Tak naprawdę wygląda cesarskie cięcie. "Potrzebne gilgotki". Mama Ginekolog pokazała film, a Instagram go ocenzurował

Mama Ginekolog, choć większości znana jest głównie z pokazywania materiałów dotyczących jej życia i firmy, jest także czynną zawodowo lekarką. Nagrania ukazujące kulisy jej pracy są zwykle bardzo obrazowe i pozbawione tabu. Nie inaczej było, gdy pokazała, jak wygląda cesarskie cięcie.

Mama Ginekolog to dziś człowiek instytucja - ma własną ogromną firmę, prowadzi bloga, kanały w różnych social mediach, udziela się w założonej przez siebie fundacji, lecz jednak przede wszystkim jest czynną lekarką. Na Instagramie nierzadko pojawiają się kadry z tej dziedziny jej życia. 

Po więcej ciekawych informacji zajrzyj na Gazeta.pl >>>

Ostatnio na jej profilu na Instagramie pojawiło się wyjątkowe nagranie. Film wprost z sali operacyjnej, na której przeprowadzano cesarskie cięcie. Instagram uznał go nawet za na tyle drastyczny, że nałożył specjalny filtr ukrywający kontrowersyjne treści.

Mama ginekolog pokazała, jak wygląda cesarskie cięcieMama ginekolog pokazała, jak wygląda cesarskie cięcie Instagram.com/mamaginekolog

Filmik pokazuje moment, kiedy dziecko wyciągane jest z brzuch matki. Lekarze asystujący z siłą rozchylają powłoki brzuszne i skórę i wydobywają na świat malucha. Od razu kładziony jest on na matce, a następnie masowany (lub gilgotaniu - jak to nazwała tę czynność sama Mama Ginekolog). Po co się to robi? Takie działanie ma pobudzić krążenie i zachęcić noworodka do samodzielnego oddychania. Jak pisze Nicole Sochacki-Wójcicka, często maluchy "nie wiedzą, że się już urodziły".

Ten film pokazuje to, że CC, mimo że piękne i jest największym postępem w położnictwie, bo ratuje miliony żyć rocznie, nie jest dla noworodka oczywiste. Naprawdę często dziecko nie do końca rozumie, że się już urodziło. Nie wie, że to już czas oddychać. Ten film może być dla wielu z Was zaskakujący. Ale tak to zazwyczaj wygląda. Takie gilgotki od całego zespołu.

Mama ginekolog pokazała, jak wygląda cesarskie cięcieMama ginekolog pokazała, jak wygląda cesarskie cięcie Instagram.com/mamaginekolog

Pod filmikiem pojawiło się masę komentarzy. Większość osób nigdy wcześniej nie widziała tak naturalistycznych kadrów z sali operacyjnej. Dominował zachwyt, podziw i wzruszenie. Rozgorzała też dyskusja, czy cesarskie cięcie powinno być wykonywanie "na życzenie".

Straszne i piękne jednocześnie
I niech teraz te wszystkie 'madki' się odezwa, które uważają ,że cc to nie poród ani żaden wyczyn położyć się na stół
Super, że pokazuje Pani takie filmiki! Może dzięki temu wiele kobiet zastanowi się nad "żądaniem cc", bo teraz taka moda.

Nie wolno traktować cesarskiego cięcia jak kosmetycznego zabiegu lub fanaberii. Wielu stara się zdeprecjonować wagę narodzin w ten sposób. Jak bardzo krzywdzące są to opinie, mogliśmy się o tym przekonać dzięki wpisowi lekarki. Na specjalnym modelu pokazała, jak bardzo skomplikowaną procedurą medyczną jest cesarskie cięcie: 

Zobacz wideo Jakie są wskazania do wykonania cesarskiego cięcia?

Cały filmik obejrzycie tutaj.

Więcej o: