Majtki poporodowe - niezbędna rzecz dla każdej mamy

Majtki poporodowe to jedna z tych rzeczy, które warto spakować do torby z wyprawką. Przygotowując się do porodu przyszłe mamy pamiętają o ubrankach i akcesoriach dla dziecka. Drugą, równie ważną, jest wyprawka dla mamy. Co jeszcze powinno się w niej znaleźć?

Majtki poporodowe a podstawowe zasady higieny intymnej

Po porodzie bardzo ważne jest dbanie o higienę intymną oraz unikanie ucisku. Bakterie odżywiają się odchodami połogowymi, dlatego wskazane jest, by pilnować podstawowych zasad czystości. Oto główne zalecenia, których warto przestrzegać i to niezależnie od tego, czy był poród odbył się naturalnie, czy poprzez cesarskie cięcie.

  • po każdym korzystaniu z toalety w czasie połogu należy podmywać okolice intymne oraz wymieniać podpaski poporodowe,
  • do podmywania okolic intymnych najlepiej używać zwyczajnego, szarego mydła lub płynu do higieny intymnej, jeśli był do tej pory stosowany. Do oczyszczania rany w kroczu można zakupić w aptece (bez recepty) preparat działający przeciwbólowo, przeciwzapalnie oraz antyseptycznie,
  • do osuszenia okolic intymnych najlepiej używać jednorazowych ręczników papierowych. Można również osuszać krocze delikatnym strumieniem z suszarki,
  • zaleca się jak najczęstsze wietrzenie krocza - najlepiej na leżąco, bez bielizny, leżąc na podkładzie poporodowym ze zgiętymi nogami,
  • kilka dni po porodzie lepiej używać podkładów z bawełny niż podpasek. Obowiązuje również całkowity zakaz korzystania z tamponów - i to przez cały okres połogu,
  • zaleca się zrezygnowanie z kąpieli w wannie, szczególnie w ciepłej wodzie, na rzecz szybkiego mycia pod prysznicem. Najlepiej bez używania myjek i gąbek, które często są siedliskiem bakterii.
Zobacz wideo

Majtki poporodowe - czym są i do czego służą?

W celu zadbania o odpowiednią higienę okolic intymnych, niezbędne okażą się majtki poporodowe. Takie majtki pomagają też unikać zbędnego w takim stanie ucisku. Wietrzenie krocza jest koniecznie, gdyż dopływ powietrza zapewni szybsze zagojenie się rany oraz zmniejszy prawdopodobieństwo pojawienia się infekcji bakteryjnej. Ciasne ubrania, a szczególnie zbyt dopasowana, a wręcz obcisła bielizna, mogą podrażniać ranę w kroczu, co z kolei powoduje intensywny ból. Majtki poporodowe powinny skutecznie podtrzymywać podkład poporodowy (dużą podpaskę niezbędną po porodzie), dlatego ważne jest by były w odpowiednim rozmiarze.

Majtki poporodowe - jaki rozmiar wybrać?

Ciało po porodzie jest bardzo obolałe. W pierwszych dobach po urodzeniu dziecka kobieta odczuwa ból podczas wykonywania podstawowych czynności. Kupując majtki warto zwrócić szczególną uwagę na rozmiar, by nie wybrać zbyt małych. Zaleca się, by zakupić nawet nieco większy rozmiar, by nigdzie nie był odczuwalny ucisk. Producenci oferują rozmiary, jak w przypadku klasycznych majtek, od S do XXL - dobiera się je w zależności od obwodu bioder.

Majtki poporodowe - jaki fason wybrać?

Oprócz rozmiaru i materiału, z którego są uszyte, przy zakupie majtek poporodowych warto zwrócić uwagę na fason. W czasie połogu najlepiej odpuścić sobie wszelkie "seksowne" modele z kokardkami, koronkami czy pięknie wyhaftowanymi wzorami. Lepiej wybrać prosty model bez dodatkowych ozdób, które mogłyby jedynie podrażniać skórę. Polecane są raczej majtki niezbyt wycięte, z przedłużonym stanem, czyli do wysokości pępka. W przypadku porodu przez cesarskie cięcie, warto zwrócić uwagę, by bielizna kończyła się pod lub nad blizną,aby jej nie podrażniać.

Majtki poporodowe - rodzaje

Obecnie na rynku można znaleźć dwa rodzaje majtek poporodowych - jednorazowego i wielorazowego użycia. Jak sama nazwa mówi, że te pierwsze po jednym użyciu należy wyrzucić do kosza. Drugie przeznaczone są do ponownego wykorzystania, można je po zwyczajnie wyprać. Niektórzy producenci zalecają pranie ręczne, ale większość z nich można standardowo wrzucić do pralki. Zwróćcie uwagę na opcje prania podczas zakupów, by ułatwić sobie życie i to szczególnie po porodzie, gdy chcemy jak w najmniejszym stopniu dodawać sobie niepotrzebnych obowiązków.

Majtki poporodowe z fizeliny

W ofercie producentów znajdziemy modele wykonane z fizeliny lub bawełny. Majtki z fizeliny mają, niestety, więcej minusów niż plusów. Fizelina to sztuczny, nieprzepuszczający powietrza materiał, który możecie kojarzyć z ochraniaczami na obuwie zakładanymi podczas odwiedzin w szpitalu. Tworzywo to jest sztywne i nieprzyjemne w dotyku - o ile sprawdza się, jako osłonki na buty, zdecydowanie gorzej nadaje się na przylegającą do ciała bieliznę. Fizelina nie ma właściwości rozciągających. Dlatego, jeśli chcesz uniknąć dyskomfortu, a także odparzeń w okolicach intymnych, zainwestuj w majtki poporodowe uszyte z bawełny.

Majtki poporodowe bawełniane, bambusowe i poliamidowe

Wykonane z bawełny majtki wielorazowego użytku są uszyte z siateczkowej tkaniny z malutkimi dziurkami. Dzięki temu do rany w kroczu swobodnie dopływa powietrze. Ich zaletą jest miękki, przyjemny dla skóry materiał, nie powodujący podrażnień. Dobrym rozwiązaniem są także majtki wykonane z bambusa, czyli z naturalnego materiału, który będzie równie bezpieczny i komfortowy dla świeżo upieczonej mamy.

W użyciu są też modele wykonane z poliamidu. Jest to materiał często sprzedawany jako nylon, ma właściwości rozciągające i łatwo dopasowuje się do ciała. To także całkiem niezła opcja, choć nic nie zastąpi bawełny.

Więcej o: