Dziecko w czepku urodzone. Taki poród zdarza się raz na 80 tysięcy

Istnieje prawdopodobieństwo, że nic bardziej niezwykłego dziś nie zobaczycie. Te kadry uchwyciły szczególne zjawisko: narodziny dziecko w worku owodniowym. Oto co kryje się pod frazą - dziecko "w czepku urodzone".

Dziecko "w czepku urodzone"

Taki poród zdarza się raz na 80-100 tysięcy. Dziecko przychodzi na świat w nienaruszonym worku owodniowym, który w życiu płodowym chronił je m.in. przed urazami. Dzięki fotografii porodowej możemy być bliżej tego zjawiska, niż kiedykolwiek. Oto niesamowite ujęcia fotografki Janainy Oliveiri:

Jaka jest rola worka owodniowego?

Worek owodniowy jest błoną wypełnioną płynem owodniowym. Jego główną rolą jest ochrona płodu przed bakteriami i urazami. Worek owodniowy pęka najczęściej tuż przed porodem. Nie zawsze jednak tak się dzieje. Szczególnie kiedy w grę wchodzi cesarskie cięcie.

"W czepku urodzone" czyli jakie?

Niemal każdy zna przysłowie dotyczące dzieci "w czepku urodzonych". W wolnym tłumaczeniu chodzi o ludzi, którzy mają w życiu więcej szczęścia niż inni. Nie każdy jednak wie, że to zjawisko całkiem rzeczywiste. Niezweryfikowana została teza, czy dzieci urodzone w workach owodniowych rzeczywiście mają w życiu więcej przychylnych ścieżek do wyboru. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.