III nagroda

Kraków, NZOZ Szpital im. R. Czerwiakowskiego, ul. Siemiradzkiego1

4,5 gwiazdki, 4 serca

Z listu: Czułam, że ja i dziecko jesteśmy w dobrych rękach.

Do porodu:

Sala z 4 łóżkami, podzielona na boksy. Piłka, worek sako, drabinki. Dwie sale pojedyncze. W I okresie można chodzić, pić, korzystać z prysznica, rzadziej z pomocnych sprzętów. Łagodzenie bólu - masaż, imersja wodna (ord. ). Z listu: mogłam przybierać dowolne pozycje, czułam się komfortowo . Znieczulenie ZO - nieodpłatne ze wskazań medycznych, płatne na życzenie . II okres - personel doradza półsiedzącą i leżącą. Poród z bliską osobą bez opłat, zalecane zrobienie badań. Osoba towarzysząca może zostać jak długo chce (ord.). Studenci asystują rzadko, nie zawsze za zgodą rodzących. Po narodzinach mama dostaje dziecko na brzuch na kilka, kilkanaście min.. Dziecko zaraz położono mi pod koszulę na piersi, była to najpiękniejsza chwila w czasie całego porodu. Pierwsze karmienie jeszcze w sali porodowej. CC w znieczuleniu dolędźwiowym, dziecko pokazywane jest mamie na chwilę, przynoszone na stałe w ciągu kilku godz. Większość kobiet otrzymywała informacje o przebiegu porodu, połowa była pytana o zgodę na zabiegi i używane środki. Z listu: Położna pocieszała, trzymała za rękę, masowała plecy, głaskała, po porodzie zrobiła mi herbatę, przyniosła obiad . Inna relacja: W czasie porodu było mi zimno, bez problemu przykryto mnie dodatkowym kocem i założono skarpety .

Po porodzie:

Dziewięć sal dla mam z dziećmi, maks. 3 łóżka. Mamy mają dzieci przy sobie, ale mogą oddać je na parę godz. pod opiekę personelu. Tylko niektóre zabiegi pielęgnacyjne przy mamie, podobnie badania i szczepienia. Kobiety w większości chwalą informacje od pediatrów. Personel uczy karmienia i pielęgnacji. Mamy także dobrze oceniają opiekę i pomoc: Czułam wsparcie położnych. Odwiedziny w salach lub w wydzielonej części korytarza. Opłaty: ZZO - 250 zł, obecność wybranej położnej przy porodzie - 500 zł, lekarza - 800 zł, sala poporodowa o podwyższonym standardzie - 100 zł za dobę, po 3 dobach - 50 zł.

Szczecin, SP Szpital Kliniczny nr 2, Klinika Położnictwa i Perinatologii PAM, ul. Powstańców Wlkp. 72

4,5 gwiazdki, 4 serca

Z listu: Starali się, żeby poród, a tym bardziej pierwszy, był pięknym przeżyciem i tak rzeczywiście było.

Do porodu:

Cztery sale pojedyncze. Z listu: Wszystko dostępne, mogliśmy z mężem włączyć muzykę, korzystać z piłek, drabinek, wanny. Możliwy poród w wodzie za opłatą i zgodą lekarza. Łagodzenie bólu: rozmowa, masaż kręgosłupa (ord.). Znieczulenie ZO płatne, na życzenie. II okres porodu najczęściej w pozycji siedząco - leżącej , narzuconej przez personel. Poród rodzinny bez opłat, za zgodą ordynatora. Osoba towarzysząca może zostać jak długo chce. Przy porodzie często asystują studenci medycyny, większość kobiet nie była pytana o zgodę. Kontakt mamy z dzieckiem tuż po narodzinach, u połowy kobiet powyżej 30 min. Dziecko było cały czas przy mnie, personel uczył jak przystawiać do piersi . CC najczęściej w znieczuleniu dolędźwiowym, z bliską osobą. Personel sali porodowej w większości życzliwy: Położna znała się na rzeczy, i mówiła mi jak mam oddychać, przeć . Jednak ponad połowa kobiet nie była informowana o podawanych środkach i wykonywanych zabiegach.

Po porodzie:

Siedem sal dla mam z dziećmi, maks. po 3 łóżka. 2 sale ponadstandardowe . Mamy leżą z dziećmi przez całą dobę, ale mogą oddać malucha na parę godzin pod opiekę personelu. Jeśli dziecko musi leżeć w oddziale noworodkowym, mama może być z nim bez ograniczeń. Personel chwalony: Traktowano mnie jakbym była jedyną, wyjątkową pacjentką, z życzliwością i uśmiechem spełniano nasze prośby. Tylko niektóre zabiegi i badania lekarskie przy mamie, ale większość kobiet wyczerpująco informowana o stanie dziecka. Odwiedziny bez ograniczeń, w salach, lub w sali odwiedzin .

Poród w wodzie - 200 zł, opłaty od osoby towarzyszącej (np. strój, posiłek) - 20 zł, sala poporodowa o podwyższonym standardzie - 100 zł.

Międzyrzecz, SP ZOZ, ul. Konstytucji 3 Maja 35

4,5 gwiazdek, 4 serca

Z listu: Dzięki temu, że rodziłam w tym szpitalu, narodziny mojego dziecka kojarzą mi się z cudownym przeżyciem.

Do porodu:

Dwie sale pojedyncze, drabinki, piłki, worek sako, materace, kanapa, tens, odtwarzacz płyt CD, lampka do aromaterapii, prysznic. Z listu: Sala porodowa bardziej kojarzyła mi się z domem niż szpitalem. W I okresie swoboda: można pić, chodzić, brać prysznic. Dla łagodzenia bólu: tens, prysznic, masaże, aromaterapia, zmiany pozycji, muzykoterapia (ord.). Znieczulenie ZO na życzenie pacjentki, płatne . II okres najczęściej w pozycji półsiedzącej, doradzonej przez personel, ale część kobiet wybrała pozycję sama. Poród rodzinny bez opłat. Osoba towarzysząca może zostać, ile chce. Po narodzinach dziecko kładzione na brzuchu mamy co najmniej na 30 min. Zaraz po urodzeniu przytuliłam moją córeczkę, a ona zerknęła na mnie jednym oczkiem i spokojnie się zdrzemnęła. Nikt nie zakłócał naszych pierwszych wspólnych chwil. Pierwsze karmienie jeszcze w sali porodowej. CC najczęściej w znieczuleniu dolędźwiowym, przy planowej operacji może być bliska osoba. Kontakt z dzieckiem przez chwilę, na stałe po ok. 2 godz. w sali połogowej. Personel sali porodowej życzliwy i pomocny. Z listu: Otrzymywałam pełne informacje o przebiegu porodu. Kobiety pytane o zgodę na zabiegi.

Po porodzie:

Pięć sal dla mam z dziećmi, maks. 2 łóżka., oddzielone od siebie parawanami. Mamy mają dzieci przy sobie przez całą dobę, a jeśli dziecko musi leżeć oddzielnie, można być z nim bez ograniczeń. Kobiety zadowolone z pediatrów: Lekarz zawsze odpowiadał na moje pytania . Mamy dobrze oceniają pomoc w nauce karmienia i pielęgnacji. Odwiedziny: w wydzielonym pomieszczeniu.

Opłaty: znieczulenie dolędźwiowe - 300 zł, płatne przy przyjęciu do szpitala.

Chełmża, ZOZ Szpital Powiatowy, ul. Szewska 23

4,5 gwiazdki, 4 serca

Z listu: Zapamiętam ogromną życzliwość wszystkich położnych i lekarzy.

Do porodu:

Sala z 2 łóżkami, oddzielonymi parawanem, 1 sala pojedyncza, piłka, worek sako, wanna. W trakcie porodu można pić, chodzić , rzadziej - korzystać z prysznica i pomocnych sprzętów . Łagodzenie bólu: masaż, immersja wodna (ord.). Znieczulenie ZO nieodpłatne. II okres, wg. ordynatora w pozycji wybranej przez rodzącą ale kobiety, za radą personelu, rodziły w pozycji półsiedzącej i płasko na plecach. Poród rodzinny za zgodą lekarza. Osoba towarzysząca może zostać 2 godz. po porodzie . Mama dostaje dziecko na brzuch po porodzie na co najmniej 5 min. Dziecko wraca po oględzinach na pierwsze karmienie jeszcze w sali porodowej. CC zwykle w znieczuleniu dolędźwiowym, bez bliskiej osoby. Pierwsze przystawienie dziecka do piersi: niezwłocznie po przewiezieniu położnicy na oddział (ord.). Personel sali porodowej życzliwy: Położna mnie pogłaskała, zbadała, poinstruowała, jak oddychać i kucać, żeby było mniej bólu. Większość kobiet była wyczerpująco informowana o przebiegu porodu, stosowanych środkach i zabiegach i w większości pytana o zgodę.

Po porodzie:

Cztery sale dla matek z dziećmi, maks. po 3 łóżka. Sale ponadstandardowe bezpłatne: telewizor , łazienka . Mamy leżą cały czas z dziećmi, ale mogą poprosić personel o pomoc: Mogłam się wyspać po "robocie" i cieszyć maleństwem. Jeśli dziecko musi leżeć w oddziale noworodkowym, to matka może być z nim, gdy tylko chce. Tylko niektóre zabiegi pielęgnacyjne i badania lekarskie w asyście mam, ale pediatrzy wyczerpująco informują o zdrowiu dzieci. Personel uczy karmienia i pielęgnacji, opiekuje się kobietami. Z listu: Nauczyli mnie mycia, przewijania, zajmowania się bąbelkiem. Inna relacja: Opieka na najwyższym poziomie . Szpital propaguje naturalne karmienie. Odwiedziny bez ograniczeń, w salach i w miejscu do wizyt. Nie ma opłat.

Hajnówka, SP ZOZ, ul. Lipowa 190

4,5 gwiazdki, 4 serca

Z listu: W Hajnówce atmosfera jest rodzinna.

Do porodu:

Dwie sale pojedyncze, jedna z osobną łazienką, wanną. Łóżka nowoczesne, worek sako, materac, drabinka, piłki, krzesła porodowe. Jest bardzo przytulnie. W trakcie porodu można pić, chodzić, brać prysznic. Dla złagodzenia bólu: immersja wodna, muzykoterapia (ord.). II okres w pozycji półsiedzącej lub płasko na plecach, doradzonej przez personel lub wybranej przez kobietę. Możliwy poród rodzinny, osoba towarzysząca może zostać po porodzie dowolnie długo. Poród w wodzie za zgodą lekarza. Mama może przytulić zaraz po porodzie malucha i nakarmić. CC w znieczuleniu dolędźwiowym, z bliską osobą. Większość mam dostaje dziecko od razu po zabiegu lub w ciągu 2 godz. w oddziale położniczym. Kobiety wyczerpująco informowane o przebiegu porodu, używanych środkach i zabiegach. O personelu: Personel przesympatyczny i pomocny w każdej chwili. Połowa kobiet pytana o zgodę na zabiegi.

Po porodzie:

Trzy sale dla mam z dziećmi, maks. 2 łóżka. Sale są kolorowe i świetnie wyposażone, można posiedzieć z dzieckiem w bujanym fotelu. Mamy są z dziećmi przez cały czas. Jeśli dziecko leży na oddziale noworodkowym, mama może być z nim bez ograniczeń. Zabiegi pielęgnacyjne i niektóre badania lekarskie w obecności matki, pediatrzy wyczerpująco informują o zdrowiu dzieci. Personel propaguje naturalne karmienie, uczy mamy karmienia i pielęgnacji: Mogłam liczyć na pomoc. Gdyby nie siostry, nie karmiłabym. Kobiety chwalą opiekę: Lekarze i położne ciągle przychodzą i pytają, czy wszystko w porządku. Odwiedziny bez ograniczeń, w salach. Nie ma opłat.

Więcej o: