Michał Lipa jest ginekologiem-położnikiem, ale też aktywnym użytkownikiem Instagrama. Na swoim profilu skupia się przede wszystkim na tłumaczeniu zagadnień medycznych z zakresu prowadzenia ciąży i porodów. W jednym z ostatnich wpisów poruszył temat aktywności w ciąży.
Więcej wiadomości znajdziesz na Gazeta.pl >>>
Wiele kobiet obawia się nie tylko ćwiczeń w ciąży, lecz także wręcz ogranicza swoje normalne aktywności do minimum, obawiając się groźby przedwczesnego porodu. Doktor Lipa przekonuje czytelniczki, że leżenie plackiem nie tylko nie pomoże, ale według najnowszych badań nawet może zaszkodzić.
Reżim łóżkowy i hospitalizacja jedynie zwiększają ryzyko epizodów zakrzepowo-zatorowych oraz złego dobrostanu psychicznego paradoksalnie prowadząc do ZWIĘKSZENIA liczby porodów przed 37 tygodniem ciąży.
Z tych samych rekomendacji, na które powołuje się Lipa, wynika również, że umiarkowana aktywność w ciąży nie tylko nie sprawi, że matka urodzi za wcześnie, lecz wręcz oddali od niej ryzyko przedwczesnego porodu.
Ponadto u kobiet bez dolegliwości bólowych w podbrzuszu ze skróconą szyjką macicy ćwiczenia fizyczne dwa razy w tygodniu przez co najmniej 20 minut ZMNIEJSZAJĄ ryzyko porodu przedwczesnego o 32%! To jasno pokazuje, które postępowanie jest właściwe
Cenny post lekarza ilustruje nagranie z USG. Widać na nim skróconą szyjkę macicy i tzw. objaw lejka.
Cały post lekarza przeczytasz na jego profilu.
Przedwczesne skrócenie szyjki macicy może świadczyć o jej niewydolności i grozić poronieniem lub przedwczesnym porodem. Wszystko zależy od tego, jak krótka jest szyjka i jaki ma kształt. Jednym z problemów predysponujących do przedwczesnego porodu jest niewydolność cieśniowo-szyjkowa. Mówimy o niej, gdy dochodzi do rozwierania ujścia wewnętrznego szyjki (w fizjologicznej ciąży jest ono zamknięte). W wyniku tego procesu błony płodowe otaczające dziecko w jamie macicy uwypuklają się, co na USG daje to obraz tzw. lejka, o którym w swoim poście wspomina doktor Lipa. Więcej o szyjce macicy w ciąży przeczytasz tutaj: Długość szyjki macicy w ciąży - jaka jest prawidłowa?