Mama w czasie połogu, czyli krajobraz po bitwie

Poród to wprawdzie nie choroba, ale wielki wysiłek dla organizmu kobiety. Nic dziwnego, że powrót do formy większości młodych mam zajmuje kilka tygodni.

Osamym porodzie wiesz już niemal wszystko, ale co dalej? Odpowiadamy na najczęstsze pytania na temat połogu.

Jak kobieta czuje się po porodzie?

Nawet jeśli poród przebiega naturalnie, twoje ciało wykonuje gigantyczną pracę. Po takim wysiłku, gdy minie początkowa euforia, możesz czuć się zmęczona i obolała. Jeżeli miałaś nacinane krocze, możesz odczuwać silny ból wokół rany. Kłopoty może ci sprawiać zwłaszcza siedzenie.

Najlepiej siadaj na specjalnym kółku wypełnionym granulatem albo zwykłym dmuchanym kole. W razie trudności ze wstaniem najpierw uklęknij, podeprzyj się dłońmi i dopiero spuść stopy na podłogę.

Jak przyspieszyć gojenie się krocza?

By rana szybko się goiła, podmywaj się po każdej wizycie w toalecie (do wody dodaj kilka kropli olejku herbacianego), a krocze osuszaj jednorazowym ręcznikiem albo suszarką do włosów. Często zmieniaj podpaski i wietrz rany kilka razy dziennie. Używaj jednorazowej bielizny.

Często na kroczu pojawia się obrzęk, który powoduje, że szwy zbyt mocno uciskają tkankę. Ulgę przyniesie ci okład z owiniętego w kawałek płótna lodu lub z oczaru wirginijskiego. Niekiedy dyskomfort utrzymuje się, mimo że tkanki już się zagoiły. Zwykle jednak po trzech dobach dolegliwości mijają. Jeśli tak się nie stanie, spróbuj nasiadówek z naparu kory dębu, kwiatu lawendy albo osolonej wody. Mogą być one ciepłe lub zimne, w zależności od tego, co przynosi ci ulgę. Pomóc może też delikatny masaż blizny maścią nagietkową albo arnikową.

Dlaczego znów pojawiają się skurcze?

Kiedy tylko urodzi się łożysko, macica zaczyna się "zwijać", czyli kurczyć. Macica, która pod koniec ciąży waży kilogram, stopniowo zmniejsza wagę do 50-70 g. Aby było to możliwe, konieczne są skurcze, i choć bywają bolesne, są oznaką prawidłowego funkcjonowania organizmu. Skurcze są efektywniejsze, jeśli mama karmi piersią i nie spędza całego czasu w łóżku. Jeżeli ból będzie bardzo dokuczliwy, możesz wziąć tabletkę paracetamolu.

Jak długo trwa krwawienie po porodzie?

Zazwyczaj jest po wszystkim mniej więcej trzy tygodnie po porodzie, ale różnice indywidualne bywają duże.

Już od pierwszych chwil po porodzie zaczyna się gojenie rany po łożysku, wydalane są resztki tkanek i błon płodowych. Macica się oczyszcza. Możesz usłyszeć określenie "odchody połogowe". Tak fachowcy nazywają krew wypływającą z pochwy. W pierwszych dobach po porodzie krwawienie jest obfite, a krew ciemnoczerwona, czasem ze skrzepami (szczególnie jeśli dłużej leżałaś). Potem ilość i charakter odchodów stopniowo się zmienia - jest ich coraz mniej i mają brązowoczerwony kolor. Mocniej możesz krwawić, kiedy karmisz dziecko albo po większym wysiłku fizycznym. Im więcej będziesz się ruszać, tym szybciej macica się oczyści.

Jak poradzić sobie z problemami w toalecie?

Przez mniej więcej dwie doby po porodzie nie oddaje się stolca. To normalne, ale by uniknąć problemów z wypróżnianiem w następnych dniach, dużo pij i nie leż cały czas. Nie obawiaj się, że podczas wizyty w toalecie coś złego stanie się ze zszytym kroczem. Ciąża sprzyja powstawaniu żylaków odbytu, a szczególnie dokuczliwe bywają one tuż po porodzie. Na hemoroidy pomagają preparaty kasztanowca (czopki lub maść), lodowate okłady z naparu liści gryki i okłady z rozrobionej z wodą zielonej glinki (zostawiamy je, aż całkiem wyschną). Jeśli nic nie pomaga, zwróć się do lekarza.

Po porodzie możesz mieć trudności z oddawaniem moczu. Zwykle są one przejściowe, ale dobrze jest opróżnić pęcherz do sześciu godzin po porodzie, pełny przeszkadza w zwijaniu się macicy. Jeśli sprawia ci to trudność, pomoże ci prysznic. Nie martw się, że w pierwszych dniach połogu będziesz często siusiała, zwłaszcza jeśli miałaś w ciąży obrzęki.

Kiedy zostaną zdjęte szwy?

Krocze zszywa się zazwyczaj rozpuszczalnymi szwami, ale jeśli powodują one dyskomfort, poproś, żeby położna zdjęła je w szóstej-siódmej dobie po porodzie - potem bywa to utrudnione.

Kiedy wraca się do formy?

Jeśli połóg przebiega prawidłowo, pobyt w szpitalu po porodzie nie trwa zwykle dłużej niż trzy dni. Zanim jednak w pełni wrócisz do formy, upłynie pięć, sześć tygodni. Wtedy możesz również rozpocząć współżycie z partnerem.

Kiedy należy skonsultować się z lekarzem?

Trzeba zwrócić się do ginekologa, gdy ból naciętego krocza koncentruje się w jednym miejscu, pulsuje i narasta - możliwe, że tworzy się krwiak. Nie wolno też lekceważyć nagłej zmiany w krwawieniu, a także gdy zmiana ta utrzyma się przez kilka godzin; zwiększy się ilość krwawienia; krwawienie nagle zupełnie się zatrzyma, kolor zmieni się na jasnoczerwony; pojawi się nieprzyjemny zapach, inny niż podczas miesiączki; zmieni się twoje samopoczucie (np. będzie ci słabo lub będziesz czuła się grypowo); będziesz miała temperaturę ciała wyższą niż 38°C (tylko w pierwszej dobie po porodzie to normalne).

Więcej o: