Kiedy można rozpocząć treningi po ciąży? Powinnaś dostać zielone światło od dwóch specjalistów

Jeśli chcesz zacząć ćwiczyć po porodzie, powinnaś odwiedzić dwóch specjalistów. Ginkologa, który sprawdzi, czy gojenie przebiega prawidłowo oraz fizjoterapeutki uroginekologicznej. Ona oceni funkcjonalność mięśni dna miednicy, mięśni brzuch i mięśni głębokich.

Kiedy po porodzie można wrócić do aktywności fizycznej? To pytanie zadaje sobie wiele świeżo upieczonych mam. Dla kobiet to niezwykle ważna kwestia nie tylko dlatego, że wiele chce wrócić do sylwetki sprzed dziecka. Najważniejszą kwestią jest bowiem zdrowie. 

Po więcej ciekawych informacji z kraju i ze świata zajrzyj na Gazeta.pl >>>

Dziewięć miesięcy ciąży to dla organizmu kobiety prawdziwa rewolucja. Aby w brzuchu matki, powstał człowiek, zmienia się absolutnie wszystko w funkcjonowaniu jej ciała. Wiotka skóra, czy rozstępy, o których mówi się najgłośniej, to tak naprawdę najmniej znaczące problemy. Najbardziej palące kwestie nie są jednak widoczne gołym okiem. Aktywność fizyczna po porodzie jest kluczowa dla zdrowia kobiety, powinniśmy jednak o niej myśleć bardziej, jak o rehabilitacji niż treningach do iron mana.

Kluczowe jest odwiedzenie po porodzie fizjoterapeuty uroginekologicznego. Jak powiedziała w rozmowie z nami w studio "Mamy czas" trenerka Natalia Kruczyńska, wciąż świadomość w tej dziedzinie jest niska. 

W większych miastach, jest większy dostęp do tego typu specjalistów. W mniejszych miescowościach, takich jak ta, z której ja pochodzę, bardzo trudno takiego fizjoterapeutę. W szpitalach w ogóle o tym się nie mówi, więc dziewczyny zwyczajnie nie wiedzą.

Co ważne, jeśli i Ty nie byłaś jeszcze u takiego specjalistki nic straconego.

Nie ma granicy po porodzie, po której nie można byłoby się udać do takiego specjalisty. Mam dziewczyny, które do fizjoterapeutki poszły i pięć lat po porodzie i nadal pewne rzeczy udało im się naprawić

- mówi nam dalej Kruczyńska. 

Więcej o tym, dlaczego warto wybrać się do fizjoterapeutki uroginekologicznej dowiesz się z naszej rozmowy. 

Zobacz wideo Jeśli po porodzie chcesz zacząć ćwiczyć, powinnaś pójść do dwóch specjalistów. O jednym wciąż mało się mówi
Więcej o: