Prestiżowa nagroda w rękach Polki. Pierwszy raz w historii. Oto najlepsze zdjęcia porodowe 2024

The International Association of Professional Birth Photographers, czyli Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Fotografów Porodowych po raz kolejny wybrało najlepsze zdjęcia danego roku. Tym razem na prestiżowej liście laureatów znalazła się Polka - Anna Wibig.

Międzynarodowe Stowarzyszenie Profesjonalnych Fotografów Porodowych (The International Association of Professional Birth Photographers - IAPBP) to wyjątkowa organizacja skupiająca wokół siebie najlepszych specjalistów z branży, jaką jest fotografia porodowa. Jest to specyficzna dziedzina sztuki, która od artysty wymaga nie tylko talentu, lecz także czułości, empatii i refleksu. Co roku stowarzyszenie wybiera najlepsze fotografie okołoporodowe z całego świata. W tym roku Polacy mogą być szczególnie dumni. Pierwszy raz w historii konkursu wyróżnione zostało zdjęcie z Polski, zrobiła je fotografka Anna Wibig ("Obiektywnie najpiękniejsze"). 

Zobacz wideo Można mieć rozstęp mięśnia brzucha i o tym nie wiedzieć? Jak to zbadać?

Polka z prestiżową nagrodą

Dzięki uprzejmości IAPBP pokazujemy Wam zwycięskie prace 2024 roku wykonane przez najlepszych fotografów na świecie. W konkursie wyróżniono sześć głównych kategorii. Najlepsze Zdjęcie, Poród w szczególe, Poród, Akcja porodowa, Połóg, Trudność i Strata. Dodatkowo w tych samych kategoriach członkowie stowarzyszenia także wybierali swoich faworytów. Na tym jednak nie koniec. Kapituła konkursu podzieliła cztery główne kategorie (Poród, Poród w szczególe, Połóg, Akcja Porodowa) na trzy podkategorie: Fotografia czarno-biała, Sztuka i Dokument). W naszym artykule prezentujemy laureatów każdej z nich. Zdjęcie Anny Wibig nagrodzono w kategorii Poród w szczególe, fotografia czarno-biała. Zatytułowano je "Skupienie".

'Skupienie' - Najlepsze zdjęcie w kategorii Poród w Szczególe, fotografia czarno-biała'Skupienie' - Najlepsze zdjęcie w kategorii Poród w Szczególe, fotografia czarno-biała Ania Wibig z Obiektywnie Najpiękniejsze https://obiektywnienajpiekniejsze.pl/

Najlepsze zdjęcie 2024

Za najlepsze zdjęcie ze wszystkich zgłoszonych prac uznano fotografię zatytułowaną "Trzymając się za ręce" Noru Dalmasso (Nora Dalmasso Fografia). Fotografka z Argentyny tak opisuje swoje dzieło: "Zdjęcie wykonałam podczas operacji cesarskiego cięcia. Niemowlę próbowano wyjąć próbowano bez naruszania worka owodniowego. Gdy worek pękł, dziecko wyciągnęło swoją małą rączkę i ścisnęło palec lekarza. To był bardzo ekscytujący  moment".

'Trzymając się za ręce' Najlepsze zdjęcie porodowe 2024 i najlepsze zdjęcie w kategorii Poród'Trzymając się za ręce' Najlepsze zdjęcie porodowe 2024 i najlepsze zdjęcie w kategorii Poród Nora Dalmasso z Nora Dalmasso Fotografia

Najlepsze zdjęcie w kategorii Poród w szczególe

Za najlepsze zdjęcie w tej kategorii uznano pracę Lumy Braz (Luma Braz Fotografia). Brazylijska fotografka zatytułowała swoją fotografię "Most między światami". "To była złota godzina! Widać, więź i czułość podczas pierwszego karmienia bliźniąt, zaraz po urodzeniu" - opisuje fotografka. 

'Most między światami' Najlepsze zdjęcie w kategorii Poród w szczególe'Most między światami' Najlepsze zdjęcie w kategorii Poród w szczególe Luma Braz z Luma Braz Fotografia

Najlepsze zdjęcie w kategorii Akcja porodowa

"Relaks, miękkość, otwarcie" tak swoje zdjęcie zatytułowała Chinelle Rojas z Tampa Birth Photograher, która została zwyciężczynią w kategorii Akcja porodowa. "Czarno-biała estetyka obrazu dodaje ponadczasowości, podkreślając surowy i pierwotny charakter porodu. Pozbawiając kompozycję koloru, obraz zachęca nas do skupienia się na istocie chwili – sile, determinacji i połączeniu matki ze swoim ciałem" - mówi o swojej pracy fotografka z USA.

Ta urzekająca kompozycja przypomina nam o nieodłącznym pięknie i mocy porodu. Jest świadectwem odporności, odwagi i zdolności matki do przyjęcia nieznanego. Ten obraz oddaje transformacyjną podróż porodową, znaczenie samoafirmacji i głęboki związek między matką a jej ciałem.

'Relaks, Zmiękczenie, Otwarcie' Najlepsze zdjęcie w kategorii Akcja Porodowa'Relaks, Zmiękczenie, Otwarcie' Najlepsze zdjęcie w kategorii Akcja Porodowa Chinelle Rojas z Tampa Birth Photographer

Najlepsze zdjęcie w kategorii Połóg

Dla kapituły konkursu równie ważne są pierwsze chwile po porodzie, o których matki często wolą nie mówić. To trudny i nierzadko trwający kilka tygodni czas, który wielu nazywa narodzinami matki. Najlepsze zdjęcie w kategorii Połóg pochodzi z Holandii. Wykonała je Jessica Innemee z Vi Photography. Zatytułowała je "Cała historia na jednym zdjęciu". Udokumentowała ona chwile, gdy ojciec pierwszy raz mógł poznać swoją córeczkę. W tym czasie matka miała zszywane powłoki brzuszne po cesarskim cięciu. 

'Cała historia na jednym zdjęciu' Najlepsze zdjęcie w kategorii Połóg'Cała historia na jednym zdjęciu' Najlepsze zdjęcie w kategorii Połóg Jessica Innemee z Vi-Photography

Najlepsze zdjęcie w kategorii Trudność i strata

Kyra Wijnhausen ze Stanów Zjednoczonych (Earth Side Doula Care) została uhonorowana w kategorii, która budzi najwięcej emocji: Trudność i strata. Utrwalił na zdjęciu moment pożegnania babci z wnuczkiem, który niestety urodził się martwy. "Babcia trzyma w ramionach wnuka i patrzy na syna. Czuje ból, tęsknotę za wnukiem, lecz także ból własnego dziecka, które opłakuje stratę". Zdjęcie zatytułowano "Stracone pokolenie".

'Stracone pokolenie' Najlepsze zdjęcie w kategorii Trudność i strata'Stracone pokolenie' Najlepsze zdjęcie w kategorii Trudność i strata Kyra Wijnhausen z Earth Side Doula Care

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.