Pielęgnacja krocza po porodzie jest w połogu kwestią kluczową, zwłaszcza u kobiet, które rodziły drogami i siłami natury. Nie ma przy tym znaczenia, czy narodziny dziecka wymagały nacięcia krocza czy też nie. Po porodzie, oprócz rany po nacięciu krocza, na pewno pozostały pęknięcia lub otarcia wewnątrz i dookoła warg sromowych. Tym samym pielęgnacja krocza po porodzie jest zawsze konieczna i bardzo ważna.
Krocze, czyli obszar pomiędzy pochwą a odbytem, u kobiet, które rodziły naturalnie wymaga szczególnej pielęgnacji. W przypadku cesarskiego cięcia ważniejsza jest pielęgnacja rany pooperacyjnej.
Do porodu naturalnego trzeba się wcześniej przygotować. Wyjaśnia ginekolog-położnik:
W kwestii pielęgnacji krocza po porodzie najważniejsza jest higiena. Podstawą jest codzienne, częste podmywanie się. Należy to robić trzy-cztery razy dziennie, pod bieżącą wodą, od przodu do tyłu, zawsze po każdej wizycie w toalecie. Nie należy używać w tym celu przypadkowych kosmetyków, a wyłącznie te, które są łagodne i sprawdzone. Można sięgnąć po mydło dla dzieci, szare mydło lub płyn do higieny intymnej. Krocze trzeba osuszać ręcznikiem jednorazowym lub strumieniem powietrza z suszarki. Nie wolno pocierać krocza ręcznikiem, by nie naruszyć szwów. Nie wolno używać gąbek i myjek, ponieważ są siedliskiem bakterii. Kąpiele nie są dobrym pomysłem - należy korzystać z prysznica. Po skorzystaniu z toalety lub zmienieniu podpaski (i przed tą czynnością), zawsze trzeba umyć ręce.
Co jeszcze jest ważne w pielęgnacji krocza po porodzie? Zaleca się również noszenie bawełnianej bielizny, specjalnej bielizny połogowej (majtki siateczkowe), która pozwala na odpowiednią cyrkulację powietrza. Jak najczęściej należy leżeć bez bielizny, wyłącznie na podłożu zabezpieczonym podkładem poporodowym. Wietrzenie krocza, dzięki działaniu powietrza, przyspiesza gojenie rany.
Należy starać się wypróżniać codziennie oraz unikać zaparć. Trzeba pić dużo wody, postawić na błonnik w diecie. Zaparcia i inne trudności w wypróżnianiu mogą okazać się bolesne, a także obciążające uszkodzone rejony krocza.
Należy stosować wkładki poporodowe, które wyglądają jak duże podpaski (albo małe pieluszki). Nie wolno używać tamponów. Podpaski i wkłady należy często zmieniać.
Należy dbać o ranę po nacięciu krocza, która zwykle goi się około kilka-kilkanaście dni. Zależy to od jej rozległości. W aptece można kupić preparaty, które wspomagają gojenie się krocza. To płyny i proszki do wykonywania nasiadówek bądź przemywania krocza. W pielęgnacja krocza po porodzie pomogą napary z roślin, które mają właściwości antybakteryjne i ułatwiają gojenie się rany, czyli rumianek, nagietek, kora dębu, arnika. Ranę można przemywać lekkim roztworem nadmanganianu potasu. Pomoże maść nagietkowa oraz środki działające odkażająco i przeciwzapalnie. Z czasem ból krocza powinien się zmniejszyć, a wygojenie powinno nastąpić po około sześciu tygodniach.
Gdy krocze zostało nacięte, co najmniej przez kilka dni będzie bolało, zwłaszcza podczas siedzenia lub oddawania moczu. Ból krocza mogą złagodzić okłady z lodu. Czasem niezbędne są leki przeciwbólowe. W połogu, kilka dni po porodzie, dolegliwości bólowe, które towarzyszą kobiecie zwłaszcza podczas siadania, pomaga zmniejszać specjalna poduszka. Ma ona kształt koła, dzięki czemu zapobiega bezpośredniemu kontaktowi krocza z podłożem.
Jeżeli kobiecie podczas porodu nacinano krocze, prawdopodobnie ma szwy rozpuszczalne. Te po maksymalnie trzech tygodniach się rozpuszczają - nie wymagają zdjęcia. Przez ten czas mogą się wykruszać i być widoczne na bieliźnie. Gdy na krocze założone są szwy niewchłanialne, należy się zgłosić do przychodni na ich usunięcie po około siedmiu dniach od porodu.
Krocze po porodzie goi się kilka-kilkanaście dni. Zwłaszcza w tym okresie wymagana jest szczególnie uważna pielęgnacja krocza po porodzie. W połogu, gdy nie dzieje się nic niepokojącego, do ginekologa na wizytę kontrolną należy udać się po sześciu tygodniach po porodzie. Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy z lekarzem należy spotkać się szybciej. Co powinno zwrócić naszą uwagę?