Endometrioza po cesarce : przyczyny, objawy, leczenie

Endometrioza po cesarce pojawia się z różnych powodów, może też dawać wiele mało charakterystycznych objawów. Zdecydowanie warto być czujną i wiedzieć, jak manifestuje się ta podstępna choroba. Dzięki temu można nie tylko łagodzić towarzyszące jej dolegliwości, ale i zapobiegać wielu groźnym powikłaniom. Co należy wiedzieć o endometriozie?

Endometrioza po cesarce może dawać rozmaite, często nieswoiste objawy.Choroba dotyka zwykle młode kobiety w wieku rozrodczym, głównie pomiędzy 25. a 30. rokiem życia. Jej objawy zwykle mijają w okresie menopauzy.

Czym jest endometrioza?

Endometrioza, czyli wędrowanie komórek śluzówki macicy (endometrium) jest schorzeniem, które nęka wiele kobiet. O chorobie mówi się, gdy śluzówka macicy jest obecna nie tylko wewnątrz jamy macicy, ale i poza nią. U kobiet chorujących na endometriozę przerośnięta śluzówka macicy pojawia się także w jajowodach, pęcherzu moczowym czy jelitach, moczowodach, jajnikach czy odbycie, jak również w przestrzeni za macicą oraz na jej zewnętrznej powierzchni.

U zdrowych kobiet endometrium każdego miesiąca ulega wzrostowi w jamie macicy i ostatecznie złuszcza się podczas miesiączki. U kobiet chorych podczas menstruacji endometrium nie zostaje usunięte z krwią - pozostaje w organizmie, w przypadkowych miejscach. Ma to swoje konsekwencje.

Komórki śluzówki macicy, choć zostają przyswojone przez narządy, wciąż zachowują się tak samo. Endometrium, bez względu na to, gdzie się znajduje, reaguje na zmiany hormonalne, złuszcza się i krwawi podczas każdego cyklu miesiączkowego. Oznacza to, że do comiesięcznego krwawienia dochodzi nie tylko z komórek znajdujących się w jamie macicy, ale i tych, które są obecne w innych miejscach.Ponieważ krew nie ma gdzie ujść, narastają dolegliwości bólowe,powiększają się zrosty. Konsekwencją mogą być bolesne blizny, które łączą narządy wewnętrzne.

Endometrioza po cesarce : przyczyny

Przyczyny endometriozy nie zostały do tej pory poznane. Wydaje się, że wywołać ją może wysoki poziom estrogenu, ale nie wyklucza się, że z chorobą może mieć związek układ krwionośny, układ limfatyczny, układ odpornościowy czy przebyte operacje.

Ryzyko endometriozy jest wyższe u kobiet, które nigdy nie rodziły lub odnotowano przypadki choroby w rodzinie. Na pojawienie się schorzenia może mieć wpływ cesarskie cięcie - zagrożenie chorobą jest wyższe u kobiet po cesarce. Dlaczego tak się dzieje? Bywa, że jest to skutek przeniesienia komórek śluzówki macicy podczas operacji. Wówczas może okazać się, że endometrium znajduje się także w zrostach po zabiegu.

W tym miejscu warto podkreślić dwie kwestie. Po pierwsze endometrioza w bliźnie po cesarcenie jest skutkiem błędu lekarskiego, ale powikłaniem pooperacyjnym. Po drugie endometrioza w bliźnie nie musi wskazywać na przeniesienie komórek śluzówki macicy. Często kobiety po prostu nie zdają sobie sprawy, że cierpią na tę chorobę.

Enometrioza po cesarce: objawy        

Objawami endometriozy po cesarce są:

  • obfite miesiączki i stany zapalne,
  • natężony ból towarzyszący krwawieniom miesięcznym,
  • dolegliwości w obrębie blizn. W miejscu cesarskiego cięcia zaczynają być wyczuwalne bolesne, niewielkie zgrubienia,
  • ból w okolicy miednicy oraz w dolnej części pleców, który nasila się szczególnie w czasie cyklu miesiączkowego. To często jeden z pierwszych objawów,
  • bolesne wypróżnienia.Należy zwracać uwagę, czy krew miesiączkowa nie pojawia się w moczu oraz w kale,
  • biegunka, zaparcia,
  • nudności.

Oprócz symptomów typowych dla endometriozy może pojawić się depresja, niepokój oraz częstsze infekcje, torbiele, bóle głowy, niski poziom cukru, stan podgorączkowy, podatność na alergie.

Endometrioza po cesarce : leczenie

Endometrioza musi być leczona niezależnie od tego, czy została wykryta po operacji cesarskiego cięcia, czy też pojawiła się wcześniej. Terapia ma na celu łagodzenie dokuczliwych objawów, a i przeciwdziałanie powikłaniom. Kluczowe jest wyeliminowanie lub spowolnienie rozwoju tkanki endometrialnej. Ponieważ endometrioza może być przyczyną bezpłodności, celem terapii jest również zoptymalizowanie lub przywrócenie płodności kobiety.

Przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać badania diagnostyczne, takie jak USG przezpochwowe, laparoskopia diagnostyczna oraz badanie krwi (poziom estrogenów, których nadmiar może być jedną z przyczyn choroby).

Rodzaj leczenia endometriozy zależy od wieku chorej, postaci jej objawów, miejsca, w którym rozwija się endometrium, rozmiaru narośli oraz planów rozrodczych. Najczęściej stosuje się hormonalną terapię zastępczą, leki przeciwbólowe, hormony wykorzystywane w kontroli urodzeń, lek obniżający poziom estrogenu i podwyższający poziom testosteronu oraz operację.

Jakie są wskazania do wykonania cesarskiego cięcia?

Zobacz wideo

Endometrioza po cesarce a zajście w ciążę

Rozrost endometrium może mieć bardzo poważne konsekwencje także w kontekście płodności. Plany rozrodcze w dużej mierze zależą od tego, gdzie umiejscowiło się endometrium. Endometrioza może utrudniać zajście w ciążę, zwłaszcza jeśli komórki śluzówki macicy lokalizują się w bliźnie w macicy czy w jajnikach. Endometrioza umiejscowiona w bliźnie w powłokach nie powinna wpływać  na starania o dziecko.

Więcej o: