Jak znaleźć najlepszą położną

Z pomocy położnej rodzinnej mogą korzystać kobiety w każdym wieku.

Położne od wieków towarzyszyły kobietom w doli i niedoli. Często były bardzo cenione w swojej społeczności. (Dość wspomnieć francuską nazwę tej profesji "sage-femme", co znaczy "mądra kobieta").

W średniowieczu akuszerki za stosowanie ziół i kontakt z "nieczystymi" położnicami kończyły czasem na stosie jako wiedźmy. Dziś korzystają z najnowszych zdobyczy nauki i nie ryzykują życia, ale ich posłannictwo jest wciąż to samo - służyć kobietom radą i pomocą w różnych sytuacjach życiowych.

Położna rodzinna - kto to taki?

Zakres szkolenia położnej rodzinnej jest bardzo szeroki i prócz przedmiotów ściśle zawodowych, takich jak położnictwo, ginekologia, seksuologia czy pediatria, obejmuje zagadnienia z zakresu psychologii, socjologii, pedagogiki, etyki, podstaw zarządzania i prawa. Przeważająca większość położnych rodzinnych ma za sobą długi staż pracy w szpitalu. Są więc przygotowane do tego, aby ruszyć w teren. A pieczętują się: "specjalistka pielęgniarstwa środowiskowego" lub "położna rodzinna".

W czasie tzw. wizyt patronażowych położne udzielają porad dotyczących zdrowia młodej mamy i noworodka, pielęgnacji malucha, a także karmienia piersią. W warunkach intymnej rozmowy we własnym domu łatwiej też porozmawiać o sprawach, które bywają utrapieniem młodych rodziców, jak nadopiekuńczość dziadków, opory świeżo upieczonego taty przed włączeniem się do opieki nad maleństwem czy zazdrość o nie ze strony starszego rodzeństwa.

Ale kontakt warto nawiązać znacznie wcześniej. Położna rodzinna może nawet prowadzić tzw. ciążę fizjologiczną (lekarz konsultuje wtedy pacjentkę tylko trzykrotnie, jeśli wszystko przebiega prawidłowo, a poza tym je-dynie w razie jakichś niepokojących objawów). W jej gestii leży także przygotowanie do porodu - w formie zajęć w szkole rodzenia lub konsultacji indywidualnych (przydatne dla osób, którym niezręcznie byłoby rozmawiać w większym gronie, a także dla mam doświadczonych, które chciałyby sobie tylko odświeżyć niektóre zagadnienia).

Położna rodzinna ma także kwalifikacje do przyjęcia porodu domowego, choć niewiele z nich na razie decyduje się proponować to kobietom.

Doradzi, objaśni, nauczy

Co jeszcze może zaoferować położna? Doradzi, jak dbać o zdrowie rodziny. Opowie o badaniach, których kobiety nie powinny zaniedbywać (np. cytologia, czyli pobieranie wymazu z szyjki macicy). Nauczy prawidłowej techniki samobadania piersi (a tylko niewielki procent Polek wykonuje to proste i skuteczne badanie regularnie) i zasad, które pozwolą ustrzec się chorób przenoszonych drogą płciową (w tym HIV).

Jeśli niepokoją cię jakiekolwiek objawy związane z twoją kobiecością, masz nieregularne miesiączki albo nękają cię jakieś dolegliwości w trakcie cyklu, jeśli chcesz wiedzieć więcej o powrocie płodności po porodzie czy po odstawieniu tabletek hormonalnych - umów się z położną. Wiele położnych rodzinnych jest dobrze obeznanych z naturalnymi metodami planowania rodziny, które mogą być użyteczne nie tylko wtedy, gdy chce się uniknąć poczęcia, ale także wtedy, kiedy nie możemy doczekać się dziecka. Metody te są bowiem oparte na obserwacji własnego organizmu i ich umiejętnym interpretowaniu, a z tym akurat, mimo coraz lepszego wykształcenia kobiet, wcale nie jest najlepiej. Dlatego też położne gotowe są dzielić się swoją wiedzą z dziećmi i młodzieżą - chętnie przyjmują zaproszenia do szkół. Nie odmówią też intymnej rozmowy z naszą nastoletnią córką, np. o targającej nią burzy hormonalnej.

Od babci do wnuczki

Większość starszych pań, które nie myślą już o posiadaniu dzieci, nie sądzi, że mogłaby znaleźć wsparcie u położnej. Tymczasem problemy okresu przekwitania, czyli menopauza, a także pomoc przy wszelkich dolegliwościach ginekologicznych, włącznie z opieką pooperacyjną i podstawową rehabilitacją, to także obszar działania położnej środowiskowo-rodzinnej.

Aby dopełnić obrazu, dodajmy, że położne współpracują z lekarzem opieki podstawowej, ginekologiem, pediatrą, a także pielęgniarkami rodzinnymi. W razie potrzeby ułatwią kontakt ze specjalistami z różnych dziedzin i służbami socjalnymi. I to wszystko (dla ubezpieczonych) za darmo, ponieważ ich pomoc jest opłacana przez NFZ. Jest tylko jeden warunek - położna rodzinna musi mieć 6000 podopiecznych, które zadeklarowały, że wybrały właśnie ją. W praktyce oznacza to zbieranie podpisów po domach, często z marnym skutkiem, ponieważ panie nie zawsze nawet chcą słuchać, jaki jest sens deklarowania pod opiekę położnej i pięcioletniej Joasi, i jej sześćdziesięcioletniej babci. A i kobiety, które biorą jeszcze pod uwagę urodzenie dziecka, prośbę o podpis nierzadko kwitują słowami: "Jak będę potrzebowała, to panią znajdę". Cóż, istnieje realna groźba, że wcale nie. Te podpisy oznaczają bowiem dla wielu położnych "być albo nie być" - w zawodzie. Wielka szkoda, kiedy doświadczone, mądre położne muszą szukać innych źródeł utrzymania. A możesz mieć swojego anioła stróża za cenę jednego podpisu!

Jak wybrać położną

Teoretycznie możesz wybrać każdą z położnych rodzinnych w Polsce! Nie byłoby jednak szczególnie praktyczne, gdybyś mieszkając w Krakowie, zadeklarowała swój wybór w Sopocie. Jeśli więc chcesz się zdecydować na położną, którą np. ktoś ci gorąco poleca, najpierw skontaktuj się z nią i dowiedz, czy jest w stanie świadczyć ci opiekę.

Najprościej zdecydować się na położną współpracującą z twoim lekarzem rodzinnym, ale możesz oczywiście wybrać inną.

Aby dokonać wyboru położnej, trzeba wypełnić deklarację - odpowiedni formularz znajdziesz na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia pod linkiem http://www.nfz.gov.pl /new/art/1140/deklaracja_wyb_pol.pdf. Oprócz tych na kontraktach są też położne praktykujące prywatnie, ale jest ich zdecydowanie mniej, a ich usługi są płatne.

Jeśli oczekujesz dziecka - daj o tym znać położnej długo przed porodem - możesz wtedy liczyć na jej pomoc w ciąży, a na wizyty po porodzie (który też musisz zgłosić, bo szpital o tym nie powiadomi) przyjdzie już do ciebie dobra znajoma.

Deklarację do położnej możesz zmieniać raz na pół roku. Nie musisz się przy tym wyrejestrowywać od poprzedniej (system sam wprowadzi korektę), powinnaś natomiast zawiadamiać o zmianie nazwiska czy adresu.

Położne rodzinne świadczą usługi w ramach kontraktu od poniedziałku do piątku pomiędzy godziną 8.00 a 18.00. Jeśli przypuszczasz, że możesz potrzebować świadczeń poza tymi godzinami, dowiedz się zawczasu, na co możesz liczyć - wiele położnych rodzinnych w wolnych dniach pracuje na wezwanie, tyle że już odpłatnie.

Więcej o:
Copyright © Agora SA