Cesarka i co dalej?

Poród przez cesarskie cięcie trwa nieporównywalnie krócej niż drogami natury, ale połóg po nim dłużej. I nie jest to nie jedyna różnica...

Pobyt w szpitalu po porodzie przez cesarskie cięcie trwa zwykle o dwa, trzy dni dłużej niż po naturalnym porodzie, ale najpóźniej w tydzień po operacji powinnaś już wrócić w domu. W szpitalu miałaś zapewnioną opiekę lekarzy i położnych. Zmieniano ci opatrunki, przewijano dziecko, pomagano przy karmieniu. Teraz, uzbrojona w zdobytą przez ten czas wiedzę, o wszystko musisz zatroszczyć się sama.

Ból i szwy po cesarskim cięciu

Po cesarskim cięciu będziesz obolała jak po klasycznej operacji (bo tym właśnie jest taki poród), a także mniej sprawna. Jeśli trudno będzie ci znosić ból spowodowany raną, jeszcze w szpitalu poproś o receptę na lek, który możesz przyjmować karmiąc piersią. Po kilku dniach najpewniej będziesz mogła go odstawić, bo właściwie pielęgnowana rana szybko się goi. Jeśli w czasie kichania, kaszlu lub śmiechu odczujesz ból, nie sięgaj od razu po tabletkę czy czopek. Mocno przyciśnij do brzucha poduszkę - to naprawdę pomaga.

Jeśli do zszycia rany użyto zwykłych szwów, po tygodniu powinnaś ponownie zgłosić się do szpitala na ich zdjęcie. Nie ma takiej potrzeby, jeśli szwy są rozpuszczalne. Koniecznie natomiast trzeba się skontaktować z lekarzem, jeśli rana zacznie puchnąć, zauważysz sączącą się z niej wydzielinę, dostaniesz wysokiej temperatury, albo nasili się krwawienie z dróg rodnych. Na szczęście są to rzadkie przypadki, bo rany po cesarskim cięciu na ogół szybko się zabliźniają.

Zobacz wideo

Jak dbać o bliznę po cesarce?

Jeszcze w szpitalu zostanie ci zdjęty opatrunek osłaniający szew. W domu, podczas kąpieli, możesz nadal zabezpieczać gojącą się ranę specjalnym plastrem wodoodpornym, ale gdy już się zabliźni nie ma takiej potrzeby. Dbaj jednak o jej higienę - przemywaj bliznę dwa razy dziennie, a jeśli się bardzo pocisz nawet częściej. Na początku do mycia możesz używać delikatnych, hipoalergicznych mydeł dla dzieci (środka dezynfekującego tylko na wyraźne polecenie lekarza). Korzystaj z prysznica, pluskanie się w wannie odłóż na później. Po kąpieli delikatnie osusz miejsce cięcia, najlepiej jednorazowym ręcznikiem. Nie ma potrzeby stosowania specjalnych kremów czy maści na bliznę. Sama zblednie i po kilku miesiącach stanie się ledwo widoczna. Nie musisz też omijać tego miejsca wmasowując w ciało krem czy emulsję nawilżającą, zabliźnionej skórze nie zaszkodzą, a mogą ją uelastycznić.

Po pewnym czasie (zwykle w dwa-trzy tygodnie po porodzie) w miejscu cięcia możesz odczuwać swędzenie. Może też zdarzyć się, że wokół zagojonej rany odczujesz zdrętwienie skóry. Jest to spowodowane przerwaniem nerwów przy przecinaniu powłok brzusznych, ale na szczęście po kilku miesiącach od operacji połączenia znów zostaną nawiązane i wszystko wróci do normy.

Ubieraj się w obszerne ubrania z naturalnych tkanin (dobrze sprawdzają się ciążowe spodnie). Przeproś się też z majtkami z wysokim stanem, stringi i koronkową bieliznę schowaj na lepsze czasy (wszyta na linii bioder gumka uraża bliznę).

Hormony po cesarce i porodzie naturalnym

Jeśli urodziłaś przez cesarkę, podlegasz tym samym przemianom hormonalnym, co po naturalnym porodzie. Możesz doświadczyć zmiennych nastrojów, napadów śmiechu lub płaczu, rozdrażnienia. Jeśli przez cały czas czujesz smutek, możesz cierpieć na depresję poporodową. Warto wtedy zasięgnąć porady specjalisty, poszukać grupy wsparcia, np. innych kobiet, które niedawno urodziły. Hormony wpływają nie tylko na twój nastrój, ale też na ciało. Uczestniczą w "porządkowaniu" organizmu po porodzie. Oksytocyna pomaga macicy wrócić do mniejszych rozmiarów, a prolaktyna wspiera laktację. To że poród nie nastąpił drogami natury nie hamuje ich działania. Macica po cesarskim cięciu kurczy się tak samo, jak po porodzie drogami natury. Możesz w tym czasie, szczególnie podczas karmienia piersią, odczuwać ból lub "ćmienie" w podbrzuszu. Nie martw się, że to objaw pooperacyjny - doświadcza go każda kobieta, która właśnie urodziła dziecko. Podobne jest też krwawienie z dróg rodnych. Zwykle trwa kilka tygodni, stopniowo zmieniając barwę z mocno czerwonej na brunatną. Na początku przydadzą ci się duże, poporodowe podkłady (świetnie sprawdzają się pieluchomajtki dla dorosłych). W miarę zmniejszania się krwawienia, będziesz mogła stosować zwykłe podpaski. Nie używaj tamponów - zwiększają ryzyko zakażenia. Po cesarskim cięciu nie ma natomiast potrzeby "wietrzenia" krocza, bo nie zostało ono uszkodzone nacięciem czy pęknięciem (warto natomiast zapewnić dostęp powietrza gojącej się ranie na brzuchu).

Karmienie piersią po cesarce

Nie daj sobie wmówić, że po cesarskim cięciu karmienie piersią jest trudne czy niemożliwe. Po usunięciu łożyska, prolaktyna uruchamia laktację dokładnie tak samo, jak po porodzie naturalnym. Utrzymasz ją, jeśli jak najszybciej (najlepiej jeszcze na sali operacyjnej) przystawisz malucha do piersi. Ale nawet jeśli kontakt osseska z piersią się opóźni, to nadal masz ogromną szansę na naturalne karmienie - dużo zależy od twojej determinacji i życzliwego wsparcia położnej. W szpitalu jak najczęściej korzystaj z jej rad i pomocy, to zaprocentuje w domu, gdy zostaniesz sam na sam z głodnym dzieckiem. Szybko się pewnie przekonasz, że najwygodniejszą pozycją do karmienia po cesarce jest pozycja leżąca, na boku. Możesz też karmić na siedząco, podpierając się poduszką. W pierwszych dniach po powrocie do domu możesz nadal czuć się osłabiona, dobrze żeby w domu był ktoś, kto poda ci dziecko do karmienia, a także je przewinie i zajmie się przygotowaniem posiłku dla ciebie. To może być mąż, mama czy przyjaciółka. Ty powinnaś przede wszystkim dużo wypoczywać, bo zmęczenie czy stres także mogą ujemnie wpływać na laktację.

Zalecenie po cesarskim cięciu

Po operacji nie wolno się forsować. Jeśli chcesz bezboleśnie wrócić do formy, stosuj się do następujących zasad:

biorąc na ręce malucha, podnoś go z poziomu stołu. Uruchamiasz wtedy tylko mięśnie ramion, a nie brzucha;

jeśli musisz sięgnąć po coś niżej, nie schylaj się, lecz kucaj (uginaj kolana);

jeśli mieszkasz w piętrowym domu, przygotuj miejsce do spania i przewijania dziecka na górze i na dole. Unikniesz niepotrzebnego biegania po schodach;

przez pierwsze tygodnie po porodzie zrezygnuj z ćwiczeń fizycznych. Delikatne ćwiczenia możesz zacząć po dwóch miesiącach od operacji. Unikaj "brzuszków", do których możesz wrócić dopiero pół roku po operacji;

spaceruj powoli i nie za długo, na pierwsze spacery z maluchem wysyłaj dumnego tatę, w miarę powrotu do zdrowia wydłużaj czas spaceru do pełnej godziny;

przez kilka tygodni staraj się też nie dźwigać ciężarów: nie tylko dziecka, ale też siatek z zakupami, nie mówiąc już o wózku;

pełne współżycie możesz podjąć, kiedy ustanie krwawienie z dróg rodnych. Zwykle - po dwóch miesiącach od operacji.

Więcej o: