Blizna po cesarce to jedna z pozostałości, jakie są konsekwencją porodu przez cesarskie cięcie. Jak wygląda blizna po cesarskim cięciu? Blizna po cesarce u kobiety to pamiątka porodu operacyjnego. Poród metodą cesarskiego cięcia polega na tym, że lekarz przeprowadzający operację wykonuje nacięcie w dolnej części brzucha, a następnie za pomocą nacinania kolejnych warstw (m.in. tkanek i mięśni) i rozchylaniu ich, dostaje się do macicy i tym samym — do dziecka. Nacięcie, którego dokonuje się podczas porodu operacyjnego, ma zazwyczaj długość ok. 15 cm, natomiast kształtem przypomina półksiężyc. W miejscu nacięcia powstaje rana, a następnie blizna. Blizna po cesarskim cięciu jest dosyć spora, ale odpowiednia pielęgnacja i mobilizacja już kilka/kilkanaście dni po porodzie, pozwala z czasem na zmniejszenie jej widoczności.
Blizna pooperacyjna to jedna z konsekwencji, jaką niesie cesarskie cięcie. Blizna w kilka dni po porodzie to cienka (zazwyczaj ok. 3,5 mm szerokości) kreska koloru czerwonego, na której mogą pojawić się delikatne zgrubienia. Zgrubienia na ranie w niedużym odstępie czasu od porodu operacyjnego są naturalne i nie powinny stanowić powodu do niepokoju. Kobiety, które miały przeprowadzone cesarskie cięcie, mogą także odczuwać swędzenie i mrowienie w dolnej części brzucha, co jest również naturalnym objawem, będącym konsekwencją przerwania nerwów. Dolegliwości powinny ustąpić po kilku/kilkunastu tygodniach.
Kobiety, które doświadczyły porodu operacyjnego, często zadają sobie pytanie, jak dbać o bliznę po cesarce. W czasie pobytu w szpitalu pielęgnacją rany po cesarskim cięciu zajmuje się personel medyczny, ale po wyjściu z niego kobieta musi już dbać o nią samodzielnie, dlatego wiedza na temat tego, jak obchodzić się z raną, a następnie blizną po cesarskim cięciu, jest bardzo istotna. Po kilku dniach od porodu, gdy zdjęty jest już opatrunek, należy zadbać o to, aby rana miała zapewniony dostęp powietrza. W związku z tym zalecane jest jej częste wietrzenie. Należy dbać także o odpowiednią higienę rany po cesarskim cięciu. Najlepiej delikatnie przemywać ją wodą z szarym mydłem i osuszać za pomocą ręcznika papierowego. Zalecane jest także unikanie moczenia, dlatego lepiej w tym czasie rezygnować z kąpieli w wannie.
W jakim czasie po porodzie i jak masować bliznę po cesarce? Kiedy rana będzie już zasklepiona, można przystąpić do lekkiego masażu blizny po cesarskim cięciu. Na początku wystarczy lekko "oklepywać" opuszkami palców miejsce nacięcia, a także najbliższy obszar rany. Należy do tego podejść z dużą delikatnością i ostrożnością. Stosowanie tego rodzaju masażu na bliznę po cesarskim cięciu jest bardzo istotne i nie warto z tego rezygnować. Dzięki delikatnemu oklepywaniu blizny zwiększa się elastyczność tkanek i następuje szybszą regeneracja.
Mobilizacja blizny po cc jest bardzo ważnym elementem pielęgnacji, który może pomóc w zmniejszeniu jej widoczności. Mobilizacja blizny po cc to sposób na uelastycznienie blizny, polegający na jej:
Istotne jest to, że mobilizację blizny po cc kobiety mogą wykonywać samodzielnie w domu, bez konieczności każdorazowego udawania się do specjalisty. O rady dotyczące prawidłowej mobilizacji blizny po cc, warto podpytać personel, jeszcze podczas pobytu w szpitalu.
Środkiem wspomagającym regenerację tkanek, stosowanym w warunkach domowych, może być np. krem na blizny po cesarce, który można dostać w każdej aptece. Skuteczną i polecaną przez personel medyczny metodą, jest także nakładanie na bliznę po cesarce silikonowych plastrów na blizny. Ich działanie polega na nawilżeniu rany oraz uwalnianiu substancji aktywnych, wspomagających proces prawidłowego zabliźniania i regeneracji. Dzięki zastosowaniu tych środków, szanse na uelastycznienie i zmniejszenie widoczności blizny, znacznie wzrastają.
Jeżeli niepokoją Cię takie objawy, jak:
koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Gojenie się rany po cesarskim cięciu nie zawsze przebiega prawidłowo, a wymienione wyżej objawy mogą świadczyć o rozwijającej się infekcji. Ważny przy tym jest czas i szybkość działania, dlatego nie należy odkładać konsultacji lekarskiej i zgłosić każdy niepokojących objaw.