II nagroda

Kołobrzeg, ZOZ, ul. Łopuskiego 3

5 gwiazdek, 4 serca

Z listu: Rodzić tu to była czysta przyjemność.

Do porodu:

Sala z dwoma łóżkami, oddzielonymi parawanami, worek sako, materac, piłka. Sala pojedyncza - taboret porodowy, wanna. W trakcie porodu można pić, chodzić, brać kapiel. Ulgę przyniosła mi kąpiel w wannie z hydromasażem. Inny list: Mogłam przyjmować pozycję, jaką chciałam. Łagodzenie bólu: immersja wodna, zmiana pozycji (ord .). ZZO. ze wskazań medycznych. II okres porodu - ponad połowa kobiet sama wybrała pozycję, półsiedzącą, w kucki, na stojąco, na boku. Poród rodzinny tylko w sali pojedynczej, nieodpłatnie, trzeba ukończyć szkołę rodzenia. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie, ile chce. Długi kontakt z dzieckiem: Dzidziuś leżał mi na piersi ok. 2 godz. i mogliśmy z mężem słuchać jak wzdycha i popłakuje . Inny list: jeszcze na sali porodowej pokazali mi jak karmić dzidziusia . CC w znieczuleniu dolędźwiowym. Bliska osoba może być w pomieszczeniu obok, za szybą. Kontakt z dzieckiem przez parę minut, ponowny kontakt po 2 godz. Większość kobiet była informowana o środkach i zabiegach i pytana o zgodę na nie.

Po porodzie:

12 sal dla mam z dziećmi, maks. po 2 łóżka. Mamy mają dzieci przy sobie przez całą dobę, a jeśli dziecko musi leżeć w oddziale noworodkowym, mama może być z nim bez ograniczeń. Wszelkie badania wykonywano przy mnie, na sali. Mamy są wyczerpująco informowane o zdrowiu dzieci. Personel uczy jak karmić piersią i pielęgnować malucha, opiekuje się kobietami. Odwiedziny bez ograniczeń, w salach.

Szubin, NZOZ Centrum Medyczne im. J. Korczaka, ul. Ogrodowa 3

4,5 gwiazdki, 5 serc

Z listu: Szpital ten jest bardzo przyjazny kobiecie. Czułam się jak w domu!

Do porodu:

Dwie sale pojedyncze (w jednej osobne w.c. i wanna z hydromasażem). Worek sako, piłka, drabinka, materac. W I okresie: Skakałam na piłce, spacerowałam, przy skurczach kucając . Łagodzenie bólu - wanna, masaż krzyża (ord.). II okres najczęściej w pozycji półsiedzącej, leżącej i kolankowo-łokciowej, doradzonej przez personel. Osoba bliska może zostać po porodzie dowolnie długo. Po narodzinach maluch wędruje na brzuch mamy na ponad 30 min: Położono mi go na nagich piersiach. Pierwsze karmienie najczęściej jeszcze w sali porodowej. CC bez bliskiej osoby. Mama może przytulić dziecko tuż po operacji, są na stałe po ok. 2 godz. O personelu sali porodowej: Położne mają wiele serca dla pacjentek. Kobiety informowane o przebiegu porodu i zazwyczaj pytane o zgodę na zabiegi i stosowane środki: Córeczka urodziła się zdrowa, bez nacinania i pęknięcia.

Po porodzie:

Sześć sal dla mam z dziećmi, maks. po 3 łóżka. 1 w.c. na 4 łóżka.1 prysznic na 5 łóżek.

Mamy są z dziećmi całą dobę. Jeśli dziecko musi leżeć osobno, mama może być z nim, gdy tylko chce. Większość badań, szczepień i zabiegów pielęgnacyjnych w obecności mam. Pediatrzy: O cokolwiek spytani udzielali wyczerpujących informacji. Z listu: Pomoc w karmieniu piersią, nauka pielęgnowania dziecka, odpowiedzi na wszelkie pytania. Personel opiekuje się mamami i pomaga im: Miałam zakaz wstawania, położna przychodziła myć mnie, a do toalety prowadziły mnie trzy osoby. W innym liście: Pobyt w szpitalu wspominam bardzo ciepło .

Odwiedziny codziennie do godz. 20 w miejscu przystosowanym do wizyt. Korzystanie z wanny z hydromasażem - 100 zł, pojedyncza sala poporodowa - 100 zł za cały pobyt.

Sulechów, SPZOZ, ul. Zwycięstwa 1

4,5 gwiazdki, 5 serc

Z listu: Są jak czarodzieje, bo każda rodząca jest tam zadowolona.

Do porodu:

Trzy pojedyncze sale, w tym jedna z wanną. Piłka, liny, drabinka, stołek do porodu, worek sako. Atmosfera niemal rodzinna. W I okresie swoboda: można pić, chodzić, brać prysznic, kąpiel. Łagodzenie bólu: masaż, ćwiczenia na piłce, linie i drabinkach, korzystanie z natrysku i kąpieli w wannie (ord.). Znieczulenie ZO nieodpłatne ze wskazań medycznych. W II przeważa pozycja półsiedząca, ale kobiety rodziły także w pozycjach wertykalnych: Rodziłam w przeróżnych pozycjach. To ja byłam najważniejsza, moja wygoda była priorytetem. Poród rodzinny bez opłat. Osoba towarzysząca może zostać, ile chce. Możliwy poród w wodzie, odpłatny. Po narodzinach mamy od razu dostają dziecko na parę min. do przytulenia, czasami na dłużej. Po krótkim odpoczynku siostra przystawiła mi synka do piersi . CC najczęściej w znieczuleniu dolędźwiowym, z bliską osobą. W czasie cesarskiego cięcia był ze mną mąż, a po wyjęciu córeczki przytulono ją do mnie na chwilkę. Po przewiezieniu do pokoju szybko przynieśli małą i od razu położna przystawiła mi ją do piersi. Personel informuje o przebiegu porodu, używanych środkach i zabiegach, pyta o zgodę na ich zastosowanie. Byłam otoczona naprawdę dobrą i fachową opieką. Inny list: Lekarz ocierał mi pot z czoła.

Po porodzie:

Siedem sal dla mam z dziećmi, maks. po 2 łóżka. Mamy przebywają z dziećmi przez całą dobę i są na bieżąco informowane o stanie dziecka. Zabiegi pielęgnacyjne, badania i szczepienia w obecności matki. Szpital propaguje naturalne karmienie. Mamy zadowolone z opieki: Po omdleniu zabroniono mi opiekowania się dzieckiem do uzyskania pełni sił. Inny list: Otrzymałam odpowiedzi na wszystkie pytania i wątpliwości. Ze szpitala wyszłam pełna wiary, że ze wszystkim sobie poradzę. Odwiedziny codziennie do godz. 22., w salach lub w miejscu przystosowanym do wizyt. Opłaty: poród w wodzie - 350 zł, znieczulenie zo. 350 zł, sala poporodowa o podwyższonym standardzie - 200-300 zł.

Lędziny, Izba Porodowa MZOZ, ul. Hołdunowska 70

5 gwiazdek, 4 serca

Z listu: To miejsce jest wspaniałe, bo pracują tam wspaniali ludzie.

Do porodu:

Dwie sale pojedyncze, łóżko tradycyjne i nowoczesne, krzesło porodowe, worek sako, poduszka, piłka, przyrządy do masażu. W I okresie: Przede wszystkim ćwiczyliśmy: skakanie na piłce, kołysanie w przysiadzie, taniec, kręcenie biodrami. Dla łagodzenia bólu: masaż okolic krzyża i brzucha, ciepłe okłady, herbatki uspokajające, aromaterapia, muzykoterapia (ord.). W II okresie: Rodzić można w każdej pozycji, położna doradza, pyta jak najwygodniej. Poród rodzinny bez opłat, osoba bliska może zostać jak długo chce. Tuż po narodzinach: Położna położyła mi ją na brzuchu, a ja przystawiłam Jagienkę do piersi. Po kilkudziesięciu minutach mąż przeciął pępowinę, poszedł z położną zmierzyć dziecko. Robiliśmy zdjęcia, przebraliśmy się i w trójkę zasnęliśmy. CC nie jest wykonywane, w razie potrzeby rodzącą odwozi się do szpitala. Personel życzliwy i pomocny: Cudowna położna, która mnie ciągle wspierała, oraz: Dostałam rosół, i herbatki z miodem, które dodawały mi sił . Informowanie o przebiegu porodu: Położna badała rozwarcie - delikatnie, opisując co robi .

Po porodzie:

Trzy sale dla mam z dziećmi, maks. po 3 łóżka. Mamy przebywają z dziećmi przez całą dobę, ale: Położna wzięła bobasa, żebym mogła się wyspać. Z listu: Dziecko stale ze mną, wszystkie zabiegi na moich oczach, nawet wizyta pediatry. Wyczerpujące informacje o stanie dziecka. Wspaniała opieka położnych, które uczyły nas pielęgnacji. Odwiedziny bez ograniczeń czasowych i liczebnych . Nie ma opłat.

Pyskowice, Szpital Powiatowy, ul Szpitalna 2

4,5 gwiazdki, 5 serc

Z listu: Nawet panie portierki z uśmiechem witają "takie panie z brzuszkiem".

Do porodu:

Sala z dwoma łóżkami, oddzielonymi ścianką do sufitu i żaluzjami, nowoczesne łóżka i drabinki, 1 sala pojedyncza, bez łóżka porodowego. Piłki, materace, worki sako, poduszka, krzesło porodowe, aparat tens do łagodzenia bólu, jeżyki do masażu. W I okresie porodu można pić, chodzić, brać prysznic. Rodziłam cały czas się ruszając, tańcząc, przy muzyce, herbatce i czekoladzie. Łagodzenie bólu: masaż, prysznic, akupresura, kąpiel, muzyka, ruch, taniec (ord .). Znieczulenie ZO nieodpłatne dla wszystkich kobiet. Jeśli I okres przebiega w sali pojedynczej, na II rodząca musi przejść do sali ogólnej. II okres porodu w pozycji półsiedzącej, na boku, w kucki, na siedząco, na stojąco. Pozycję zazwyczaj doradza personel. Poród rodzinny bez opłat, zalecane ukończenie szkoły rodzenia. Osoba towarzysząca może zostać 2 godz. po porodzie lub dłużej. Zaraz po porodzie mama dostaje dziecko na brzuch, przeważnie na 5 min. Dziecko na ogół wraca do mamy jeszcze w sali porodowej, i można je przystawić do piersi. CC w znieczuleniu dolędźwiowym, z osobą towarzyszącą. Większość mam dostaje dziecko na kilka minut tuż po zabiegu, a na stałe jeszcze w sali porodowej. Personel sali porodowej życzliwy: Położna była tak wspaniała, że zapomniałam o bólu . Informacje o przebiegu akcji porodowej przeważnie wyczerpujące, połowa kobiet była pytana o zgodę na zabiegi.

Po porodzie:

Osiem sal dla mam z dziećmi, maks. po 2 łóżka. Dobra opieka nad dzieckiem, mogłam albo mieć małą przy sobie, albo ją oddać pod opiekę personelu, gdy tylko byłam zmęczona. Zabiegi pielęgnacyjne zwykle w obecności matki, zabiegi i badania lekarskie - rzadziej. Pani pediatra zorganizowała spotkanie dla młodych matek, tłumaczyła jak się opiekować dzieckiem, mówiła o chorobach i karmieniu. Większość mam otrzymała pomoc w nauce karmienia piersią i w pielęgnacji dziecka. Personel opiekuje się kobietami po porodzie: Kiedy dziewczyna ma baby-blues, pół oddziału ją głaszcze po głowie i pociesza . Odwiedziny codziennie w godz. 14-19, w specjalnym pokoju odwiedzin. Szpital nie pobiera opłat.

Mińsk Mazowiecki, SP ZOZ, ul. Szpitalna 37

5 gwiazdek, 4 serca

Z listu: Lekarze, położne, a nawet salowe stworzyli intymna atmosferę dla tego momentu.

Do porodu:

Trzy sale pojedyncze z osobnymi łazienkami, worek sako, piłka, drabinki, krzesło porodowe, wanna. W I okresie można pić, chodzić, brać kąpiel. Ze dwie godziny przesiedziałam w wannie. Łagodzenie bólu: masaż, muzykoterapia (ord .). Znieczulenie ZO ze wskazań medycznych. II okres w różnych pozycjach, również wertykalnych, doradzonych przez personel, ale część kobiet wybrała sama. Poród rodzinny bez opłat. Osoba towarzysząca może zostać po porodzie ile chce . Noworodek kładziony mamie na brzuchu nawet na ponad 30 min. Pierwsze karmienie w sali porodowej .CC najczęściej w znieczuleniu dolędźwiowym, z osobą bliską. Większość mam dostaje dziecko w ciągu 2 godz. po operacji i wtedy też przystawiane jest do piersi. Wskazówki i rady, jakich udzielały położne były bardzo cenne i pomogły mi urodzić synka 4,5 kg w 5 minut. Inny list: Lekarze, położne, nawet salowe stworzyli intymną i idealną atmosferę. Kobiety są informowane o przebiegu akcji porodowej i w większości przypadków pytane o zgodę na zabiegi .

Po porodzie:

Osiem sal dla mam z dziećmi, maks. po 6 łóżek. Mamy przebywają z dziećmi przez całą dobę, ale: pielęgniarki troszczyły się o dziecko i pozwoliły mi odpocząć . Mamy mogą towarzyszyć przy zabiegach pielęgnacyjnych i większości badań lekarskich. Są wyczerpująco informowane o stanie dziecka. Położne pomagają w nauce karmienia piersią: Jak miałam zator w piersiach, to pielęgniarka sama przychodziła i robiła mi okłady. Odwiedziny codziennie, bez ograniczeń w salach, 2 os. jednorazowo. Nie ma opłat.

Więcej o: