Dolegliwości w czasie połogu

Dziecko już jest na świecie i poród staje się wspomnieniem. Niestety, na razie dość bolesnym. Kiedy ustąpią poporodowe dolegliwości? Co jest w czasie połogu normą, a co nie? Jak wrócić do formy?

Skurcze w dole brzucha

Skurcze w dole brzucha to wynik kurczenia się macicy, która wraca do rozmiarów sprzed ciąży. Wiele kobiet odczuwa je przez kilka, a nawet kilkanaście dni po porodzie. Zwykle najsilniejsze są w czasie karmienia piersią. Oksytocyna stymulująca wypływ mleka z piersi wywołuje też skurcze macicy. Choć są dokuczliwe, nie trzeba się nimi niepokoić. Przeciwnie - świadczą o tym, że organizm po ciąży i porodzie wraca do normy.

Objawy kurczenia się macicy może złagodzić głębokie oddychanie przeponą. Jeśli to nie wystarczy, można sięgnąć po łagodne środki przeciwbólowe, np. paracetamol. Po kilkunastu dniach skurcze powinny ustąpić.

Gojenie krocza

Nawet jeśli w czasie porodu uda się uniknąć nacięcia krocza, większość kobiet przez pierwsze dni odczuwa ból w tej okolicy. Wszelkie ranki i otarcia w tym newralgicznym miejscu są bowiem wyjątkowo dokuczliwe. A trudno ich uniknąć nawet w najbardziej fizjologicznym porodzie.

Przede wszystkim należy dbać o higienę i kilka razy dziennie (a najlepiej po każdym oddaniu moczu i stolca) podmywać się letnią wodą z delikatnym środkiem myjącym. A po myciu dokładnie osuszyć krocze papierowym ręcznikiem lub strumieniem ciepłego powietrza suszarki. To przyspieszy gojenie. Warto też od czasu do czasu wietrzyć ranę. Najłatwiej to zrobić, kładąc się bez bielizny z podłożoną pod pośladki podpaską.

Jeśli krocze jest opuchnięte, ulgę mogą przynieść zimne okłady, a także kompresy gazy nasączonej naparem nagietka, rumianku, arniki lub kory dębu. Pomóc może też polewanie krocza na przemian ciepłym i chłodnym strumieniem wody z prysznica. W pierwszych, najbardziej bolesnych dniach najlepiej siadać na miękkiej poduszce lub dmuchanym kółku do pływania.

Po kilku tygodniach wszelkie dolegliwości powinny ustąpić.

Jeśli rana nie goi się albo po kilku tygodniach krocze wciąż jest bardzo bolesne, obrzęknięte, zaczerwienione lub z rany sączy się jakaś wydzielina, należy skonsultować się z ginekologiem.

Seks po porodzie

Przez pierwsze 6-8 tygodni po porodzie (tyle trwa poporodowy okres zwany połogiem) lepiej zachować wstrzemięźliwość seksualną. Organizm kobiety musi mieć czas, żeby macica się obkurczyła, odchody połogowe ustały, a krocze zupełnie się wygoiło. Potem warto wybrać się na wizytę kontrolną do ginekologa. Jeśli lekarz stwierdzi, że wszystko jest w porządku, można podjąć współżycie.

Czasem, choć fizycznie nie ma ku temu przeszkód, kobieta nie jest jeszcze psychicznie gotowa na seks. Jeśli młoda mama czuje opór przed podjęciem współżycia, dobrze jest porozmawiać szczerze na ten temat z partnerem i poczekać tyle, ile trzeba. To nie znaczy, że nie należy okazywać sobie troski i czułości na inne sposoby.

Jeśli mimo upływu czasu niechęć kobiety do seksu się nie zmniejsza i dla pary zaczyna to stanowić poważny problem, warto zwrócić się o pomoc do seksuologa.

Powrót do ćwiczeń

Przede wszystkim trzeba dać ciału czas na zregenerowanie sił. Przez pierwsze tygodnie lepiej się więc nie przemęczać. Dopiero gdy skończy się połóg i lekarz po badaniu kontrolnym stwierdzi, że wszystko jest w porządku, można stopniowo zacząć ćwiczyć. Na początek najlepsza jest niezbyt forsowna gimnastyka w domu. Wiele ćwiczeń można wykonywać nawet z dzieckiem na ręku (prezentujemy je na tej stronie internetowej).

Gdy kobieta nabierze już nieco sił, warto wybrać się do klubu fitness na specjalne zajęcia dla mam. Tam trenerka dobierze najlepsze na ten czas ćwiczenia. Takie zajęcia mają też tę zaletę, że pozwalają przerwać monotonię codziennej opieki nad dzieckiem (często można przychodzić na nie z maluchem) i poznać inne kobiety w podobnej sytuacji. To dla młodej mamy naturalna grupa wsparcia, dzięki której powrót do formy będzie nie tylko łatwiejszy, ale też przyjemniejszy.

Krwawienie po porodzie

Krwawienie po porodzie jest wynikiem obkurczania się i oczyszczania macicy. Może trwać od dwóch do sześciu tygodni. Mają je także mamy po cesarskim cięciu. Przez pierwsze dwa, trzy dni tzw. odchody połogowe przypominają obfitą miesiączkę. Potem ich ilość stopniowo się zmniejsza, a kolor zmienia z czerwonego w brązowy, następnie żółtawy, a na końcu biały. Jeśli krwawienie nagle zniknie (zdarza się to niekiedy u kobiet po cesarskim cięciu, tzw. zatrzymanie odchodów) lub przeciwnie - zwiększy się, albo wydzielina niespodziewanie zmieni charakter (np. znów stanie się żywoczerwona, ma inny zapach), trzeba się skontaktować z ginekologiem.

Bóle kości ogonowej

Dolegliwości w okolicy kości ogonowej najczęściej są wynikiem silnego parcia w czasie porodu. Pomóc może leżenie na brzuchu. Ulgę powinny przynieść też ciepłe okłady i polewanie bolesnych miejsc strumieniem ciepłej wody z prysznica. Można też zastosować przeciwbólowe i przeciwzapalne czopki doodbytnicze.

Konsultacja: dr n. med. Marta Monist, ginekolog-położnik

Więcej o: