Higiena po cesarskim cięciu polega głównie na pielęgnacji rany, która znajduje się w miejscu, w którym dokonano cięcia. Kobieta, która urodziła przez cesarskie cięcie w połogu zmaga się również ze skurczami macicy i krwawieniem połogowym, jednak te wydają się schodzić na drugi plan. O ile po porodzie siłami natury najważniejsza jest higiena krocza, o tyle po cesarce kluczowa jest higiena rany po cięciu.
Jakie są wskazania do wykonania cesarskiego cięcia?
Rana po cesarskim cięciu znajduje się nad spojeniem łonowym. Ponieważ blizna biegnie w poprzek brzucha, a i nie jest duża (ma maksymalnie kilkanaście centymetrów długości i mniej więcej trzy milimetry szerokości), nie musi po wygojeniu szpecić. Niemniej do czasu aż wydobrzeje i zabliźni, należy o nią szczególnie dbać.
Na gojącej się ranie może pojawić się podłużny strupek, który przy prawidłowym myciu i wietrzeniu odpada po kilku dniach. Po zdjęciu szwów, co następuje najczęściej po siedmiu dniach od operacji, w miejscu cięcia widnieje intensywnie różowa kreska, która z czasem bieleje i staje się prawie niewidoczna (po kilku miesiącach). Gdy rana już się zagoi, warto dwa razy dziennie smarować ją maścią wygładzającą. Z czasem ślad po cięciu zacznie blednąć.
Przez kilka tygodni po porodzie rana może swędzieć. Czasem w miejscu blizny tworzą się zgrubienia, tzw. bliznowce. Powoduje je przerost tkanki. W miejscu cięcia brak jest czucia wskutek przecięcia nerwów. Przez jakiś czas może pojawiać się mrowienie czy drętwienie. Nie są to objawy niepokojące.
Po cesarskim cięciu powłoki brzuszne zostają zszyte szwami, które zdejmuje się najczęściej w siódmej dobie po operacji. Szwy z rany po cięciu cesarskim zostają usunięte przez położną środowiskową.
Przez pierwszą dobę po cesarce ranę chroni opatrunek. Nie wolno go moczyć. Podczas mycia się pod prysznicem należy go osłonić ręcznikiem. W razie potrzeby zmienia go wyłącznie położna lub lekarz. Opatrunek zostaje zdjęty w pierwszej lub drugiej dobie po operacji.
Po zdjęciu opatrunku należy dołożyć starań, by rana i jej okolice były czyste. W przeciwnym razie może dojść do zakażenia. Jak je oczyszczać? Za pomocą wody z dodatkiem szarego mydła czy bezzapachowego środka do mycia niemowląt.
Ranę po cesarskim cięciu należy przemywać trzy razy dziennie, po czym osuszać ją jednorazowym ręcznikiem. Następnym krokiem jest przetarcie rany spirytusem salicylowym, gotowymi wacikami nasączonymi spirytusem lub spryskanie środkiem antyseptycznym. Czystej rany nie należy niczym przykrywać, nie stosuje się już opatrunków.
Dopóki rana całkowicie się nie zagoi, należy nosić wyłącznie lekką, wygodną, swobodną i przewiewną bieliznę. Majtki nie mogą uciskać rany. Powinny być na tyle wysokie, by gumka jej nie dotykała, a znajdowała się na wysokości talii. Nie mniej ważne są ubrania - też nie powinny drażnić rany. Najlepiej, aby były komfortowe i przewiewne.
Bardzo ważne jest mycie rąk nie tylko przed czynnościami higienicznymi, ale i po skorzystaniu z toalety czy po przyjściu do domu.
Kobieta w połogu po cesarce, podobnie jak mama po porodzie naturalnym, zmaga się ze skurczami macicy, które nasilają się podczas karmienia piersią oraz z odchodami połogowymi. Odchody połogowe, czyli krwawienie z dróg rodnych po porodzie, początkowo są obfite i przypominają krwawienia miesiączkowe. Z czasem zmieniają nie tylko objętość (jest ich coraz mniej), ale i barwę. Na początku są czerwone, potem różowe, brązowawe i bezbarwne. Choć po cesarce odchody połogowe są zwykle mniej obfite, utrzymują się nawet miesiąc. Niepokojące jest, jeśli krwawienie jest bardzo skąpe bądź zanikło.
Aby poradzić sobie z dyskomfortem związanym z odchodami połogowymi, należy dbać o higienę krocza po cesarskim cięciu. Bardzo ważna jest częsta zmiana podkładów poporodowych i podpasek, a także podmywanie się.
Prawidłowemu gojeniu rany po cesarce nie powinien towarzyszyć ból. Ten bowiem mija w pierwszych dniach po cięciu. Niepokojący jest nie tylko ból, ale i zaczerwienienie rany, ropny wyciek lub gorączka. Ponieważ objawy te wskazują na zakażenie, konieczna jest wizyta u lekarza oraz podanie antybiotyku. Czasem wskazane jest założenie opatrunku z drenem, który odprowadza wydzielinę na zewnątrz. W takim wypadku należy go wymieniać co dwa lub trzy dni.