Seks po porodzie

Czy pojawienie się dziecka musi oznaczać, że mąż zacznie sypiać na kozetce, a ty czułe noce będziesz wspominać jak przeszłość, do której nie ma powrotu?

Dziecko ma już kilka miesięcy i emocje związane z jego pojawieniem się nieco opadły. Twoje ciało wraca do formy. Życie rodzinne pomału się normuje. Mąż niecierpliwie zagląda ci w oczy i pyta, jak się czujesz. A ty z popłochem stwierdzasz, że zupełnie nie masz ochoty na seks, a jeśli już dojdzie do zbliżenia, nie sprawia ci ono przyjemności, a czasem nawet boli.

Boisz się, że następnym razem będzie tak samo. Strach wzmaga napięcie i następnym razem jest rzeczywiście jeszcze gorzej. Sytuacja się zapętla, wydaje ci się, że nie ma już z niej wyjścia. Mąż ma żal, ale nie mówi tego wprost, ty zaczynasz się zastanawiać, czy nie stałaś się przypadkiem oziębła.

Trudno się odnaleźć

Badania prowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że jedna na pięć par rozpoczyna współżycie seksualne w ciągu czterech tygodni po porodzie, jedna na dziesięć czeka z tym około sześciu, siedmiu miesięcy. Niektóre pary nie podejmowały współżycia do dwunastego, a nawet dwudziestego trzeciego miesiąca życia dziecka. W rok po narodzeniu dziecka 50% par współżyło rzadziej niż przed ciążą. Powodem były między innymi: zmęczenie, poczucie utraty prywatności, zmniejszenie potrzeb seksualnych.

Wszystko jest inaczej

Nie ty jedna masz po porodzie problemy z podjęciem na nowo współżycia seksualnego. Jeśli nie wierzysz, zapytaj o to inne młode matki. Narodziny dziecka, zwłaszcza pierwszego, zmieniają tak wiele w życiu rodziny, że trudno sobie wyobrazić większą rewolucję. Zmienia się hierarchia wartości, układy między małżonkami, rodzinny świat staje na głowie. W nowej rzeczywistości czasem trudno się odnaleźć obojgu rodzicom.

Egzamin dla związku

Ten czas jest dla obojga partnerów wielkim egzaminem trwałości i dojrzałości związku, sprawdzianem zdolności do kochania i rozumienia nie tylko siebie, ale i drugiej strony. Zdarza się co prawda, że kobiety mają ochotę na kochanie się z mężem wkrótce po porodzie i szybko podejmują satysfakcjonujące współżycie, ale większości młodych matek powrót do małżeńskiej sypialni zajmuje znacznie więcej czasu. Czasem trwa to tak długo, że zarówno kobieta, jak i jej partner obawiają się, że ten szczęśliwy moment nigdy nie nastąpi.

Trudny początek

Zanim zdecydujesz się na podjęcie współżycia, wybierz się do lekarza i sprawdź, czy wszystkie szwy po nacięciu lub pęknięciu krocza prawidłowo się zagoiły. Oprócz tego sama sprawdź, czy dotykanie intymnych miejsc nie sprawia ci bólu. Możesz zaopatrzyć się w specjalny nawilżający żel, który ułatwi początki współżycia. Starajcie się zaczynać od pieszczot, które pomogą wam nawzajem rozluźnić się i oswoić z nową sytuacją. Młoda mama wymaga tyle samo czułości i delikatności, co kobieta, która kocha się z mężczyzną po raz pierwszy. Porozmawiaj z mężem o swoich obawach, powiedz, czego się boisz i o co go prosisz. Tobie będzie lżej na duszy, a on nie będzie czuł się taki opuszczony i odtrącony.

Co mówią lekarze?

Współżycie można zacząć, kiedy tylko kobieta ma na nie znów ochotę, zachowując przy tym oczywiście zdrowy rozsądek. Lekarze zazwyczaj zalecają powstrzymanie się od seksu mniej więcej na sześć tygodni po porodzie. Ważne, żebyś była na to wewnętrznie gotowa i rzeczywiście tego pragnęła. Nie spieszcie się. Czasem lepiej poczekać, niż narażać się na rozczarowanie i frustrację.

Łóżko, znaczy sen

Bycie matką oznacza niekiedy 16-godzinny etat z nienormowanym czasem pracy, masz więc prawo być po prostu śmiertelnie zmęczona. Ochotę na seks miewają zazwyczaj osoby wypoczęte, co twój mąż powinien sobie uświadomić i wspomóc cię w domowych obowiązkach. Jeśli co jakiś czas to on będzie wstawał w nocy do dziecka, może zrozumie, dlaczego zasypiasz, zanim jeszcze dotkniesz głową poduszki. Nie wahaj się też skorzystać z pomocy babć czy cioć i pozwól im na kilka godzin zająć się dzieckiem, byś sama mogła się wreszcie wyspać.

Dziecko w centrum

Natura tak to urządziła, że po narodzinach dziecka to na nim skupia się prawie całe zainteresowanie matki. Prolaktyna, główny hormon sprzyjający laktacji, zwana hormonem macierzyństwa, osłabia popęd seksualny. Dzięki temu bezradne i zdane całkowicie na matkę dziecko ma większą szansę przetrwania. Niemowlę staje się dla matki kimś najważniejszym na świecie. W pierwszych tygodniach, a czasem nawet miesiącach, popęd seksualny kobiety słabnie, ale to minie. Naprawdę.

Utracona radość

Możliwe, że po porodzie mięśnie dna miednicy są rozciągnięte i ścianki pochwy stały się zbyt luźne. Możesz temu zaradzić, wykonując tzw. ćwiczenia Kegla. Polegają one na zaciskaniu i rozluźnianiu ścian pochwy (tak jakbyś starała się zatrzymać wypływanie strumienia moczu). Ćwiczenia te można wykonywać po kilkanaście razy dziennie już od pierwszych dni połogu. A może powód trudności we współżyciu ma psychologiczną naturę? Może w waszym związku pojawiło się wraz z dzieckiem napięcie, które sprawia, że nie czujesz się z mężem tak bezpiecznie i swobodnie jak kiedyś? Taka nowa, trudna sytuacja często wywołuje małżeński kryzys. Koniecznie rozmawiajcie o swoich uczuciach, żalach i prośbach, bo z niewypowiedzianych słów może powstać między wami mur.

Kłopoty z urodą

Bezpośrednio po porodzie twoje ciało jest zmienione, skóra utraciła dawną sprężystość, a brzuch nie jest ani trochę płaski. Nie podobasz się sobie, więc trudno ci jest wyobrazić sobie, jak możesz podobać się mężowi. Jeżeli źle się czujesz w swojej skórze, możesz to zmienić. Zacznij od umycia włosów i pięciu minut na relaksującą maseczkę. Gdy tylko znajdziesz wolną chwilę, spróbuj się choć trochę gimnastykować.

Lęk przed ciążą

Zanim ponownie rozpoczniecie współżycie, porozmawiajcie o antykoncepcji. Karmienie piersią nie chroni przed zajściem w ciążę, zaś owulacja (a wraz z nią płodność) poprzedza wystąpienie miesiączki. Możecie dobrać metodę, która najlepiej będzie odpowiadała waszemu światopoglądowi i przyzwyczajeniom. Po porodzie można stosować środki mechaniczne (prezerwatywy, krążki, gąbki), wkładkę wewnątrzmaciczną, "minipigułki" zawierające tylko progesteron.

Dla opuszczonego męża

Cierpliwości. Ona do ciebie wróci. Ten mały tyran, który skradł wszystkie jej uczucia, szybko urośnie. To nieprawda, że ona przestała cię kochać. To tylko ta prolaktyna zmienia normalną kobietę w Wielką Matkę. A propos, zamiast powtarzać, że strasznie utyła, lepiej wyciągnij ją na wieczorny spacer i raz na trzy dni zostań w domu z dzieckiem. Postaraj się zrozumieć jej sytuację, a jeśli Ci się nie uda, to przynajmniej zaakceptuj przejściowe problemy w sypialni. Jej także nie jest łatwo. Trudno jest jednocześnie kwitnąć i owocować.

Odzyskać ciało po porodzie

Niewątpliwie trudno jest idealnie pogodzić role matki i kochanki. Niewiele kobiet to potrafi. Większość najczęściej na jakiś czas "odchodzi" od męża do dziecka, bo tak nakazuje im instynkt macierzyński - potężna i wszechogarniająca siła.

Nastawienie do seksu po narodzinach dziecka zależy od wielu czynników. Między innymi od tego, jak przebiegał poród, który jest przeżyciem bardzo cielesnym i stanowi część życia seksualnego kobiety. Niestety, kobieta często przeżywa poród niezwykle dramatycznie.

Nadal jeszcze w wielu szpitalach odziera się ją z godności i intymności. Każdy obcy lekarz lub student może przyjść i gapić się na odsłonięte intymne okolice jej ciała, może ich dotykać, nie pytając nawet o zgodę... Jak później cieszyć się dotykiem rąk mężczyzny?

Przeżycia z porodu są często tak przykre dla kobiety, że w konsekwencji przestaje ona akceptować swoje ciało. Czuje, że ono jakby już do niej nie należy - skoro tak przedmiotowo traktowali je obcy ludzie. W takiej sytuacji powinna porozmawiać z kimś bliskim lub skorzystać z fachowej pomocy.

Seks to czuły barometr

Podjęcie współżycia zależy też od tego, jak kobieta czuje się psychicznie i jaki ma emocjonalny kontakt ze swoim mężem. Zazwyczaj pojawienie się dziecka w rodzinie jest wyzwaniem dla związku. Kobieta i mężczyzna muszą się oswoić ze zmienioną rzeczywistością. Inny będzie teraz rytm ich aktywności seksualnej, nieco inne odczucia fizyczne. Trzeba też przyzwyczaić się do tego, że obok śpi dziecko.

Wszystkie te przeszkody można przezwyciężyć, pod warunkiem że młodzi rodzice nadal się kochają i umieją okazywać sobie uczucie na różne sposoby, potrafią ze sobą rozmawiać na każdy temat, a trudne sytuacje nie osłabiają ich więzi, tylko ją jeszcze wzmacniają.

Więcej o: