Seks po porodzie

Choć jesteśmy partnerami w związku, to partnerstwo wcale nie przychodzi nam w sposób naturalny. Co dzień musimy nad nim pracować. I w nocy też.

Często zapominamy, że jednym z najważniejszych prezentów, jakie możemy dać naszemu dziecku, jest to, by miało zadowolonych z siebie i z życia rodziców. Miłosna, pełna troski, czułości i przyjaźni relacja rodziców daje dziecku to, co niezbędne - fundamentalne poczucie bezpieczeństwa.

Pojawienie się dziecka na świecie całkowicie zmienia dotychczasowy układ sił w rodzinie. Byliście parą, oddaną wyłącznie sobie, teraz jest Was troje - pojawił się ktoś, kto jednocześnie bardzo Was łączy, ale zarazem rozdziela... Zwłaszcza w łóżku...

Jakoś tak się dzieje, że u wielu par po narodzinach dziecka życie seksualne nieco przygasa. Z pewnością ma tu swoje znaczenie zmęczenie i zmiany hormonalne. Ale to nie znaczy, że nie ma na to żadnej rady.

@ Jak sobie poradzić z bólem podczas współżycia? Lekarz odpowiada

Zobacz wideo

Co ja myślę? Co on myśli?

Kiedy dziecko jest małe, każde z nas od czasu do czasu myśli: "jest inaczej, nie kochamy się już tak, jak dawniej". Czy zadajemy sobie pytanie, dlaczego? Pewnie tak. Ale nie pytamy o to drugiej strony. Przeczytajcie więc, co zazwyczaj myślą kobiety, a co mężczyźni w kilka tygodni po porodzie.

Ona:

Nigdy dotąd nie miałam tak wspaniałych orgazmów.

Teraz dużo bardziej odczuwam swoją waginę, jest o wiele wrażliwsza.

To świetnie, że nie muszę się na razie martwić o antykoncepcję.

Uwielbiam moje ciało i dotyk sprawia mi wielka przyjemność.

Lubię się kochać, ale nie sprawia mi to już takiej radości, jak kiedyś.

Czuję się trochę nieswojo, kiedy się kochamy.

Uważam, że jestem gruba i nieatrakcyjna.

Nie jestem pociągająca.

Jakoś nie czuję kontaktu z tą częścią mojego ciała.

Jestem tam poraniona, nie wyobrażam sobie, żebym mogła teraz uprawiać seks.

Ciągle ktoś czegoś ode mnie chce, to jak dla mnie za dużo naraz.

Moje piersi są do karmienia, nie do seksu.

On:

Naprawdę lubię jej pełne kształty - działają na mnie.

Uwielbiam czuć jej miękkość i ciepło bijące od niej.

Obawiam się, czy jej nie zranię w czułe miejsca, które tyle przeszły.

Strasznie lubię się z nią kochać, szkoda, że ona jest mniej entuzjastyczna.

Trochę mnie peszy, że ona jest mamą... tak jakby jej ciało należało teraz do dziecka, a nie do mnie.

Ona kocha dziecko bardziej niż mnie.

Jak możemy odnaleźć dawną intymność z niemowlęciem w łóżku?

Wspierałem ją w ciąży i przy porodzie, ale teraz chciałbym, żeby darzyła mnie większą uwagą.

Ona nie rozumie, że mężczyzna naprawdę potrzebuje seksu.

Zachowuje się zupełnie jak jej matka, jak mógłbym się kochać z teściową?

A teraz spróbujcie zabawić się w zgadywanie. Zapiszcie sobie na kartce, co Waszym zdaniem myśli to drugie. A potem je o to spytajcie. I co, trafiliście? A może przeżyliście zaskoczenie?

W intymności siła

Na miłość składają się trzy bardzo ważne składowe: namiętność, intymność i zaangażowanie. Każda z nich jest niezbędna, ale każda ma inne znaczenie. I w różnych etapach życia co innego jest na pierwszym miejscu. Na początku, gdy się w sobie zakochujemy, najważniejsza jest namiętność, jednak jeśli nie towarzyszy jej intymność i zaangażowanie, namiętność szybko wygaśnie i przeminie. Gdy rodzi się dziecko, namiętność schodzi na dalszy plan, wtedy najistotniejsze jest, by pielęgnować pozostałe fundamenty związku.

Intymność, czyli bliskość rodzi się ze wszystkich uczuć i działań, które wzmagają przywiązanie partnerów. A są to:

pragnienie dobra partnera i dbanie o nie, przeżywanie szczęścia w obecności partnera i z jego powodu, szacunek dla partnera, przekonanie, że można nań liczyć w potrzebie, wzajemne zrozumienie, dzielenie się przeżyciami i dobrami (duchowymi i materialnymi), dawanie i otrzymywanie uczuciowego wsparcia, wymiana intymnych informacji, uważanie partnera za ważny element własnego życia.

Bliskość można budować na wiele sposobów - seks jest jednym z nich, ale nie jedynym. Związek konsoliduje się poprzez rozmowę, nieustające (i niekończące się) próby zrozumienia drugiej strony - tego, co ona myśli, czuje, przeżywa... ale także dzielenie wspólnych chwil.

Sposoby na bliskość

Kiedy pojawia się małe dziecko, czasu tylko dla siebie zaczynamy mieć bardzo mało. Nawet coś tak zwyczajnego jak wspólne leżenie w łóżku po przebudzeniu może się teraz zdarzać zupełnie wyjątkowo. Dlatego tak ważne jest, by wypracować sobie własne sposoby na pielęgnowanie bliskości w tych "frontowych" warunkach.

W pierwszych tygodniach, gdy fizyczne współżycie jest niemożliwe, pamiętajcie o tym, by okazywać sobie gestem czułość i troskę. Nawet drobne gesty mają wielką wagę, gdy człowiek czuje się przytłoczony codziennym dniem.

Kiedy dziecko jest malutkie i lubi spacery, możecie nadal spędzać ze sobą czas - w kawiarni, w parku czy nawet w galerii. Po prostu weźcie dziecko w chustę i idźcie tam, gdzie lubicie razem być.

Najwcześniej jak się da, ustalcie wspólnie porę, choćby była to tylko jedna godzina w tygodniu, która jest tylko dla was. Kiedy jesteście tylko dla siebie i możecie sobie poświęcić cały swój czas i uwagę. Zobaczycie, jak bardzo można tę godzinę wypełnić treścią.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by urządzić w domu kolację przy świecach, nawet jeśli ma to być tylko makaron z pesto.

Delikatny masaż na koniec dnia pomoże pozbyć się napięcia i przypomni wam, jak miło być dotykanym. Pamiętajcie, by zacząć ten masaż, jak tylko dziecko uśnie - wtedy macie szanse, by naprawdę się odprężyć.

Wejdźcie razem do wanny lub pod prysznic. Zabawa pachnącą pianą pozwoli wam nabrać nieco dystansu do sprawy.

Gdy jesteście w pracy, nie zapominajcie o istnieniu smsów, maili, komunikatorów i... listonoszy.

Krok po kroku

Niektóre pary dość szybko po zakończeniu połogu wracają do życia seksualnego, ale wiele innych odkłada ten moment na całe tygodnie, a nawet miesiące. Obydwoje z pewnością jesteście zmęczeni, przeciążeni, niedospani. Kobieta często potrzebuje czasu, by wrócić do formy po porodzie - nie tylko fizycznej, ale i psychicznej, gdyż często poród nie wyglądał tak, jak sobie wymarzyła... Mężczyzna także jest zbity z tropu, bo nie bardzo wie, kiedy już jego dotyk może na nowo zapotrzebuje czasu, by przyzwyczaić się do tego, że jego dotyk może na powrót zacząć sprawiać kobiecie przyjemność, a nie dyskomfort czy ból.

To zupełnie naturalne, że w pierwszych miesiącach po porodzie czuje się utratę libido. Tak jakby nagle w naszym silniku zabrakło benzyny. Większość kobiecej energii idzie na karmienie dziecka i zaspokajanie jego potrzeb. Dużo wysiłku kosztuje też oboje partnerów przystosowanie się do ogromnej zmiany, jaką jest pojawienie się niemowlęcia w ich życiu. Z powodu zmian hormonalnych kobiety, zwłaszcza karmiące piersią, mogą mieć również problemy w łóżku wynikające stąd, że pochwa jest mniej nawilżona. Suchość pochwy może wywoływać ból i powodować niechęć do współżycia. Dlatego warto w tym czasie używać naturalnych "nawilżaczy", takich jak olejek migdałowy czy z pestek winogron. Także w aptece można znaleźć rozmaite żele nawilżające przydatne w tym czasie.

Zanim dojdzie do pełnego stosunku seksualnego po porodzie, musi minąć trochę czasu. Penetracja powinna postępować bardzo powoli z dużą delikatnością i wyczuleniem partnera na to, czy partnerka jest rzeczywiście gotowa na pełne zbliżenie. Pośpiech jest tu złym doradcą. W tym czasie zaleca się pozycję "na jeźdźca", w której kobieta może kontrolować sytuację.

Warto wiedzieć, że udany stosunek, podczas którego kobieta przeżywa orgazm, ma działanie lecznicze - sprawia, że mięśnie pochwy szybciej wracają do poprzedniego stanu, poprawia ukrwienie, a co za tym idzie przyspiesza gojenie się tej okolicy, a przede wszystkim podnosi poziom zbawiennych endorfin we krwi, te zaś działają przeciwdepresyjnie.

Zwróćcie uwagę, co osłabia wasze zainteresowanie seksem (a właściwie sobą nawzajem). Prawdopodobnie na pierwszym miejscu wymienicie dziecko, które, jeśli śpi z wami w pokoju (a tym bardziej w waszym łóżku), skutecznie zniechęca was do miłości. Poszukajcie zatem innego intymnego miejsca. Odkryjcie walory prysznica w łazience czy... kuchennego stołu. Jeśli gnębią was wyrzuty sumienia, że zajmujecie się sobą zamiast dzieckiem, pomyślcie, że dokonujecie najważniejszej dla niego inwestycji... w szczęście jego rodziców.

Więcej o: