"To przywilej móc cię podetrzeć". Położna pokazała wideo, które rozprawia się z lękiem każdej rodzącej

Lista rzeczy, których kobiety obawiają się przed porodem, jest bardzo długa. Lęki rodzących dotyczą także takich przyziemnych spraw np.: "co się stanie, jeśli podczas porodu zrobię kupę?". Położna szczerze odpowiedziała.

Poród, zwłaszcza ten pierwszy, to dla każdej kobiety podróż w nieznane. Przed rozwiązaniem w przyszłej mamie mieszają się skrajne uczucia: od radości i ekscytacji po ogromny strach i niepewność. Wiele obaw rodzących dotyczy często prozaicznych rzeczy, technicznych szczegółów np.  jak wyglądają konkretne procedury medyczne albo co się stanie, jeśli podczas porodu zrobi się kupę?

Po więcej wiadomości zajrzyj na Gazeta.pl >>>

Temat defekacji podczas porodu budzi ogromny niepokój u przyszłych rodzących. To zrozumiałe, oddanie stolca w asyście obcych osób jest krępującą sprawą. Jednak, jak przekonują położne, warto wyzbyć się poczucia wstydu. Takie rzeczy na porodówce nie szokują pracowników medycznych, są bowiem całkowicie naturalne. 

Położna Tylah prowadzi na TikToku konto traktujące o pracy w szpitalu położniczym. Nagrywa także filmiki, które rozwiewają wiele wątpliwości kobiet. Jedno z ostatnich nagrań dotyczyło właśnie kwestii oddania stolca podczas porodu. Słowa położnej powinny dodać otuchy każdej mamie, która walczy z okołoporodowymi lękami. 

Jednym z największych przywilejów jako położnej jest móc podetrzeć osobę rodzącą. Może wydawać się to dziwne, ale to tak intymna czynność, że to naprawdę wspaniałe móc być tą osobą, której zaufa się w takim momencie. To prawdziwy krąg życia, bo za chwilę to samo będzie robić się dla dziecka - tłumaczy położna. 

Położna pokazała moment defekacji na specjalnym modelu położniczym. W komentarzach nie wahała się odpowiadać wprost na z pozoru krępujące pytania, np. co się dzieje, jeśli stolec jest luźny. 

Rodzi się zawsze na specjalnych podkładach, które pochłaniają wszystko. Jeśli znajdzie się na nich kupa, po prostu szybko się je wymienia. 

Dlaczego można zrobić kupę podczas porodu?

Zrobienie kupy podczas porodu to krępująca sprawa, ale - jak można przekonać chociażby ze wspomnianego nagrania - nie dla personelu medycznego. Przed porodem organizm kobiety sam się oczyszcza, co zmniejsza prawdopodobieństwo oddania stolca podczas porodu. Dlaczego jednak czasem rodzące robią kupę podczas porodu? Wszystko wynika z anatomii. Pochwa bezpośrednio sąsiaduje z odbytem. Gdy ścianki pochwy rozszerzają się, dziecko na nie uciska przechodząc przez kanał rodny. Uciska w tym czasie także na odbyt, wypychając przy okazji całą zawartość. Podczas akcji porodowej rodząca może nawet nie być świadoma, że właśnie zrobiła kupę. 

Zobacz wideo Jak może przebiegać poród? Jakie są rodzaje porodów?
Więcej o:
Copyright © Agora SA