Imiona, które budzą negatywne skojarzenia. Ich wybór może utrudnić życie

Wybór imienia dla dziecka jest bardzo ważną decyzją. Niektórych rodzicom zależy, aby było ono oryginalne i wyróżniło malucha z tłumu. W praktyce nie zawsze okazuje się to jednak dobrym pomysłem...

Rodzice zazwyczaj zastanawiają się nad wyborem imienia dla swojej pociechy, na długo przed jej przyjściem na świat. Pod uwagę biorą wówczas kilka czynników. Osoby wierzące często chcą nadać dziecku imię danego świętego, wierząc, że dzięki temu zyska ono patrona. Ci, którzy szczególnie cenią sobie tradycję, wybierają dla swoich pociech typowo polskie imiona. Zdarza się również, że rodzice nazywają potomstwo na cześć danych osób. Mogą to być zarówno członkowie rodziny, jak i cenieni artyści lub naukowcy. Dla niektórych istotne jest natomiast, aby imię dziecka było oryginalne i wyróżniło je z tłumu. Jest to jednak ryzykowne posunięcie.

Imiona, które budzą negatywne skojarzenia

Obserwując rankingi imion z ostatnich lat, można wywnioskować, że obecnie panuje moda na powrót do tradycji. Zamiast zagranicznych imion, rodzice znacznie częściej nadają dzieciom, takie które wybierali dla potomków również nasi przodkowie.

Zakazane imiona sprzed 100 lat. Katarzyna była nieodpowiednia, a Marta ekscentrycznaZakazane imiona sprzed 100 lat. Katarzyna była nieodpowiednia, a Marta ekscentryczna

Zobacz wideo Skąd się bierze patodeweloperka? Narkun: Deweloperzy wykorzystują to, co daje im prawo

W rankingu najpopularniejszych imion w 2020 roku w przypadku dziewczynek na podium znalazły się Julia i Zuzanna (urodziło się dokładnie tyle samo Julii, co Zuź), miejsce za nimi zajęła Zofia, zaś na pozycji trzeciej znalazła się Hanna. W przypadku imion męskich pierwsze miejsce zajął Antoni, a za nim znaleźli się Jan i Jakub.

Znana jest także lista najpopularniejszych imion z pierwszej połowy 2021 roku. Można tam zaobserwować drobne zmiany, bo o ile Zuzanna nadał została na pierwszym miejscu, a za nią znalazły się Zofia i Hanna, Julia spadła aż na pozycję czwartą. U chłopców pierwsze dwa miejsca pozostały bez zmian. Na trzeciej zamiast Jakuba znalazł się jednak Franciszek.

Rodzice, którzy omijają rankingi szerokim łukiem i nie interesują się aktualnie panującą modą, powinni pamiętać o kilku kwestiach. Oryginalne imię może faktycznie wyróżnić dziecko, ale również być źródłem jego problemów. Wiele osób pada ofiarą stereotypów, które wiążą się z konkretnymi imionami. Przykładem są spolszczenia zagranicznych imion. Jennifer, Dżesika, Brajan, Dżastin, czy Dżon to imiona, które są obecnie źródłem wielu memów.

Z badań wynika, że imiona te jednoznacznie kojarzą nam się z niskim statusem społecznym rodziców i próbą podniesienia go poprzez nazwanie dziecka w sposób oryginalny i "światowy".

- informuje Onet Kobieta.

Powołano się również na ciekawy eksperyment przeprowadzony przez psycholożki - Krystynę Doroszewicz z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej oraz Ewę Stanisławiak z Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania w Warszawie. Zainicjowały one scenkę z nauczycielami, którzy na podstawie płci i imion mieli wskazać, które dzieci chcieliby mieć w klasie. Nietypowe imiona odrzucono w pierwszej kolejności.

Trzeba jednak zaznaczyć, że są również imiona polskie, do których przylgnęły pewne łatki. Przykładem są Janusz i Grażyna, które w latach 1960-1970 cieszyły się dużą popularnością. Teraz przypisuje się im stereotypowe negatywne cechy Polaków, takie, jak chociażby niechęć do pracy i ciągłe życie z zasiłków. Poniekąd ich odpowiednikami z młodszego pokolenia są Karina i Sebastian (znani także jako Karyna i Seba). Przypisuje im się brak ambicji, również niechęć do pracy, ubytki w edukacji i skłonności do agresji.

Najpopularniejsze imiona 2021. 'Hebrajska lilia' ma godną rywalkę. To nowa królowa?Najpopularniejsze imiona 2021. "Hebrajska lilia" ma godną rywalkę. To nowa królowa?

Więcej o: