• Link został skopiowany

Blizna po cesarce - pielęgnacja i mobilizacja. Co zrobić, aby blizna po cesarskim cięciu była mniej widoczna?

Blizna po cesarce to "pamiątka" po porodzie operacyjnym. Choć dla wielu kobiet może być ona powodem do kompleksów, to warto wiedzieć, że odpowiednia pielęgnacja blizny po cesarce, może przyczynić się do znacznego zmniejszenia jej widoczności. Dowiedz się, jak postępować z blizną po cesarskim cięciu i jakie są sposoby jej pielęgnacji.
Blizna po cesarce to jedna z pozostałości, jakie są konsekwencją porodu przez cesarskie cięcie.
zdjęcie ilustracyjne, Oksana Kalinina, iStock

Blizna po cesarskim cięciu: jak wygląda? 

Blizna po cesarce to jedna z pozostałości, jakie są konsekwencją porodu przez cesarskie cięcie. Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu? Blizna po cesarce u kobiety to pamiątka porodu operacyjnego. Poród metodą cesarskiego cięcia polega na tym, że lekarz przeprowadzający operację wykonuje nacięcie w dolnej części brzucha, a następnie za pomocą nacinania kolejnych warstw (m.in. tkanek i mięśni) i rozchylaniu ich, dostaje się do macicy i tym samym — do dziecka. Nacięcie, którego dokonuje się podczas porodu operacyjnego, ma zazwyczaj długość ok. 15 cm, natomiast kształtem przypomina półksiężyc. W miejscu nacięcia powstaje rana, a następnie blizna. Blizna po cesarskim cięciu jest dosyć spora, ale odpowiednia pielęgnacja i mobilizacja już kilka/kilkanaście dni po porodzie, pozwala z czasem na zmniejszenie jej widoczności.

Cesarskie cięcie: blizna po kilku dniach od porodu

Blizna pooperacyjna to jedna z konsekwencji, jaką niesie cesarskie cięcie. Blizna w kilka dni po porodzie to cienka (zazwyczaj ok. 3,5 mm szerokości) kreska koloru czerwonego, na której mogą pojawić się delikatne zgrubienia. Zgrubienia na ranie w niedużym odstępie czasu od porodu operacyjnego są naturalne i nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Kobiety, które miały przeprowadzone cesarskie cięcie, mogą także odczuwać swędzenie i mrowienie w dolnej części brzucha, co jest również naturalnym objawem, będącym konsekwencją przerwania nerwów. Dolegliwości powinny ustąpić po kilku/kilkunastu tygodniach. 

Jak dbać o bliznę po cesarce po kilku dniach od operacji? 

Kobiety, które doświadczyły porodu operacyjnego, często zadają sobie pytanie, jak dbać o bliznę po cesarce. W czasie pobytu w szpitalu pielęgnacją rany po cesarskim cięciu zajmuje się personel medyczny, ale po wyjściu z niego kobieta musi już dbać o nią samodzielnie, dlatego wiedza na temat tego, jak obchodzić się z raną, a następnie blizną po cesarskim cięciu, jest bardzo istotna. Po kilku dniach od porodu, gdy zdjęty jest już opatrunek, należy zadbać o to, aby rana miała zapewniony dostęp powietrza. W związku z tym zalecane jest jej częste wietrzenie. Należy dbać także o odpowiednią higienę rany po cesarskim cięciu. Najlepiej delikatnie przemywać ją wodą z szarym mydłem i osuszać za pomocą ręcznika papierowego. Zalecane jest także unikanie moczenia, dlatego lepiej w tym czasie rezygnować z kąpieli w wannie. 

Zobacz wideo Jak wygląda poród przez cesarskie cięcie? Dr Wojciech Falęcki wyjaśnia

Jak masować bliznę po cesarce? 

W jakim czasie po porodzie i jak masować bliznę po cesarce? Kiedy rana będzie już zasklepiona, można przystąpić do lekkiego masażu blizny po cesarskim cięciu. Na początku wystarczy lekko "oklepywać" opuszkami palców miejsce nacięcia, a także najbliższy obszar rany. Należy do tego podejść z dużą delikatnością i ostrożnością. Stosowanie tego rodzaju masażu na bliznę po cesarskim cięciu jest bardzo istotne i nie warto z tego rezygnować. Dzięki delikatnemu oklepywaniu blizny zwiększa się elastyczność tkanek i następuje szybszą regeneracja. 

Mobilizacja blizny po cc — na czym polega? 

Mobilizacja blizny po cc jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji, który może pomóc w zmniejszeniu jej widoczności. Mobilizacja blizny po cc to sposób na uelastycznienie blizny, polegający na jej:

  • masowaniu 
  • rozciąganiu
  • oklepywaniu 
  • rolowaniu

Istotne jest to, że mobilizację blizny po cc kobiety mogą wykonywać samodzielnie w domu, bez konieczności każdorazowego udawania się do specjalisty. O rady dotyczące prawidłowej mobilizacji blizny po cc, warto podpytać personel, jeszcze podczas pobytu w szpitalu. 

Krem na blizny po cesarce oraz inne środki wspomagające regenerację

Środkiem wspomagającym regenerację tkanek, stosowanym w warunkach domowych, może być np. krem na blizny po cesarce, który można dostać w każdej aptece. Skuteczną i polecaną przez personel medyczny metodą, jest także nakładanie na bliznę po cesarce silikonowych plastrów na blizny. Ich działanie polega na nawilżeniu rany oraz uwalnianiu substancji aktywnych, wspomagających proces prawidłowego zabliźniania i regeneracji. Dzięki zastosowaniu tych środków, szanse na uelastycznienie i zmniejszenie widoczności blizny, znacznie wzrastają. 

Czerwona blizna po cc: kiedy należy wybrać się do lekarza? 

Jeżeli niepokoją Cię takie objawy, jak:

  • czerwona blizna po cc,
  • obrzęk,
  • mocny ból,
  • gorączka 
  • sączenie się płynu lub krwi z rany,

koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Gojenie się rany po cesarskim cięciu nie zawsze przebiega prawidłowo, a wymienione wyżej objawy mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji. Ważny przy tym jest czas i szybkość działania, dlatego nie należy odkładać konsultacji lekarskiej i zgłosić każdy niepokojących objaw.

Zobacz też: Znany ginekolog ujawnia prawdę o cesarskim cięciu: Ma swoją drugą, mroczną stronę. Wielu nie zdaje sobie sprawy

Więcej o: