Cesarka i co dalej?

To, ile dni spędzisz w szpitalu po cesarskim cięciu, zależy od tego, jak szybko wracasz do zdrowia, a także od zwyczajów przyjętych w twoim szpitalu. Zwykle pobyt na oddziale położniczym trwa około 3-4 dni. Zanim jednak całkiem odzyskasz siły, upłynie około miesiąca-dwóch. Jak wygląda połóg po cesarce?

Jak się będę czuła?

Gdy znieczulenie przestanie działać, zaczniesz odczuwać ból wokół rany. Jego natężenie zależy m.in. od tego, jakie znieczulenie miałaś i jaki jest twój próg bólu.
Niektóre mamy już po kilku godzinach nie odczuwają większych dolegliwości. Jeśli miałaś znieczulenie zewnątrzoponowe, przez kilka godzin po operacji będziesz dostawać niewielkie dawki środków przeciwbólowych przez cewnik, który umieszczono ci na plecach. Kobiety po tym znieczuleniu w pierwszych dniach po porodzie skarżą się niekiedy na silny ból głowy, bóle pleców lub mrowienie i drętwienie nóg, które zwykle mijają po kilku dniach. Jeśli operowano cię w znieczuleniu ogólnym, otrzymasz leki w kroplówce lub zastrzyku dożylnym. Potem w razie potrzeby poproś o środek przeciwbólowy w czopku lub w tabletce. Lekarz dobierze go tak, by nie zaszkodzić dziecku. Po wybudzeniu mogą męczyć cię nudności i wymioty, ból głowy i gardła. Będziesz czuła się osłabiona. Po operacji w płucach zalega wydzielina. Lekarz zaleci ci odkasływanie lub energiczne wydmuchiwanie powietrza, by ją usunąć, ale lepszą metodą jest wciąganie brzucha, a następnie gwałtowny wydech z głośnym „pfuuuf”.

Kiedy będę mogła wstać?

Im szybciej, tym lepiej. Zacznij od poruszania stopami. Kręć kółka w różnych kierunkach.
To uruchomi krążenie w nogach. Po sześciu-ośmiu godzinach po operacji powinnaś wstać i zrobić kilka kroków. To pomaga zapobiec zakrzepom i zatorom naczyniowym. Ale nie próbuj tego sama, bo może ci się zakręcić w głowie – poproś o pomoc położną. Najpierw usiądź i dopiero po odczekaniu dłuższej chwili spróbuj wstać. Pierwsze kroki mogą być bolesne, ale to minie. Staraj się nie garbić (na początku możesz to robić odruchowo). Nie bój się – szwy się nie rozejdą, a w pozycji wyprostowanej będzie ci wygodniej i nie będziesz czuła bólu.

Kiedy pierwszy raz mogę iść do toalety?

Gdy tylko będziesz gotowa stanąć na nogi, położna usunie cewnik moczowy, który do tej pory opróżniał twój pęcherz. Teraz możesz normalnie korzystać z toalety. Niektóre mamy po cesarskim cięciu mają problemy z wypróżnieniem. Gdy będziesz mogła już normalnie jeść (zwykle w trzeciej dobie), uzupełnij swoją dietę suszonymi śliwkami lub rodzynkami. Jeśli to nie pomoże, poproś położną o czopek przeczyszczający. Na ponowne uruchomienie pęcherza i pobudzenie prawidłowego funkcjonowania jelit najlepsze jest jak najszybsze wstanie z łóżka i krótkie spacery oraz picie dużej ilości płynów, najlepiej ciepłej wody.

Jakie są inne poporodowe dolegliwości?

Możesz odczuwać bolesne obkurczanie się macicy, która wraca do rozmiarów sprzed ciąży. Może to być przykre zwłaszcza podczas karmienia piersią, ale to znak, że wszystko jest w porządku. Odchody połogowe, wydzielane z pochwy i przypominające krwawienie miesiączkowe, najpierw są czerwone, potem różowe, brązowe i wreszcie bezbarwne. Utrzymują się przez trzy, cztery tygodnie. Są nieco mniej obfite niż po naturalnym porodzie, zwłaszcza jeśli do cięcia doszło zanim rozwinęła się akcja porodowa. Jeśli byłyby jednak bardzo skąpe lub w ogóle zanikły przed tym czasem, zgłoś się do lekarza. Być może doszło do zatrzymania odchodów we wnętrzu macicy i trzeba będzie zastosować leki.

Jakie są wskazania do wykonania cesarskiego cięcia?

Czy będę mogła karmić piersią?

Oczywiście, choć przez pierwsze dni jest to nieco utrudnione. Będziesz potrzebować pomocy w przystawieniu dziecka i znalezieniu wygodnej pozycji do karmienia.
Możesz siedzieć na krześle z rękoma na oparciach, a dziecko położyć na miękkiej poduszce umieszczonej na brzuchu. Możesz też poduszkę wraz z maluchem włożyć pod pachę – tak, by nóżki dziecka nie leżały na twoim brzuchu, lecz pod ramieniem (drugą ręką przysuń główkę dziecka do piersi). Komfortowa jest też pozycja leżąca. Połóż się na boku (pamiętaj o wygodnym podparciu głowy), ułóż malucha na poduszce i przysuń go do piersi.

Jak szybko będę z moim dzieckiem?

Pierwszy kontakt mamy z dzieckiem zależy od rodzaju znieczulenia i stanu dziecka.
Jeśli jesteś przytomna podczas operacji wykonywanej w znieczuleniu zewnątrzoponowym lub podpajęczynówkowym, a dziecko jest w dobrym stanie, możesz zobaczyć je i dotknąć jeszcze na sali operacyjnej. Po operacji przyniosą ci dziecko do pierwszego karmienia.
W większości szpitali już w pierwszej, najdalej w drugiej dobie po operacji dziecko jest razem z mamą. W razie trudności zawsze możesz poprosić położną o pomoc.
Jeśli chcesz wziąć dziecko na ręce, podnoś je z poziomu stołu (pracują wtedy mięśnie ramion, a nie brzucha). Przy schylaniu się uginaj kolana, zamiast zginać się w pasie.

Co z seksem?

Po cesarce łatwiej wrócić do seksu. W czasie porodu zakończonego cesarskim cięciem okolice intymne pozostają nietknięte. Dzięki temu powrót do seksu na ogół nie przysparza problemów. Nie znaczy to jednak, że można się z tym śpieszyć. Lekarze zalecają odczekać z podjęciem współżycia co najmniej 6 tygodni. Na początku najlepiej wybierać pozycje, w których rana po cięciu nie jest narażona na ucisk.

Jak się goi rana po cięciu?

Od trzeciej doby po operacji możesz normalnie kąpać się pod prysznicem, myjąc również ranę pooperacyjną. Blizna może cię pobolewać, a później swędzieć przez kilka tygodni. Dolegliwości będą się jednak stopniowo zmniejszać. Staraj się nosić obszerne rzeczy, które nie będą urażać blizny. Jeśli czujesz ból w czasie kaszlu, kichania czy śmiechu, przyciśnij brzuch miękką poduszką.Do czasu zdjęcia szwów dobrze jest dezynfekować ranę Octeniseptem i nie smarować żadnymi kremami. Potem można stosować maści lub plastry z kwasem hialuronowym, a także kremy przyspieszające gojenie. Blizna stopniowo zblednie, a w końcu stanie się nieco jaśniejsza niż twoja skóra, niemal niewidoczna pod włosami łonowymi. Jeżeli jednak zauważysz, że rana robi się zaczerwieniona, opuchnięta, bardziej bolesna, sączy się z niej wydzielina lub ropa lub masz gorączkę, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Konieczna jest wtedy kuracja antybiotykowa. Jeśli lekarz, który cię operował, użył zwykłych szwów nierozpuszczalnych, zdejmie je po 7 dniach (niekiedy stosuje się szwy rozpuszczalne i wtedy w ogóle nie ma z tym problemu). Po miesiącu rana nie powinna ci już sprawiać większych kłopotów, choć niektóre mamy czują nawet po kilku miesiącach, że okolica blizny jest lekko odrętwiała.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA