Test ciążowy - jak działa i kiedy go zrobić? Wszystko co powinnaś wiedzieć

Test ciążowy to jeden z najtańszych i jednocześnie naprostszych sposobów na wstępne stwierdzenie ciąży. Jest to jednocześnie najchętniej wybierana forma. Test ciążowy można zakupić w aptece, w drogerii albo w sklepie wielkopowierzchniowym. Kiedy wiemy, że działa?
Zobacz wideo Jakich specjalistów powinnyśmy odwiedzać w ciąży? Dla zdrowia przed porodem i po nim

Narodziny dziecka są szczególnym momentem w życiu każdego człowieka. Wykonanie domowego testu może być tylko pewnym początkowym sygnałem, jeżeli idzie o weryfikację czy jesteśmy w ciąży czy też nie. Aby mieć całkowitą gwarancję, tak czy siak należy udać się do ginekologa.

Test ciążowy - kiedy wiemy, że działa?

Test ciążowy - kiedy będziemy mieć pewność, że zadziałał on prawidłowo? Głównym wyznacznikiem jest czas, w jakim go wykonamy oraz stan naszego zdrowia. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest indywidualny, a test nie może być stuprocentową gwarancją. Domowe testy wykrywają w organizmie gonadotropinę kosmówkową (hCG), czyli tzw. hormon ciążowy, świadczący o tym, że doszło do zagnieżdżenia zapłodnionej komórki jajowej. Dzieje się to w sytuacji kiedy zapłodniona komórka jajowa zagnieździ się w śluzówce macicy.

Na początkowym etapie hCG produkowana jest przez rozwijający się zarodek, a następnie przez łożysko. Zadaniem hCG jest produkcja progesteronu - hormonu, który jest niezbędny do utrzymania ciąży - oraz podtrzymanie funkcji ciałka żółtego. Gdy komórka jajowa zagnieździ się w błonie śluzowej macicy, poziom hCG w organizmie zaczyna gwałtownie wzrastać. Najwyższa wartość zostaje osiągnięta około 10. tygodnia ciąży. Następnie wartość ta spada. Dzieje się tak do momentu porodu. Testy ciążowe w domowej wersji wykrywają poziom hCG za pomocą nanoszenia monoklonalnych przeciwciał anty-hCG, które reagują na  obecność hormonu hCG.

Test ciążowy - rodzaje i ich działanie

Jest co najmniej kilka rodzajów testów ciążowych. Warto jest mieć to na uwadze. Testy ciążowe, które można wykonać w domu są niezwykle popularne. Ich ogromnym atutem jest przede wszystkim cena, łatwa dostępność i fakt, że uzyskany wynik, aż w 90 proc. jest wiarygodny. Na rynku możemy znaleźć następujące rodzaje testów:

  • test paskowy - ma formę niewielkich pasków, które zanurza się w próbce moczu;
  • test strumieniowy - kształtem przypomina flamaster, należy go umieścić bezpośrednio pod strumieniem moczu lub zanurzyć w próbce moczu;
  • test płytkowy - dołączona jest do niego pipeta, którą pobiera się próbkę moczu i dozuje na specjalną płytkę.

Kiedy zrobić test ciążowy - o czym musimy pamiętać?

Kiedy zrobić test ciążowy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Musimy mieć na uwadze fakt, że domowe testy ciążowe mają nieco inną czułość. Musimy kierować się zasadą: im jest bardziej czuły, tym szybciej otrzymamy wynik.

Te o czułości mniejszej niż 500 IU/l mogą dać nam dodatni wynik już 10 dni po zapłodnieniu. W przypadku czułości 500-800 500 IU/l dodatni wynik możliwy jest po około 14 dniach od zapłodnienia. Najdłużej na wynik będziemy czekali przy testach o czułości powyżej 800 IU/l - nawet do trzech tygodni od momentu zapłodnienia. Musimy, także pamiętać o tym, że testy najlepiej jest wykonywać rano. Na tak zwanej porannej próbce moczu. O tej porze dnia stężenie hCG jest najwyższe.

Jeżeli chcemy znać dokładny wynik testu, powinnyśmy udać się bezpośrednio na testy laboratoryjne. Za pomocą badań krwi ciążę możemy wykryć już nawet po siedmiu dniach od chwili zapłodnienia. Skierowanie na badanie uzyskamy od lekarza ginekologa. Można także wykonać je prywatnie w laboratorium diagnostycznym.

Pozytywny test ciążowy - jednak czy na pewno?

Pozytywny test ciążowy nie zawsze jest miarodajny. Musimy pamiętać o tym, że żaden test wykonany w warunkach domowych nie zagwarantuje nam, że wynik, który otrzymałyśmy jest prawdziwy. Możliwy jest wynik tak zwany fałszywie dodatni. Dzieje się to w następujących przypadkach:

  • niedawno doszło do poronienia lub rozwija się ciąża pozamaciczna;
  • przyjmujemy leki psychotropowe i przeciwpsychotyczne, silne środki przeciwbólowe, zastrzyki hormonalne, leki antyhistaminowe, preparaty wspierające płodność;
  • zmagamy się z chorobami tarczycy lub nerek, torbielami na jajnikach, chorobą nowotworową;
  • organizm wchodzi w okres menopauzy.

Test ciążowy cena - ile za niego zapłacimy?

Cena testu ciążowego może być różna. Wszystko zależy od producenta oraz rodzaju danego testu. Ceny testów ciążowych w aptekach wahają się od 4,50 złotych do nawet 16 złotych.

Więcej o:
Copyright © Agora SA