakują. W wiele z nich trudno nam obecnie uwierzyć. Wśród odradzanych znalazło się wiele imion, które cieszą się obecnie wielką popularnością.

Na naszym forum pojawił się ciekawy wątek. Jego autor w trakcie pracy nad swoim doktoratem trafił na książkę "Pani domu" autorstwa Mieczysława Rościszewskiego z 1904 roku. Warto wspomnieć, że Rościszewski to poczytny autor poradników z początków XX wieku. Do jego prac należą m.in. "Gry i zabawy towarzyskie", "Księga obyczajów towarzyskich", "Jak bawić się w towarzystwie", "Dobry ton".

Zobacz wideo

Zaskakujące porady

Wspomniana na forum "Pani domu" jest poradnikiem dotyczącym różnych sfer życia. Jak dowiadujemy się z opisu książki, to "dzieło opracowane na podstawie licznych źródeł swojskich i obcych, skarbiec porad praktycznych dla Polek wszelkich stanów".

W pracy znalazł się m.in. rozdział poświęcony imionom dziecięcym. I właśnie ten fragment przykuł uwagę autora wątku.

"Można dziecko narazić na śmieszność"

Rościszewski udziela m.in. porad, które dotyczyły imion starożytnych. Jest wśród nich kilka wariantów, które w czasach współczesnych są bardzo powszechne i niekontrowersyjne. Oto fragment poradnika:

A więc i u nas używać imion starożytnych nie należy - można bowiem dziecko nasze narazić na śmieszność - n.p. Kunegunda, Balbina, Leokadya, Genowefa, Marcyanna, Honorata, Weronika, Agnieszka, Marcela, Franciszka, Agata, Apolonia, Eulalia, Eufrozyna, Katarzyna itp., w ogóle wszelkie imiona prababek, są dziś stanowczo dla naszych dziewczątek nieodpowiednie.

"Przywilej gminu"

Rościszewski wymienia także niewłaściwe imiona męskie stanowiące jego zdaniem "przywilej gminu":

Nieodpowiednimi są również dla chłopców imiona, stanowiące przywilej gminu, jak: Bartłomiej, Marcin, Franciszek, Maciej, Tomasz, Marcyan, Onufry, Agapit, Anzelm, Dydak, a nawet Piotr, Paweł i Wojciech.

"Nie nadaje się już imion bohaterów"

Wśród odradzanych wariantów pojawiają się także imiona różnych bohaterów:

Również nie nadaje się już imion bohaterów chłopcom, n.p. Napoleon, Cezar, Maryusz, Achilles i t.p., jak pannom imion zbyt ckliwych, n.p. Klara, Tekla, Modesta.

A jakie imiona były dobre?

Rościszewski w swoim poradniku wymienia także imiona, które jego zdaniem są jak najbardziej właściwe. Pierwsza grupa to imiona pochodzenia słowiańskiego. Wśród wymienionych wariantów znalazły się m.in. Mieczysława, Czesława, Mirosława, Bronisława, Jerzy, Żelisław, Miłosz, Bohdan.

Druga grupa to imiona świętych katolickich. Wśród propozycji dla pań znalazły się:

Anna, Cecylia, Emilia, Ewa (modne), Eugenia, Felicya, Helena, Henryka, Hipolita, Ida, Ignacya, Irena, Jadwiga, Janina, Józefa, Julia, Leonia, Ludwika, Marta (ekscentryczne), Marya, Matylda (przestarzałe), Raymunda, Romana, Teodora, Walerya, Zofia, Zygmunta (przez wzgląd na modę urabiania nowych imion).

Wśród imion męskich znalazły się:

Adolf, Aleksander, Alfred, Antoni, Artur, Brunon, Edmund, Edward, Emilian, Feliks, Henryk, Hipolit, Jacek (ekscentryczne), Jan, Julian, Karol, Konstanty, Leon, Lucyan, Maryan, Rafał, Raymund, Roman, Stefan, Teodor, Walery i Zenon.

Lista imion zakazanych

Jednak i współcześnie zdarza się, że jakieś konkretne imiona dla dzieci są odradzane. W ostatnich latach co jakiś czas przypominana jest tzw. lista imion zakazanych. Przygotowała ją w 2006 roku Rada Języka Polskiego. Nie jest to jednak żaden oficjalny zakaz. Lista pełni jedynie funkcję doradczą.

W zestawieniu znalazły się m.in.  Andrzelika, Alma, Carmen, Clea, Chiara, Cynthia, Dajana, Abbadon, Brian, Bastian i Martin.

Więcej imion z tej listy poznasz TUTAJ >>

"A za 100 lat ktoś będzie czytał o dzisiejszych modach"

Może za sto lat porady - takie jak te Rady Języka Polskiego - wydadzą się równie absurdalne, co nam poglądy na temat imion z początku XX wieku? Tak uważają osoby udzielające się na naszym forum. 

A za 100 lat ktoś będzie czytał o dzisiejszych modach.
Można wyciągnąć z tego tylko naukę, żeby nie sugerować się wyłącznie aktualnym odbiorem imienia, bo to się po prostu zmienia.

Czy waszym zdaniem współczesne imiona także będą zaskakujące dla przyszłych pokoleń? A może nadaliście dziecku imię, które znajduje się na tzw. zakazanej liście i spotkały was z tej strony nieprzyjemności? Piszcie do nas na adres: edziecko@agora.pl. Z chęcią to opublikujemy!

Więcej o:
Copyright © Agora SA